Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Видео, музика и снимки

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 23-12-2012, 17:28     #141
kramelet
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Сале, когато почнеш да карвираш със скорост на писта, тъй щото коляното на вътрешния крак да опира в снега и да няма на къде да легнеш или на къси верижни завои в тесен учстък, където терена определя завоите, повярвай ми, ще ти се иска да имаш сигурна фиксация и як автомат.

Тъй като всяко спускане си е самосиндикално и преценката горе в планината е субективна по ред причини /умора , терен и т.н./ прибягвам и до този сух тест

Ето и съвет: ако искаш максимално бързо да навлезеш в телемарка и да изчистиш стойката почни да караш с активни приятели и неактивен автомат /без пружини/ няколко излета. Така краката ти по бързо ще придобият мускулна памет и няма да разчиташ на някакви пружини да те държат в теле-позиция, което е предпоствка за трупане на грешки

За писта: ENZO-R

Запоследно променено от kramelet : 23-12-2012 в 17:35.
kramelet Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-12-2012, 18:54     #142
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkramelet Разгледай мнение
Сале, когато почнеш да карвираш със скорост на писта, тъй щото коляното на вътрешния крак да опира в снега и да няма на къде да легнеш или на къси верижни завои в тесен учстък, където терена определя завоите, повярвай ми, ще ти се иска да имаш сигурна фиксация и як автомат.

Тъй като всяко спускане си е самосиндикално и преценката горе в планината е субективна по ред причини /умора , терен и т.н./ прибягвам и до този сух тест

Ето и съвет: ако искаш максимално бързо да навлезеш в телемарка и да изчистиш стойката почни да караш с активни приятели и неактивен автомат /без пружини/ няколко излета. Така краката ти по бързо ще придобият мускулна памет и няма да разчиташ на някакви пружини да те държат в теле-позиция, което е предпоствка за трупане на грешки

За писта: ENZO-R

Тъй нареченото от теб карвиране изобщо ама изобщо не ме вълнува Това е возене върху ските, които правят това което те искат а не това което ти искаш. Също така не ме вълнуват сините писти с почти никакъв наклон на които можеш да караш по този начин. Не, че не го мога Няма тръпка. Откакто обработват Лалето на Витоша като тепсия например ми е безкрайно скучно. Едно време карах по цял ден на горното Лале т.е. между Резньовете където раттрак никога не се е качвал а на долното слизах само когато стане на бабуни. А, че искам да карам телемарк на писта това е докато го науча достатъчно за да се чувствам уверен извън пистите. Ако успея, което не е ясно дали ще стане.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-12-2012, 19:05     #143
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Прекалих с реакцията дотолкова щото пропуснах втората част на изречението ти ама цялата история със залитането по карвинга ми е болна тема. На тясно особено между скали от доста години не ми се е случвало да карам, но много добре знам какво имаш предвид. Тези места обикновено не са по пистите
Стари 23-12-2012, 19:50     #144
kramelet
Junior Member

Начално

Малко и за безопасността.
Карането на телемарк си е технично и независимо от уменията се случват сериозни падания, които водят до сериозни наранявания

Едното например е да си целунеш върха на ските-виждал съм го не беше никак красиво. Нужна си е каска с чене-протектор. Мен лично ме е спасявала от по дебели и нахални клони

Получавал съм камшичен удар отзад на главата от ска 2 сек. не знаех къде съм . Пак трябва каска

Директен удар на коляно в ска. Не се случва често, но пък е болезнено. Карам с теле-наколенки. Предпочитам ги, държат топло на най-натоварената става
Стари 23-12-2012, 20:49     #145
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Малко и за безопасността.
Директен удар на коляно в ска. Не се случва често, но пък е болезнено. Карам с теле-наколенки. Предпочитам ги, държат топло на най-натоварената става
Още в при първите си опити се убедих колко е неприятен ударът с коляно в ската. Добре, че бях с подходящи наколенки и не мисля някога да пробвам без тях.
Стари 23-12-2012, 21:18     #146
Ani
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2005
Начално

