Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Видео, музика и снимки

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 28-12-2012, 00:59     #161
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Още нещо- за да захапва така ската по дъгата на карвинга, причина може да бъде и това, че прекалено много натискаш с водещия крак- т.е. тежестта ти е върху водещия крак /този, който е на цяло ходило/ По принцип при телемарка е обратно на алпийските ски. При алпийските, акто си уморен или караш неправилно висиш назад, при телемарка- изнесен си много напред. Нормално е в началото да се получава така- все пак на водещия крак си на цяло ходило и се чувстваш по- сигурен. Освен това натоварването в бедрата е по-малко, когато си изнесъл тежестта на водещия крак- т.е. по- лесно е и затова човек неусетно го прави. Обикновено се случва така, че завиваш само с него, а задния само го следва, някой път съвсем хаотично. Когато в завоя ската на сгънатия крак спре да подскача безконтролно по склона и спре да те удря по другата ска- може би си разпределил тежестта равномерно върху двата крака. Но бъди сигурен, че щом се умориш веднага неусетно ще увиснеш пак напред, на водещия крак.
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-12-2012, 01:30     #162
kramelet
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Благодаря ти, Patzo за изчерпателния отговор. И ето тъй щото enzo е с/у теб ще още по-лесно да разбереш какво имам предвид. И ако не успея да се изкажа тъй, че и другите да ме разберат, надявам се ти да помогнеш, за което предварително ти благодаря. Ще се опитам да се придържам към
Цитат:
Хайде, жокерче от мен:
1. С каква твърдост ти е пружината на Enzo- то и с каква на Targa-та
2. Колко ти е дължината на кабела, който свързва пружината с автомата- ако не знаеш- тази дължина се регулира.
3. Колко ти е натегната пружината- ако не знаеш и това се регулира
4. На коя позиция е activity point-a на автомата?- и това се регулира
5. С каква обувка направи теста на килимчето?
6. Снимай си обувката върху автомата- още първия път ти казах, че със сигурност не си регулирал дължината.
Улесняваш ме жестоко

1.Enzo - сребърна .Тарга - червена
2. Дължината на кабела ... ? регулира се с натягане на пружината /при enzo/ с PZ 3. все пак като се отвори автомата пружината е в покой(не напрегната) или греша
3.Натегната, натегната колко да е натегната. Ами, като слагам убувката в автомата (хубаво я намествам да влезе отпред) петата опира във "водачите" на заключващия механизъм, той леко се повдига (под натиска на петата към коконата) така, че да си пасне в жлеба на обувката. След което заключвам автомата. При цялата тази галимация луфта м/у петата и "закопчалката"е минимален (почти на триене) преди да бъде закопчан. Помагай с терминологията моля те.
4.Броейки от върха на ските -3 та . Това ми бе първата работа, да разцъкам позициите за да усетя автомата и с риск да разсмея аудиторията (Пацо, дръж се здраво), това го направих на килима
5.Garmont ener-g, не мога да разчета годината взех я 2009 нова. Гледам има още ресурс
6. При изложената информация прецени, да ли да я снимам, ще си направя труда.

Така , относно теста на килима и как се стигна до заключението, което съм изложил по горе:

Взимам си ските барабар с автоматите и тъй като са нови за мен, хващам ги и ги "разчанчвам". С други думи отварям/затварям панта, сменям позициите, натягам/разхлабвам пружините, дори ги разглобих(пружините, едната) за да установя до колко е хванала резбата при различните настройки за да не стане така, че като натисна напред да не каже нещо щрак и на втория завой ти да видиш:хем да купувам нов автомат хем да затворя сезона предварително, ако съм се разбил някъде. Естествено през това време си тегля инфо от нета ако нещо не ми е ясно. Държа да отбележа, че пантата закл. мех. и др. не съм ги пипал (там работа нямам ). само понастройките
В крайна сметка бих искал да знам, с какво си имам работа преди да се кача горе.....Скачам в обувките затварям автомата (след щателно юстиране) и се почва......натиск напред, назад,завъртане на ляво на дясно все усилия (не зверски) да ми подскажат до колко добре е влязла обувката пасва ли и т.н. И тъй щото е последно поколение теле-автомат на G3 очаквам от него да е по стабилен от предшествениците си, е да ама тц по отношение на "играещата пета" ,която забелязах. ...

