Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-09-2010, 18:43     #1101
gladiator
Junior Member

Дата на присъединяване: Sep 2010
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkristi77 Разгледай мнение
1.Не трябва ли задължително да се направи ЯМР и да се види на сто процента дали е скъсан мениска?
ЯМР никога не дава 100% -на диагноза.Тя се дава само при атроскопия,която освен за оперативно лечение на мениск и връзки се използва и за дигностика.Аз вчера бях на ЯМР в правителствена болница и дигнозата от него беше "MP данни за прясна руптура на предната кръстосана връзка.Ставен излив.Лезия на задния рог на медиалния менискус- 2ра степен.Частично скъсване на латералния колатерален лигамент." Както се разбира от заключението имам кръв в коляното в следствие на травмата,скъсване на предна кръстосана връзка,скъсване на задния рог на менискуса и скъсване на странична връзка - която се лекува с носене на шина около 30 дни.Да ама не днес се оказа от повтрония преглед ,че нямам скъсване на предната кръстна взъка ,а само не менискуса.Отивам след 13ти при Хубенов да каже какво ще го правим това ,коляно ,че футбола ме чака.Вече не съм тренирал месец и полудявам.Малко се отклоних ама трябваше да си кажа болежките
"Артроскопията е напълно стерилна процедура, при която чрез директен зрителен контрол се създава възможност за диагностика и оперативно лечение на ставите на рамо, коляно, китка и глезен. Основна цел на артроскопията е именно диагностика и лечение на вътреставни травми разкъсване на хрущял, връзки, сухожилия.
При артроскопичния преглед хирургът прави малък разрез в кожата на пациента и вкарва инструмент с размера на молив, съдържащ лещи и светлинна система, които увеличават и осветяват вътрешната структура на ставата. Светлината се предава посредсвом фибро-оптика, разположена на върха/края/ на артроскопа, която предава образа на ставата на телевизионен екран. Така хирургът може да определи вида на травмата и съответно да отстрани или възстанови увредените структури.
--Поради напълно атравматичния характер на артроскопията хирургът е в състояние да наблюдава и прецени и най-малките патологични изменения на вътреставната тъкан. Малкият размер на инструмента също така позволява да бъдат огледани места, иначе недостъпни за/при отворена хирургична намеса."

Цитат:
2.Има ли значение за възръстта на пациента въпросната артроскопия и задължително ли се премахва мениска няма ли да има усложнения след това?
"Ако скъсването е малко, а болката и другите симптоми отшумят, лекарят може да предложи неоперативно лечение - в случая система упражнения за заздравяване на мускулатурата около коляното. Най-добре е в началото тези упражнения да се изпълняват под ръководството на Вашия лекар или физиотерапевт, което ще гарантира, че изпълнявате упражненията правилно и сте предпазени от повторение на травмата. Това лечение може да включи и временна шина (средство за обездвижване на крака). Този подход е най-ефективен при малки разкъсвания (5 мм. или по-малко), близо до края на мениска, където заздравяването е много добро, или при лица, които не са подходящи за хирургично лечение.
Ако увреждането на мениска е по-обширно, лекарят може да проведе артроскопска хирургична намеса - чрез видео-асиситирания метод артроскопия - или "отворена" хирургична намеса за да прецени каква е степента на увредата и да ликвидира разкъсването. Лекарят може да зашие менискът обратно на мястото му (при разкъсвания с големина 1-2 см.), ако пациентът е относително млад, разкъсването е в зона, където кръвоснабдяването е добро и връзките (лигаментите) са здрави. По този начин, млади спортуващи хора са способни да подновят активна спортна дейност с оперативна намеса, която съхранява и поправя мениска.
При пациенти в по-напреднала възраст или когато разкъсването е в зона, където кръвоснабдяването не е добро, лекарят може да отреже малка част от мениска за да изравни повърхността му. "Шлифоването" на ръбовете на разкъсването позволява ставните повърхности да се плъзгат плавно. В някои случаи лекарят премахва целия мениск. При такива обстоятелства има по-голяма вероятност в това коляно да се развият дегенеративни промени (белези на износване) като артроза на коляното.
Напълното премахване на мениска се "запазва" като последно средство при разкъсвания, които не могат да се повлияят по друг начин.
Ако лекарят прецени, че се нуждаете от хирургична намеса за корекция на скъсан мениск, то тя обикновено може да се извърши чрез артроскопия (камера-асистирана хирургия на ставите) и то в рамките на еднодневен болничен престой.
Понастоящем провеждани медицински изследвания в тази област проучват процедура, наречена "алографт" (присаждане от чуждо тяло), при която ортопедът замества мениска с материал от мениск на труп. Присаденият мениск, обаче, е лесно уязвим и може да се свие или лесно да се скъса. Изследователи правят опити да заместят увреден мениск с изкуствен такъв, но за сега успехът в тази област е дори по-несъществен отколкото при присаждането."