Малко сухи тренировки .....на килима

Понеже много дъвчете моите Бандити ....да си кажа - търся още един чифт такива..... да им монтирам 3pin

Това е шега, разбира се....все пак някои караме, каквото имаме под ръка.
и..."да караш с активни приятели и неактивен автомат"

Благодаря. Дискусията е полезна.
Ani Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 23-12-2012, 21:55     #147
kramelet
Junior Member

Начално

Искренно се забавлявам с клипчето кефи яко, особено финалът
Утре ще се кача с настроение на Витоша
Браво
Стари 23-12-2012, 23:56     #148
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Искренно се забавлявам с клипчето кефи яко, особено финалът
Утре ще се кача с настроение на Витоша
Браво
Може да се засечем. С един приятел пантаджия ще се качим на Алеко към 10:00 без планове накъде и докога.

Запоследно променено от Сале : 23-12-2012 в 23:59.
Стари 24-12-2012, 01:11     #149
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Относно сухите тренировки всяка една част или устройство минава през такива тестове преди да бъде пуснат на пазара и да се ползва по предназначениe
Ако тестовете ги правят капацитети като теб, на килима, по- добре да си правя автоматите сам

Явно е, че не си разбрал правилно кои автомати сравнявам :тези с панта-ЕНЗО и тези без панта т9. Не оспорвам разположението на пружините.
Нееее, явно всичко съм разбрал.... Изказал си се неподготвен пич.
Ако поне малко поназнайваше или поне се интересуваше от видовете автомати /освен от тия, които са ти изпаднали оттук- оттам/ щеше да знаеш че от има- няма 5 години всички фирми правят И ПАНТИ на най- добрите от моделите си. И че разлика във фиксацията между един модел и пантата му няма.

Имам един прост въпрос .Защо г3 пуска на пазара ENZO и ENZO-R ,ами просто не е само един модел, да речем този с пантата ще минава от всякъде
Сале ти е отговорил. Ако не вдяваш- може да попиташ Rottefella /Cobra R6 и R8/, G3 /Targa и Targa Accent/, също и Voile и 22 design.

Това, че си се спускал по разни склонове не е критерий за това което съм писал по горе.
Надявам се поне да знаеш къде са тия склонове..... А това че съм ги спускал означава че пантата на Targa /Targa Accent/ е достъчно надежден автомат. Заповядай тая година да ги пуснеш с 3-pin автомат и тогава ми разпрaвяй за "разни склонове".
Нещо не те разбрах..... Значи, всеки път преди да покараш правиш мантрата на килимчето ли? Не е ли по- лесно да направиш един два кротки завоя и да си диагностицираш сет-а?
Ето и съвет: ако искаш максимално бързо да навлезеш в телемарка и да изчистиш стойката почни да караш с активни приятели и неактивен автомат /без пружини/ няколко излета. Така краката ти по бързо ще придобият мускулна памет и няма да разчиташ на някакви пружини да те държат в теле-позиция, което е предпоствка за трупане на грешки.
Пълни глупости. Все едно да обясняваш на начинаещ в алипйските ски че ще се научи по- лесно, ако е с прави тараби вместо с карвинг.

Едното например е да си целунеш върха на ските-виждал съм го не беше никак красиво. Нужна си е каска с чене-протектор. Мен лично ме е спасявала от по дебели и нахални клони
Ако другите ти глупости са безобидни и даже забавни, то този компетентен твой съвет може да струва на някой живота или най- малкото парализа. Я ми обясни многознайко, ако паднеш по очи, на скорост, с каска с лицев протектор, накъде е посоката на силата на удара? Назад !!!! умнико и протектора само увеличава рамото, а оттам и силата с която главата ще ти отлети назад. И после? Ами после ще ти щракне вратлето. Ако не вярваш- слагай фулфейса и направи сух тест на килимчето.
Получавал съм камшичен удар отзад на главата от ска 2 сек. не знаех къде съм . Пак трябва каска
Тук всички карат с каски, без да се налага да ги удря ска по главата. Ти явно си го научил по трудния начин