Този тест го правя всеки път като сменяням сета, незвисимо да ли аз си монтирам автоматите или оторизиран сервиз

...случайно. Естествено първата ми реакция е - май си въобразявам, но хм да ли?! Преди да започна да пиша по форуми, да задавам въпроси, на които я някой отговори я не или пък се разтеглят във времето, а вече е паднал първия сняг , очаква се и втори хващам targa-та ... същия тест и ей го на, разлика очевидна. Нищо де, качвам се горе карам си автомата се държи чудесно карането е с удоволствие игнорирайки полевия тест с наблюденията ми. Пак се качвам т.н. т.н. и ето на ...

...Сале задава въпрос, кой автомат да избере само за писта enzo или enzo r . При това иска практичен съвет, а не само теория. Моя тест е своего рода такъв-практичен дори и било то сух.

Тук някъде е добре да вметна , че дори и да имах двата автомата enzo и enzo r монтирани на еднакви ски при тест реален т.е. каране тази така наречена "хлабва пета" т. е . малко по голямо колебание не бих го усетил, краката ще поемат разликата. Така си мисля де.

Позволих си да направия аналог м/у targata и enzo r ,защото захващането отпред на обувката е кажи речи еднакво, с леки изменения, не съществени и двате платформи са твърдо 'зацепени' за ската и не преминават през допълнителни устроства (панта ,заключващи механизми и прочие) , които малко или много ще дадът някакво отклонение в един момент . Което предполага и контрола в/у ските да е друг. Относно от къде идва това по голямо колебание при мен е там където е последната от 3-те шпилки (тази която държи автомата да е в режим каране), като го хванеш с ръка и раздвижиш на ляво и надясно по оста на шпилката, което се пренася отзад на петата като по голямо

и накрая: килимения тест не нищо особено, но предполага още една чавка(отметка) в избора кой автомат да избера само за писта или... визирам ензо-тата да не стане грешка.

Преди да правим разни клипове и т.н. май е по-добре да съберем 2 от 3-те автомата enzo (пантаджийските) и да ги сравним да не би пък да има някакво отклонение в моя, да речем фабричен дефект, скапана обувка , че тогава............................

Я кажете бих ли рекорда по най-дълъг пост? Награди ше има ли?

Damga имаш ЛС

Запоследно променено от kramelet : 28-12-2012 в 09:06.
kramelet Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-12-2012, 06:12     #163
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPatzo Разгледай мнение
Несигурността идва главно от тънката талия. Колкото до закантването- просто веднага го забрави. По принцип трябва да почна много отдалеч, за да ти обясня какво имам предвид. Може би закантването ти е вреден навик от алпийските ски. Казвам вреден, защото и техниката на завоя с алпийски ски съдържа закантване чак в последната фаза, а не както масово се кара- от кант на кант и чакаш останалото да го свърши карвинга. Ама спирам за алпийските ски, че пак ще стане грозна разпра
Няма да стане разпра Поне не с мен. Ненавиждам т.нар. карвинг поради много причини а и с алпийските ски предпочитам да не закантвам много много. Допреди 2-3 години карах с 2 метра ски, които ако имат някакъв радиус според карвинг теориите е от порядъка на 50-60м. Може би трябваше да кажа, че съм от доста по-стора школа и за мен завоите имат няколко отделни фази и за всяка си има различни техники, които могат да се комбинират. Та твоите обяснения не са ми неразбираеми и МНОГО ти благодаря за тях.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-12-2012, 15:21     #164
damga
Member

Дата на присъединяване: Feb 2011
Начално

Здравейте Телемарк момчета

Днес след среща с Kramelet успях да разбера, какво има предвид човека за автомата Г3 Енцо. А именно както е показано на картинката в зоната оградена с зеления овал и посочена с голямата червена стрелка при положение на обувката стъпила на ската, т.е. обувката е хоризонтално, както е при завой външния крак, има сериозен луфт наляво и надясно - както показват сините стрелки:

Пробвахме с Ротефела Кобра Р8 и такъв луфт няма.