Цитат:
3.Какви други методи за лечение има?
"Ако скъсването е малко, а болката и другите симптоми отшумят, лекарят може да предложи неоперативно лечение - в случая система упражнения за заздравяване на мускулатурата около коляното. Най-добре е в началото тези упражнения да се изпълняват под ръководството на Вашия лекар или физиотерапевт, което ще гарантира, че изпълнявате упражненията правилно и сте предпазени от повторение на травмата. Това лечение може да включи и временна шина (средство за обездвижване на крака). Този подход е най-ефективен при малки разкъсвания (5 мм. или по-малко), близо до края на мениска, където заздравяването е много добро, или при лица, които не са подходящи за хирургично лечение."
Цитат:
4.Ако не се оперира какви усложнения може да има?
"Ако не бъде отстранен (или зашит-ако е възможно), мениска продължава да се "сплесква" между костите на коляното, и след време се стига до тежки усложнения като остър ставен дегенеративен артрит."

Цитат:
5.Могат ли да настъпят някакви усложнения след време след артроскопията?
"Какви са възможните усложнения?
Рискът за усложнения след артроскопия е минимален. Все пак всяка хирургична намеса носи някакъв риск и затова следва да бъде преценана сериозно.
Потенциални усложнения при този метод могат да бъдат:
- кървене
- инфекция
- нараняване на нервите и кръвоносните съдове
- нараняване на хрущяла
- разкъсване на ставната тъкан
- загуба или нарушена функция на крайника
- усложнения от анестезията"
Цитат:
6.Мнения за Доц.Милев някой чувал ли е за него има ли наблюденияот работата му и някакви други варианти?
Не не съм чувал за него.От многото четене покрай моята травма ,намерих само положителни мнениея за др.Динко Хубенов - Дианабад и др.Тони Георгиев.

др.Динко Хубенов
Специализирана болница за активно лечение по травматология, ортопедия и спортна медицина
кв.Дианабад, ул.Никола Габровски №1 02 / 862 11 33
висока сграда, входа е откъм една малка уличка отзад, на 7 етаж

Др.Тони Георгиев:
Военно медицинска академия:
ул. "Св. Георги Софийски" № 3
Тел.:
92 26 000
Факс:
952 65 36

И частната клиника на др.Георгиев "Св.Панталеймон":
СХБАЛ Св. Панталеймон
ЖК Младост 3
бул. Александър Малинов № 63
Република България
София- 1712
Телефон: + 359 2 974 10 00
факс: + 359 2 974 44 50
Ел. поща на болницата: info@sphospital.com
Не съм медицинско лице,нещата които съм написал съм ги прочел от медицински форуми.Тези които съм цитирал с кавички са от медицински лица по спортна ортопедия и травматология.

Запоследно променено от gladiator : 09-09-2010 в 18:57.
gladiator Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-09-2010, 22:10     #1102
kristi77
Junior Member

Начално

Блягадаря много за изчерпателните отговори.Надявям се да има още мнения по въпросите ми за да мога да предприема каквото трябва.
kristi77 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-09-2010, 00:56     #1103
ddani
АматЙор

Дата на присъединяване: Jan 2007
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на ddani
Начално

Цитат:
Блягадаря много за изчерпателните отговори.Надявям се да има още мнения по въпросите ми за да мога да предприема каквото трябва.
Евентуално да провриш някоя от по-горните алтернативи(спрямо Милев).
ddani Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-09-2010, 07:55     #1104
Петре
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Начално

Една от тези алтернативи се казва Иван Василев.
Живее и работи в Германия.Оперира и в България.
Стари 12-09-2010, 18:09     #1105
orthodoc
Senior Member

Начално gladiator

Почти е невъзможно да са ти объркали диагнозата на резонанса,освен ако не е извършен от някой некадърник.
Иначе като те прегледа доктора ще ти каже дали е отишла връзката.
Ако можеш отиди да чуеш и второ мнение от специалист,така и така ще ходиш до София.
orthodoc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-09-2010, 18:13     #1106
orthodoc
Senior Member

Начално

Иван Василев работи в Германия,Uhingen малък град до Щутгарт.

Запоследно променено от orthodoc : 15-09-2010 в 09:44.
Стари 12-09-2010, 18:14     #1107
orthodoc
Senior Member

Начално

Доц.Милев не работи в областта на артроскопията на коляно.
Стари 13-09-2010, 23:05     #1108
orthodoc
Senior Member

Начално предна кръстна връзка

Аnatomic double bundle реконструкцията е сравнително нова техника,а у нас се прави само на едно място в София-в Св.София.Аз разбрах за тази операция от еди мой приятел,който се оперира там преди 3 месеца и е много доволен.Доктора,който го е оперирал бил млад и му казал,че е научил тази техника във Франция.
На мен ми стана интересно,че този пич не носеше шина,както е при другите операции за връзка и се раздвижваше с някаква машина още от първия ден.Видях машината,като ходих на свиждане при него.Нямаше и дренаж а само една превръзка.Питах го защо е така и той каза,че доктора му казал,че при този вид операция връзката е много здрава и няма нужда от шина.Странна работа.
Някой има ли инфо за този вид реконструкция на връзката.
Стари 14-09-2010, 09:09     #1109
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