Ама, чакай че се отплеснах. Хайде сега пич, върни се към първия си пост и ми обясни на мен /явно съм тъп/ и на останалите които четат тук как направи великия килимен тест и къде намери играещата пета. Ако ти е трудно да се изразяваш- кажи, навит съм да го заснемем твоя тест и да качим клипа тук. Така че не ми скачай от килимни тестове през карвин, на улеи със скали и накрая на наколенки, дето ти топлели ставите. Хайде сехга тук подробно да ни обясниш как направи теста и къде я намери хлабавата пета.
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-12-2012, 01:18     #150
Patzo
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отAni Разгледай мнение
Малко сухи тренировки .....на килима

Понеже много дъвчете моите Бандити ....да си кажа - търся още един чифт такива..... да им монтирам 3pin

Това е шега, разбира се....все пак някои караме, каквото имаме под ръка.
и..."да караш с активни приятели и неактивен автомат"

Благодаря. Дискусията е полезна.
Не ти дъвча Бандита, не ми е нужно. За тая ска мога да ти разказвам с дни. Ската е добра, много добра, но е тежка за телемарк. Дори и с алпийски автомат на повечето скиори им е тежка. Затова и на теб няма как да не ти е трудно с този автомат- той просто не може да я командва.
Ако си ме разбрала така- ок. Ако си ме разбрала другояче- пак е ок. Не обичам да давам съвети и мнооого дълго време се въздържах и в тази тема. Явно правилно съм преценил потенциала- и на темата и на участващите.
Стари 24-12-2012, 02:58     #151
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPatzo Разгледай мнение
Ама, чакай че се отплеснах. Хайде сега пич, върни се към първия си пост и ми обясни на мен /явно съм тъп/ и на останалите които четат тук как направи великия килимен тест и къде намери играещата пета. Ако ти е трудно да се изразяваш- кажи, навит съм да го заснемем твоя тест и да качим клипа тук. Така че не ми скачай от килимни тестове през карвин, на улеи със скали и накрая на наколенки, дето ти топлели ставите. Хайде сехга тук подробно да ни обясниш как направи теста и къде я намери хлабавата пета.
Дай малко по-спокойно бе човек. Хора различни. Мнения също. И най-добре да се споделят тези различни мнения. За играещата пета ако сравняваш телемаркерски с алпийски автомат ами да играе петата. И, че има разлика в това колко играе при различните автомати сигурно също има. Ама това не е повод да се хванете за гушите.

Направо станах пишман, че питах за съвет. Сега и на Ани ще трябва да се извинявам, че и намесих ските.
Стари 25-12-2012, 19:54     #152
kramelet
Junior Member

Начално

Ще ти отговоря Patzo , защо не, но ми се ще първо ти да ми отговориш преди да се впусна в пледуари . Кой автомат притежаваш ENZO, ENZO R, или и двата /монтиран, немонтиран/?
От постовете ти:
Цитат:
И понеже тук често се меткат съвети само "по чувство" или след обиколка по форумите, искам да кажа как съм стигнал до тия изводи- карал съм на Rottefella- Supertelemark; Chilli, Cobra R4, R6, R8; На G3- Targa, Targa Accent, Enzo R; На Black Diamond- О1; Тия всичките съм ги карал със всякакви ски- като започнеш от Скот-а, през росиньоли, к-2, атомици и стигнеш до G3.
и
Цитат:
Имам и двата автомата, имам и още няколко и това което твърдиш е ...
не ми става ясно. Въпросът ми не е случаен, а за да знам на къде да се насоча в писанията, да не стане тъй че постовете ни скачат насам натам и пречупени през призмата на форума никога да не уцелят "златната среда".