Имам и едно видео по въпроса, което ще кача малко по-късно.
damga Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-12-2012, 16:03     #165
Patzo
Senior Member

Начално

Дай видеото, защото ми намирисва на хлабав автомат и нерегулирани кабели
Стари 28-12-2012, 16:22     #166
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Като не "стават" Enzo що си ги купувате бре?
Стари 28-12-2012, 17:50     #167
damga
Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Като не "стават" Enzo що си ги купувате бре?
Не си спомням да съм казал, че не стават Енцото или нещо друго подобно!

Тук коментираме екипировката и всеки изразява някакво мнение - от опит от четене, а може и от някакви сънища

Кое става и не става всеки си решава сам според зависи как кара(ако кара въобще телемарк ), какво иска и т.н.
Както се казва на теория и практика едно, а в действителност друго
Стари 28-12-2012, 17:55     #168
Patzo
Senior Member

Начално

Качи видеото де
Къде точно го намерихте тоя луфт? Металната част ли мърда или на пича му мърда обувката само?
Стари 28-12-2012, 23:21     #169
damga
Member

Начално

Извинявайте за забавянето, но много задачи имах днес ... маси, капами,боП, Пиринки, ричии и т.н.

Мърда металната част и с нея цялата обувка.
Ето и видеото:

http://www.youtube.com/watch?v=VYPJk...ature=youtu.be

Може би най-ясно се вижда за какво става дума след 0:53 ...
Стари 29-12-2012, 00:14     #170
Patzo
Senior Member

Начално

Не са натегнати кабелите на автоматите и това се вижда в началото- кабелите мърдат по оста на която са захванати. При заключен автомат опъна на кабелите трябва да е по-голям. Кабелите се регулират по дължина като се свали оста на activity poin-ta и се въртят около оста си.
Достатъчно за натегнати, когато закопчалката отзад се закопчава трудно на обувката.
В края на клипчето пак има нещо, на разкопчан автомат снимано, но не се вижда, дали пантата е заключена. При моя автомат го няма този луфт, като е заключена пантата, но според мен това е в рамките на допуска- там частите не могат да опират плътно, защото металната част се вдига и спуска при движението на пантата и няма как да опира при всяко движение в основата.

При регулирани кабели и заключен върху обувката автомат този луфт няма да го има. Пружината опъва назад перпендикулярно на допуска /допуск а не луфт/ със сила поне 30 кг и няма как да позволи движение настрани.

Запоследно променено от Patzo : 29-12-2012 в 01:01.
Стари 30-12-2012, 17:38     #171
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Хагана с тая талия 74 мм трябва да е адски нервна ска, радиусът й е безумен- 12 м. С това тегло от 2 кг може би не е много твърда, което обаче комбинирано със силно изразения карвинг не добра новина.
Доста мека е според мен и точно това я пави много нервна на твърда писта. И най малката коричка по снега се усеща.

Цитат:
Завоя в телемарка започва когато и двете ски са поставени на плоскост. Избутваш далечния на завоя крак напред и към завоя. На практика ската застава под ъгъл 45 градуса спрямо траекторията по която се е движила другата ска. В същото време кракът към завоя го сгъваш и въртиш с петата по посока на завоя, докато ската застане успоредно на другата ска. Това всичко се случва на цяла плоскост и на двете ски. Едва в най- последната част на това движение може да обърнеш на кантове, но при това без да намаляваш натиска с петите за дозавъртане на ските.
Много точно обяснение на това, което ми се струва, че се опитвам да постигна. Някъде на втория ден ми направи впечатление, че вътре в завоя естественото положение на ските е под ъгъл със събрани върхове а опитите да ги извозя успоредни водят до груби грешки.

Колкото до свличането чувствам се много по-комфортно в завои без изразено закантване само дето още не мога да схвана как точно се контролира ъгъла. Няма го натиска с колене напред и навътре при излизането от завоя а трябва да се работи с пръстите особено на задния крак. Ако правилно съм те разбрал потвърждаваш едно друго мое подозрение - това, че трябва да мисля много повече за това какво правя с вътрешния във завоя крак отколкото с външния. Така де .. за разлика от алписката техника където вътрешния мога и във въздуха да го вдигна. То аз и външния мога и го правя редовно, но това е друга тема Преди много години целенасочено се научих да правя завои със 100% тежест върху вътрешния крак със и без закантване, което като страничен ефект ме е спасявало от страшно много падания когато на скорост остана с тежестта назад и навътре. За голяма своя изненада още при първата проба успях да го направя горе долу и с телемарк, но без закантване.

