Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 03-07-2007, 06:55     #181
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

една девойка от уистлър си татуира по една снежинка всеки път като и оперират коляното. сега е на 8:

f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-07-2007, 17:32     #182
tbv
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2007
Начално

Цитат:
Originally posted by МорСКИ@Jul 2 2007, 12:30 AM
Ако си скъсал връзки, щеше да си сигурен, че си!
В това не съм много сигурен. Не че съм станал голям спец след моята травма, просто от опит го казвам. Както писах по-горе, веднага след травмата, коляното ми се огъваше странично към другото а доста дълго след това го чувствах много нестабилно. Диагнозата ми първо беше скъсани връзки и скъсан менискус + излязла капачка. След 10 дни с шина същия лекар казва нямаш скъсани връзки но имаш скъсан менискус и ме праща директно на операция в София. Отивам в София но на преглед при Хубенов, който казва - нямаш скъсани връзки но за менискус още не можел да каже със сигурност, капачката ми не била ходила никъде, на снимката така изглеждало защото краката ми били криви :hammer: Трябвало да спадне отока, да пия хапове и тогава да ми каже за менискуса но Така и не съм ходил при него за повторен преглед понеже си вървя почти нормално като изключим прекаленото "изправяне" (доста болезнено) на крака в определени моменти, сякаш няма какво да го ограничава. Като нищо ще ми кажат пак имаш скъсани връзки и менискус ходи на операция.
Това го пиша понеже 2 месеца след травмата резултата е:
- сумати диагнози от много си зле до нищо ти няма
- 500-600лв пръснати вероятно за нищо по лекари, шини, която според Хубенов може би не е трябвало да нося и заради която шина крака ми отече, болеше жестоко, заради него основно не можех да ходя и трябваше да пия лекарства и да правя други изследвания за да се види дали няма запушени съдове.
- отново съм в положението преди 2 месеца - може да има, може и да няма, разликата е че ходя.
И всичко понеже послушах лекарите още в началото, че не било нужно да си правя магнитен резонанс. Като се замисля всичко можеше да се размине с едната снимка, без обикаляне по лекари, усложнения, хапове, загубеното време и само с 200лв.
Затова получите ли подобна травма моя съвет е директно си правете ЯМР вместо да разчитате на различни диагнози и 20 пъти да ви огъват крака. На здравната каса много не може да се разчита, пробвах се да взема направление преди 2 седмици но ми отказаха, много малко история съм имал. Накрая сигурно и ЯМР ще си платя....
tbv Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-07-2007, 07:45     #183
snowhite
снежинка

Дата на присъединяване: Jun 2007
Начално

Аз бях на 16,когато започнах да имам страшни проблеми с колената-надуваха се със смяната на сезона.Нашите ме заведоха в Горна Баня на преглед,където ми казаха че колената са ми страшно прецакани-липса на междуставна течност,размекнати хрущяли,деформирани стави,и ми изписаха 30 инжекции в ставата и ми казаха,че ако не си ги бия може да седна в инвалидна количка на 45 .Потърсихме второ мнение от завеждащия спортния диспансер в Пловдив(не му помня името,но беше най-добрия спортен лекар в града)които ми каза,че съм много малка за тези инжекции и след пубертета нещата ще се оправят(не че трябваше да ме убеждава,точно преди мен биха на една жена и тя така крещя,че аз бях готова да избягам ..)Вярно 2 години не можех да клякам с левия крак,но наистина колената ми спряха да се надуват(е,пукането ще си остане завинаги)и от 5 години започнах да карам ски-с наколенки,и много внимавам как падам,да бягам отново и да карам колело.Така че аз имам големи резерви вече към лекарите в Горна Баня,още повече след като моя приятелка преди няколко години счупи коляно на ски и след няколко "успешни" операции там от уж най-добрия специалист.. ще и слагат изкуствена става..Съжалявам че не съм знаела по-рано за този др Хубенов,за да и кажа...Така че хора,да не се налага на никoй,но ако се стигне до травма,търсете добър спортен лекар...
snowhite Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 04-07-2007, 09:33     #184
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Originally posted by tbv@Jul 3 2007, 04:32 PM
........ понеже си вървя почти нормално като изключим прекаленото "изправяне" (доста болезнено) на крака в определени моменти, сякаш няма какво да го ограничава.
Това ми мирише 90% на менискус! Не че съм лекар(нека д-р Максо се изкаже компетентно), но от всичко изчетено и наблюдавано натам отиваш.
Стари 04-07-2007, 22:03     #185
stefansmail
Member