Притежавам автомат ENZO монтиран на ски , каруем по склоновете бели нагоре и надоле. И за да не се изгубим в символиката при изписването на модел и марка, автомата е тоз

Сале , разминали сме се, видимостта не бе голяма, късно прочетох поста ти. Ще се качвам пак до 2-3 дни. Ще си редактирам поста с точна дата.

Весела Коледа, пожелавам на всички повече карание, смях и забава
Стари 25-12-2012, 20:09     #153
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Абе вие що не оставите Enzo-то намира и да се дърляте за нещо друго, тая тема преди 10 поста още и личеше, че ще отиде в киреча....
Стари 25-12-2012, 20:19     #154
damga
Member

Дата на присъединяване: Feb 2011
Начално

Утре ще съм на Витоша на Лалето със стария сет - Скот Круз с автомати Ротефела Кобра Р8, че не ми се жертват новите върху камъните

Ако някой има желание може да се видим на пистата - ще съм там до обяд
damga Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-12-2012, 22:01     #155
Ani
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2005
Начално

Честита Коледа!
Момчета, дискусията е полезна. Не се отказвайте. Най-сетне си имаме тема, в която да бистрим телемаркирането. Знам какво е да нямаш съмишленици и да няма кой да питаш за нещо най-просто - какво, как, откъде.
Пацо, прав си, разбира се, за моя "комплект" ....Ясно е, че добрата екипировка те подпомага в ученето, предпазва от травми, повишава по-бързо "спортното майсторство".......пошегувах се, защото съм от поколението, което нямаше много избор и караше, каквото има под ръка, което е по-добре от нищо.

Весели празници на всички и...
....Наздраве!....:treeskii ng:

Ani Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-12-2012, 22:27     #156
dimo
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Начално

Баси пичовете
и питието... и мезето... у небето!

Браво Ани
dimo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-12-2012, 01:10     #157
Patzo
Senior Member

Начално

Цитат:
Ще ти отговоря Patzo , защо не, но ми се ще първо ти да ми отговориш преди да се впусна в пледуари . Кой автомат притежаваш ENZO, ENZO R, или и двата /монтиран, немонтиран/?
От постовете ти:
и не ми става ясно. Въпросът ми не е случаен, а за да знам на къде да се насоча в писанията, да не стане тъй че постовете ни скачат насам натам и пречупени през призмата на форума никога да не уцелят "златната среда".

Притежавам автомат ENZO монтиран на ски , каруем по склоновете бели нагоре и надоле. И за да не се изгубим в символиката при изписването на модел и марка, автомата е тоз

Сале , разминали сме се, видимостта не бе голяма, късно прочетох поста ти. Ще се качвам пак до 2-3 дни. Ще си редактирам поста с точна дата.

Весела Коледа, пожелавам на всички повече карание, смях и забава
Пич, ти твърдиш че един автомат бил много по- хлабав от друг и после, когато трябва да го обясниш тук- на всички, ми казваш, че твоите обяснения зависят от това какви автомати имам?????
Ами другите, които четат? Ако искаш и тях да ги питаме какви автомати имат. А ако нямат- направо да не четат, а?

Ок.
Първо- за Enzo R- карал съм го нон стоп 4 дни. Нито ти, нито някой друг, тук в БГ го е карал толкова. За Еnzo- ей, тук седи срещу мен, монтиран на старите ми К2 Anti piste. По принцип трябва да е монтиран на G3 Tonic, но още ме мързи да ги продупча. На К2-тата ми е по-лесно, защото са с инсърти. G3 Targa съм карал със ски К2 Coomba. Cobra R8, която е мнооооого по- стабилен автомат от Targa-та съм го карал 1 год със ски К2 Anti piste. Със същата ска съм се учил на телемарк с автомат Cobra R 6 /панта/. Другата ми панта- G3 Targa Accent съм я карал около два- три месеца с K2 Anti piste и един два пъти с Atomic Access. Другата панта- Black Diamond e на Мая и съм я карал няколко пъти, пак с Atomic Access. Rottefella Chili и Riva съм карал 5-6 пъти върху ски Rossignol Spayer BC. Другите няма да ги изреждам, защото стана дълго
Хайде сега, чакам ти обясненията пич........
Сори, че занимавам всички с тия обяснения, но мисля, че когато някой се е издънил, най- добре да си го признае, не да се мъчи да клинчи през атмосферното налягане и международното положение. Освен това, като се изпъчиш е най- четения форум за ски и изтрескаш някоя страшно заключение е нормално да можеш да го защитиш, при това без да ти е необходима гръдната ми обиколка и размера на боксерките ми.
Чакам......
Пак ти казвам, ако имаш проблем с изказа- дай ще я заснемем тая хлабава пета.
Ако си се изказал неподготвен- кажи си, по- достойно е. След това, след 1 бира ще спра да те дъвча. Само си признай