Може би контрола върху вътрешния крак обяснява и странния проблем, който имам с телемарк завоите. Десните ми се получават много по-лесно от левите а с алпийските ски навремето като се учех беше точно обратното.

Друго нещо, което установих е една лека чупка в кръста, която много помага за бързото пренасяне на тежестта между завоите, но не знам как да го обясня.

[quote=Patzo;122465]
Но като начало, ей така дистанционно, бих те посъветвал да пробваш няколко пъти да свличаш в телемарк позиция.
[/QUOTE=Patzo]

Правя го, но явно трябва да наблегна повече на тези упражнения. Също и на т.нар. моно завой защото явно много ми помага да си намеря баланса, но проблемът ми е, че съм адски нетърпелив и не мога да си наложа да работя по дадено упражнение достатъчно дълго. От друга страна ми трябва време да вляза в ритъм. Тези дни при една пенсионерска разходка от Алеко през Платото до Княжево в началото доста се озорих по пътеката където само за много къси завои има място, но установих, че като тръгна на нещо като алпийски завои с вътрешата ска леко напред и слес 2-3 завоя като вляза в ритъм постепенно започна да изтеглям вътрешния крак назад става по-лесно. То това май ми го бяха казвали ама аз като не слушам ...

Цитат:
Недей си мисли, че щом ската е толкова изразен карвинг няма да се научиш да я контролираш.
Глождеше ме мисълта да попитам какви ски да си избера за писта, но след като с автоматите се развихри такава дискусия не знам дали въобще да питам.

Много се чудя дали да не пробвлам със старите си двуметрови ски с телемарк. Карах ги повече от 10 години и знам точно какво да очаквам от тях.
Стари 30-12-2012, 17:58     #172
Patzo
Senior Member

Начално

Набързо, че изчезвам към добринищенските гори
За коляното- изобщо не го вкарвай в завоя. Не че не се прави в телемарка- напротив, като свикнеш, на писта ще ти е супер готино като вкараш и коляното. Но засега не по вкарвай. Цялото управление на ските се опитай да го правиш само с натиска на ходилото и въртенето на пети и пръсти.
По принцип завоя трябва да се прави главно с вътрешния крак, но аз специално не успях веднага да започна да го правя. Доста време си карах с тежестта на предния крак- на писта е горе-долу приемливо. Чак като понатрупах каране и можех спокойно да мисля за това, което се случва, започнах да се напъвам да го правя като хората - с вътрешния крак. За да можеш по- лесно да пренесеш тежестта на вътрешния крак- пускай ръката от страната на вътрешния крак ниско долу- това ще ти сдъне тялото към завоя и ще пренесе тежестта върху вътрешния крак.

Аз специално, като зарязах алпийските ски един сезон си изкарах на пистата. Изпуснах супер много пудра, но реших, че или ще ги минавам готините места с телемарка или въобще повече няма да минавам оттам. Та този един сезон си изчистих /поне така мисля/ техниката и на другия сезон си карах вече почти без проблем навсякъде извън писта. Така че моя съвет е да караш на писта, за да можеш да натрупаш каране при горе- долу еднакви условия. Това ще ти помогне да разбереш какво точно се случва в завоя.
А за автомата- изобщо нямаше дискусия, ако не забеляза
за ска- ами моя съвет е да е поне 90 мм в средата- много по- лесно е да си намериш баланса на такава ска. Като твърдост- зависи от автомата. Ако не е Enzo или Black Diamond - по- добре да е средно твърда и надолу, иначе автомата няма да може да я командва.