Дата на присъединяване: Jan 2006
Начално

Моля помогнете - вече три и половина месеца от реконструкция на предна кръстна връзка и всичко е нормално,но имам болки в областта на коляното от където са взели (резервната връзка) .Болката е при натиск и не знам нормално ли е това . Моля всеки който има опит с това да сподели впечатления.
Благодаря ви предварително
stefansmail Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-07-2007, 19:06     #186
dobromira
Junior Member

Дата на присъединяване: Jul 2007
Начално

Здравейте! Тъй като и при мен възникна проблем с коляното след травма бих искала да попитам дали някой би могъл да ми даде мобилния телефон на д-р Хубенов. Благодфаря предварително!
dobromira Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-07-2007, 01:57     #187
SHMIT
келеме

Дата на присъединяване: May 2006
Начално

Цитат:
Originally posted by stefansmail@Jul 4 2007, 09:03 PM
Моля помогнете - вече три и половина месеца от реконструкция на предна кръстна връзка и всичко е нормално,но имам болки в областта на коляното от където са взели (резервната връзка) .Болката е при натиск и не знам нормално ли е това . Моля всеки който има опит с това да сподели впечатления.
Благодаря ви предварително
Нормално е. И след 10месеца пак ще те боли. Не му обръщай внимание
Стари 18-07-2007, 13:52     #188
maxo_doc
Member

Дата на присъединяване: Oct 2006
Начално

Здравей tbv, виждам, че си се напатил доста и си изгубил до голяма степен доверие в лекарите насреща. Това, което описваш като остатъчно оплакване наистина прилича много на скъсан мениск (при един тип скъсване , наречен "дръжка на ведро" менискът блокира между костите и пречи на пълното разгъване, дефицитът обикновено е около 15 градуса и понякога не се забелязва дори от самия човек, усеща се гумено съпротивление при опит да се разгъне напълно крака, но може и да боли), но може и да произтича от скъсване на предната кръстна връзка. Имай предвид, че страничните връзки имат капацитет в повечето случаи да заздравяват консервативно, т.е. без операция, само с подходящо шиниране, докато преобладаващата част от скъсванията на менисците и всички скъсвания на предната кръстна връзка оставят тъканите без кръвоснабдяване, което е равнозначно на несрастване. Аз работя в болница, оформила се като спортен център, но няма да ти рекламирам нищо, да, възможно е в голяма част от случаите опитен спортен травматролог да постави точна диагноза без ЯМР, но имайки предвид недоверчивостта, която се е изградила у теб, направи си такъв и тогава потърси качествена помощ по въпроса ако има нужда. За да ти помогна, ще ти кажа , че има огромно значение къде се пртави ЯМР и кой го разчита, той също не е панацея. Препоръчвам ти Военна болница София-доц. Андрей Иванов или частен резонанс на ул. Балша 5 в София, където разчитанията се правят от същия човек. Резонансът в Горна Баня, в мед. център Ортомед е много приличен и цената му е с около 70 лв по ниска, лекарят който гледа там е от ИСУЛ, казва се Костадинов.
Ако мениска ти е скъсан, това е сравнително спешна индикация за операция, тъй като може да ти направи много бели. Ако връзката ти е скъсана, спокойно може да живееш без нея на цената на някои промени в стила на живот, но се покача риска от наслагващи се травми на другите вътреставни структури в коляното а също самото то се износва по бързо. На този етап толкова от мен, надявам се да съм ти помогнал, насреща съм ако има нужда от още нещо.
maxo_doc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-07-2007, 23:32     #189
tbv
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2007
Начално

Благодаря за съветите!
За момента нямам основание да съм недоволен от Хубенов, нека не се разбира по този начин. Объркаха ме бургаските специалисти, но от тях друго не може да се очаква.
При мен коляното се изпъва максимално, определено няма 15градуса разлика с другото. Не можех да го изпъвам когато ми беше се надул прасеца, след хапове и мазила този проблем изчезна.Чувството е сякаш коляното се огъва наобратно и това се получава в определени моменти, когато стъпя на неравна повърхност или вървя бързо.
Болка при нормално изпъване също вече няма. Тя се появява след като повървя повече, тогава и коляното става по-трудно подвижно и сякаш отича. Теглото ми от 115кг също помага.
Надявам се да не усложня нещата за 2-3 месеца, просто в тия жеги нямам никакво намерение да ме оперират и да стоя "гипсиран" 1 месец.
Адресите за ЯМР ще са ми от полза, тук в Бургас има на 2 места но им нямам никакво доверие, най-добре при хора гледали колена.
tbv Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-07-2007, 19:31     #190
quittr
Junior Member

Начално

Здравейте на всички.Имам някаква травма в коляното и реших да ви пиша.Не знам ударих ли до какво направих, ама започна лека-полека да ме боли.Отначало леко.Мислех, че е нещо временно и продължавах да го натоварвам.Болката се увеличаваше и тогава спрях.Вече 3седмици го мажа с разни мазила, но нищо не става.Вчера отидох при личния доктор за направление.Във вторник трябва да ходя при ортопеда.Аз имам някакви съмнения, че има нещо на менискуса. :huh: Ето ги симптомите ми: Мога да вървя без болка, но не го опъвам докрай и разбира се куцам.При свиване няма никакво пукане, но при РАЗГЪВАНЕ има точно над капачката в ляво.При опъване чувствам дискомфорт.При натоварване на коляното има силна болка.Като стоя не го усещам, няма оток, нито зачервяване.Какво мислите???