Хайде, жокерче от мен:
1. С каква твърдост ти е пружината на Enzo- то и с каква на Targa-та
2. Колко ти е дължината на кабела, който свързва пружината с автомата- ако не знаеш- тази дължина се регулира.
3. Колко ти е натегната пружината- ако не знаеш и това се регулира
4. На коя позиция е activity point-a на автомата?- и това се регулира
5. С каква обувка направи теста на килимчето?
6. Снимай си обувката върху автомата- още първия път ти казах, че със сигурност не си регулирал дължината.
Стари 27-12-2012, 17:35     #158
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPatzo Разгледай мнение
6. Снимай си обувката върху автомата- още първия път ти казах, че със сигурност не си регулирал дължината.
Вместо да се заяждате да беше коментирал снимката на моята обувка и да кажеш дали Targa-та е монтирана според твоите разбирания.

Иначе за усещането за нестабилност с Hagan-а проблемът ми май е в това, че не смея да закантя здраво и въобще много трудно контролирам закантването. Като закантя повече редовно превъртам завоя на 180 градуса а назад още не съм се научил да карам с тези ски.
Стари 27-12-2012, 17:50     #159
damga
Member

Дата на присъединяване: Feb 2011
Начално

Да ви кажа само, че вчера на Лалето имаше НАВАЛИЦА от Телемарк скиори - бяхме цели двама

Иначе по темата за автомати, ски и т.н. за телемарк ... каране му е майката, иначе няма как да се научи човек. А и малко теоритична подготовка много помага
Аз като се качих за първи път на телемарк ски сериозно карах с супертеламарк автомати Ротефела и ми бяха добре докато не започнах да усвоявам стила и да карам по-агресивно. После Ротефела Р не помня колко, Ротефела Кобра Р8, Енцо Р, Енцо и т.н.
Лично на мен ми допадат автомати тип Енцо и Енцо Р.

Но както казах всичко идва с карането ...
damga Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-12-2012, 01:17     #160
Patzo
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отСале Разгледай мнение
Вместо да се заяждате да беше коментирал снимката на моята обувка и да кажеш дали Targa-та е монтирана според твоите разбирания.