Запоследно променено от Patzo : 30-12-2012 в 18:01.
Стари 30-12-2012, 21:56     #173
damga
Member

Начално

Цитат:
Не са натегнати кабелите на автоматите и това се вижда в началото- кабелите мърдат по оста на която са захванати. При заключен автомат опъна на кабелите трябва да е по-голям. Кабелите се регулират по дължина като се свали оста на activity poin-ta и се въртят около оста си.
Не мисля, че кабелите имат нещо общо когато няма обувка на автомата ...
Луфт, допуск или някакво друго нАучно или инж. обяснение не помагат, ако при карането има ексик .....
Стари 06-01-2013, 23:28     #174
Patzo
Senior Member

Начално

Та така...
Най- накрая си монтирах Enzo на ската за която е измислен- G3 Tonic и го юрках 7 дни средно по 4 часа. На заледена писта, на камъняк, замръзнали бабуни в гора, черна писта на бабуни с дървета, корени и камъни и на пудра....

Първо, тази ска Tonic има баси здравата база На всеки камък ми се късаше парченце от сърдечния мускул, а на базата- нищо й няма
За автомата- разлика между Enzo R /пистовия/ и Enzo /пантата/ в контрола няма
След 7 -дневно юркане и дъъъълги размисли за луфта на Kramelet /на автоматите му де/ установих, че при пантата Enzo няма луфт. Ама хич. Не знам какво си му правил на този автомат от клипчето, но при мен и преди и след 7-дневното вандалско юркане и двата автомата /ляв и десен/ нямат никакъв луфт.
Та така. Ще си карам аз доволен Enzo- то и на писта и навсякъде с огромен кеф, а ти, ако се чувстваш неудовлетворен, може да го разглобиш още един- два пъти.
Стари 10-01-2013, 18:50     #175
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
При алпийските, акто си уморен или караш неправилно висиш назад, при телемарка- изнесен си много напред. .... Но бъди сигурен, че щом се умориш веднага неусетно ще увиснеш пак напред, на водещия крак.
Днес навъртях 5 часа телемарк и всичките ти съвети свършиха работа, но точно този най-много помогна! За много неща.
Стари 17-01-2013, 20:35     #176
Patzo
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
те ви те, тренировчица
И така....
Този уред го бях загледал още по-отдавна и даже доста се поблъсках да си го направя тук. Оказа се че изобщо не е толкова евтино- след сума ти ровене по фирми, железари и какви ли не се оказа, че единична бройка ще се върже не по- малко от 500 лв. Главно заради ролките.
Докато се блъсках да търся ролки, производители и др. глупости си измислих доста по -евтин , по- малък и в пъти по- ефективен тренажор.
По- нататък ще кача снимки, но искам да му направя още една добавка и тогава.
Та, с две думи, на хамериканците великата 800 доларова машина не става за нищо друго освен да поддържаш някакъв приличен фит на краката, който обаче може да се постигне и с обикновени клекове.
Това чудо изобщо не може да пресъздаде движенията при телемарк завоя. Първо- поставен си със ските върху равна плоскост- това моментално прави невъзможно какъвто и да е наклон на ските настрани, който поне малко да имитира положението на ската във завоя /на кант с други думи/ Второ- равната плоскост си е равна плоскост- ама никой не кара телемарк по равна поляна, нали? Точно специфичното натоварване на краката, което се получава когато ската е наклонена надолу по склона, а тялото трябва да остане малко назад, тази велика американска машина няма как да пресъздаде. Така че по-скоро това е тренажор за ски- бягане и за американски wannabe- телемаркери с излишни пари.
Моята смешна машинка имитира перфектно и страничния наклон при закантване и наклона на склона
И ми излезе около 100 лв.
Продължението със снимките- другата седмица
Стари 18-01-2013, 19:46     #177
Сале
Senior Member

Начално Истинските скиори

Дали спускат с телемарк техника?

Май не:

Стари 18-01-2013, 20:57     #178
dimitard
Senior Member

Начално

Дали имат луфт в автоматите...жената със синьото яке е главната дизайнерка на G3 и първата жена спуснала с телемарк Макинли...
Стари 18-01-2013, 21:00     #179
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Дали имат луфт в автоматите...жената със синьото яке е главната дизайнерка на G3 и първата жена спуснала с телемарк Макинли...
ама един сандвич не може да направи като хората. пък и сигурно не ходи на фитнес
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-01-2013, 21:05     #180
dimitard
Senior Member

Начално

И двете ги прави споко....

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 18:36.