Искам да ви попитам и какво точно е артроскопия?Много ли е рязането?За колко време става възстановяването?С нея само се вижда проблемът ли?Ако примерно се установи разкъсване на менискуса операцията друг път ли се прави?И спи ли се по време на ар-ята?Моля ви да ми помогнете, ако не по всички въпроси, поне по някои.
quittr Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-07-2007, 19:58     #191
snowhite
снежинка

Дата на присъединяване: Jun 2007
Начално

Quittr,при мен пукането с също при разгъване...това че не ти се надува коляното май е добре,но...Доктор Махо може да се изкаже най- точно,... от всичко прочетено до тук по тази тема най-добре иди на преглед при този спортен лекар,др.Хубенов.. успешно възстановяване
snowhite Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-07-2007, 20:07     #192
quittr
Junior Member

Начално

Мeрси, че писа какво мислиш и за доброто пожелание! Пукането, обаче е почти всеки път, докато при другия крак го няма.Иначе наистина няма подуваниq, зачервявания и такива.Аз съм от Русе, а този д-р Хубенов сигурно е от София.Е, първо ще отида при ортопед от Русе, а ако се наложи и при друг.
Стари 27-07-2007, 21:07     #193
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Здравей. За сега тука пише само един лекар-Максо. Той може да ти отговори на медецинските питания и да ти даде някакви насоки.
Ще ти отговоря на въпросите, на които имам отговор.
Цитат:
Искам да ви попитам и какво точно е артроскопия?
Артроскопията е метод при който обикновенно се правят няколко малки разреза на засегнатата област. През някой от разрезите се вкарват "камери" с които се оглежда
засегната област(в случая коляното), а през другите се вкарват "инструментите" за операцията.
Цитат:
Много ли е рязането?
Не. Това е най-щадящата операция.
Цитат:
За колко време става възстановяването?
Зависи от сложността и. Обикновенно пациента се изписва на 2-3 ден след операцията. Може и още след 12 часа. Много е условно.
Цитат:
С нея само се вижда проблемът ли?
По-нагоре ти отговорих.
Цитат:
Ако примерно се установи разкъсване на менискуса операцията друг път ли се прави?
Защо да те режат 2 пъти Прави се всичко на веднъж.
Цитат:
И спи ли се по време на ар-ята?
Не. Слага се местна упойка.
Цитат:
Моля ви да ми помогнете, ако не по всички въпроси, поне по някои.
Надявам се да съм бил полезен
Стари 27-07-2007, 21:23     #194
quittr
Junior Member

Начално

Мерси за дадените отговори! За артроскопията искам да попитам колко време горе-долу продължава и виждаш ли, докато те режат?Ако примерно няма сериозен проблем само се наблюдава колко е възстановяването?И големи ли са шансовете да ми се размине без артроскопия?
Стари 27-07-2007, 21:55     #195
Ники
Екстремен лифтар

Начално

На тези ти отговори, може да даде отговор само хирурга. Аз лично не бих държал да гледам как ме режат
Стари 27-07-2007, 23:05     #196
SHMIT
келеме

Начално

Вижда се как те режат на един монитор. Но съм 90% сигурен, че при теб до там няма да се стигне. Но аз не съм дипломиран лекар. Аз съм просто любител
Стари 27-07-2007, 23:59     #197
quittr
Junior Member

Начално

Това за мониторите не ми хареса много, но благодаря, че ме поуспокои поне до някъде.
Стари 29-07-2007, 19:48     #198
SHMIT
келеме

Начално

Затваряш очи - няма монитори. Отваряш очи - има монитори. Дъ чойс из йорс
Стари 29-07-2007, 22:31     #199
quittr
Junior Member

Начално

Да така е, но все пак,ако любопитството победи?Дано да не се стига до там, че режат ли го веднъж....
Стари 30-07-2007, 22:47     #200
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

първата ски система, която активно се бори да предотврати коленните увреждания и скъсаните връзки:
http://kneebinding.com/index.htm

погледнете второто видео за подробна информация.
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 08:24.