Иначе за усещането за нестабилност с Hagan-а проблемът ми май е в това, че не смея да закантя здраво и въобще много трудно контролирам закантването. Като закантя повече редовно превъртам завоя на 180 градуса а назад още не съм се научил да карам с тези ски.
Според мен е назад поне с 2-3 см, но няма как да гадая. Фабричната отметка не значи много, особено при ска с такава геометрия. Пратих ти онези статии, прочети ги, премери всички възможни центрове, за които става дума там. Тогава може да говорим нещо конкретно.
Хагана с тая талия 74 мм трябва да е адски нервна ска, радиусът й е безумен- 12 м. С това тегло от 2 кг може би не е много твърда, което обаче комбинирано със силно изразения карвинг не добра новина. С други думи- би трябвало и най- малкото закантване да я вкарва в дъгата на завоя и ако веднага не поставиш ските на плоскост много ясно че ще те завърти на 180 градуса.
Несигурността идва главно от тънката талия. Колкото до закантването- просто веднага го забрави. По принцип трябва да почна много отдалеч, за да ти обясня какво имам предвид. Може би закантването ти е вреден навик от алпийските ски. Казвам вреден, защото и техниката на завоя с алпийски ски съдържа закантване чак в последната фаза, а не както масово се кара- от кант на кант и чакаш останалото да го свърши карвинга. Ама спирам за алпийските ски, че пак ще стане грозна разпра
Завоя в телемарка започва когато и двете ски са поставени на плоскост. Избутваш далечния на завоя крак напред и към завоя. На практика ската застава под ъгъл 45 градуса спрямо траекторията по която се е движила другата ска. В същото време кракът към завоя го сгъваш и въртиш с петата по посока на завоя, докато ската застане успоредно на другата ска. Това всичко се случва на цяла плоскост и на двете ски. Едва в най- последната част на това движение може да обърнеш на кантове, но при това без да намаляваш натиска с петите за дозавъртане на ските. Трябва да се получи нещо като свличане, докато ските продължават да се движат по посоката на завоя, а не да оставиш ската да захапе по дъгата на карвинга и да се возиш върху нея. Естествено всичко това като се комбинира със сгъване- разгъване, позиция на торса, разстояния на разкрача между двете обувки, положение на ръцете.... и става адски трудно за обяснение с думи. Но като начало, ей така дистанционно, бих те посъветвал да пробваш няколко пъти да свличаш в телемарк позиция. Заставаш на едната страна под ъгъл 45 гр. спрямо склона в телемарк позиция и свличаш, като се стараеш да държиш ските колкото се може по- малко на кантове и повече на плоскост. Трябва да се получи все едно се мъчиш да си изкълчиш глезените и колената така, че да застане подбедрицата перпендикулярно на терена. Свличай така, но само свличане- т.е. ските да се движат надолу, а не настрани, въпреки че си застанал под ъгъл 45 гр. спрамо склона. Като започнеш да свличаш спокойно по 3-5 метра в тази позиция, започни да упражняваш завъртане по посоката на завоя вътре в обувката. Точно както ти го казвам. Представи си как пръстите ти натискат настрани в обувката в посоката на завоя а петата натиска настрани в обувката в обратната посока. Когато ти се получи, ще видиш че си завил по дъга, която зависи от силата с която въртиш пръстите и петите, а не спрямо дъгата на ската /която в твоя случай е безумна/. Естествено в същото време упражняваш и натиск с възглавничката на сгънатия крак надолу, върху автомата. Този натиск, комбиниран със завъртането вътре в обувката на пети и пръсти ще определя радиуса на завоя. Ще се получи, след известно време, не веднага, но всичко започва с това да поставиш ските на плоскост и да опиташ да направиш свличането, както ти го описах.

Страшно сложно стана, но дистанционно няма как да го обясня по- ясно.
А по въпроса за закантването- също като при алпийските ски и при телемарка може да слагаш ските от кант на кант и да се возиш отгоре им накъдето те заведат. Но също като при алпийските ски това е успешно и има смисъл само при някои терени и снежни условия. В други случаи си е живо бедствие. Освен това карвирането при телемарка, както и при алпийските ски иска много бърза смяна на позицията на краката, на торса, на ръцете и изобщо- много точна реакция. На теб ти е трудно сега с телемарка, защото не можеш достатъчно бързо да презакантиш, просто защото все още не намираш достатъчно бързо позицията, в която си балансиран. Още повече при ска с такава талия/ Най- малкото трепване в глезена те вкарва в дъгата на карвинга и това те мъчи. В последствие, когато си намериш най- точната стойка в баланс върху ските ще ти е значително по- лесно. Недей си мисли, че щом ската е толкова изразен карвинг няма да се научиш да я контролираш. Просто тази ска ще ти позволи да я контролираш само по правилния начин- с кантове чак в последната част на завоя. Опитай упражнението със свличането и ще видиш разликата.
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 05:39.