Anatomic double-bundle

виж последния абзац за постоперативния период ... твоя приятел да не би да не е бил за цялостна реконструкция на пкв
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-09-2010, 10:57     #1110
orthodoc
Senior Member

Начално предна кръстна връзка-double bundle

Не е била здрава връзката,а напълно скъсана.Правили са му реконструция на връзката,но фиксацията на сухожилията била много здрава и не се налагало носенето на шина.
А и пациента е около 90 кг.
Скоро ще ми покаже записа от операцията и снимки,които си е направил на първия ден след операцията, и ако мога ще ги пусна тук.

Запоследно променено от orthodoc : 15-09-2010 в 00:39.
Стари 15-09-2010, 22:33     #1111
orthodoc
Senior Member

Начално предна кръстна връзка

Браво колега Balkan Subject,

Който си има късмет да живее и да се оперира в Европа може да направи разликата.
Тъй като аз също имам приятели,които са се оперирали там виждам добрите резултати от техните операции.За разлика от нас там дори и в по-малки градове има добри доктори,а в БГ всичко е концентрирано в София.
Но няма начин ще ходим в София,защото колената са ни скъпи.
Стари 17-09-2010, 01:44     #1112
bozidar
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отorthodoc Разгледай мнение
Не е била здрава връзката,а напълно скъсана.Правили са му реконструция на връзката,но фиксацията на сухожилията била много здрава и не се налагало носенето на шина.
А и пациента е около 90 кг.
Скоро ще ми покаже записа от операцията и снимки,които си е направил на първия ден след операцията, и ако мога ще ги пусна тук.
Такамммм въпроса е, че ако операцията се направи мигновенно (имай в предвид 5-6 часа) е възможно. Но тогава се използва собствената връзка и действително не се налага носенето на шина. Истината е, че почти всички хора са неосведомени и при такава ситуация отиват на доктор дни след инцидента, незнаейки, какво могат да си спестят.
bozidar Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-09-2010, 09:05     #1113
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbozidar Разгледай мнение
ТИстината е, че почти всички хора са неосведомени....
То па докторите са много осведомени....
Стари 17-09-2010, 10:30     #1114
orthodoc
Senior Member

Начално предна кръстна връзка-double bundle

До bozidar

Няма такава техника приятел,
не е възможно да се шие предна кръстна връзка,която е напълно скъсана дори на 5-6 час от увредата както ти казваш.
Единственият шанс да се шие връзката е ако тя не е напълно скъсана.И тогава се носи специална шина задължително.
Тогава се използува и специална биологична мембрана, с която се увива остатъка от предната кръстна връзка.
За повече инфо можеш да потърсиш Google-prof.Roland Jakob.
Работи в Швейцария и той е измислил тази операция за частично увредена предна кръстна връзка.
Стари 17-09-2010, 11:11     #1115
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

като отидеш 2 часа след травмата ще ти кажат ела другата седмица като спадне отока да видим какво ще правим
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-09-2010, 00:30     #1116
bozidar
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkorlitz Разгледай мнение
като отидеш 2 часа след травмата ще ти кажат ела другата седмица като спадне отока да видим какво ще правим
Ами той отока при мен се появи след 10тина часа, в началото нямаше абсолютно нищо. Само знам за този случай, защото преди 3 дена се заговорих със 1 футболистче (че му видях белега) и той каза че е на 2 месеца и Хубенов го е зашил и не е носил никаква шина. Аз разбира се не му повярвах, до момента в който не почна да тича. Другия пут като ходя на контролен ще го попитам за да видя до колко е истина.
Стари 18-09-2010, 11:13     #1117
orthodoc
Senior Member

Начално

Ami sigurno mu e shil meniskusa,a ne vrazkata be bozidar.
Kakav mu e belega?
Стари 19-09-2010, 00:26     #1118
bozidar
Senior Member

Начално

Сигурен съм за връзката. А белега му, доста странно за мен беше зарастнал, все едно са го оперирали преди 2 години. Аз не знаех, че има разлика между белезите при операция на ПКВ и мениск?
Стари 19-09-2010, 11:32     #1119
Петре
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbozidar Разгледай мнение
Аз не знаех, че има разлика между белезите при операция на ПКВ и мениск?
Ми няма.
Разликата идва от белега на взетото сухожилие.Мажат ги с някакви кремове,предполагам с естетична цел.
Стари 19-09-2010, 13:02     #1120
той!
Junior Member

Дата на присъединяване: May 2008
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отgladiator Разгледай мнение
ЯМР никога не дава 100% -на диагноза.Тя се дава само при атроскопия,която освен за оперативно лечение на мениск и връзки се използва и за дигностика.Аз вчера бях на ЯМР в правителствена болница и дигнозата от него беше "MP данни за прясна руптура на предната кръстосана връзка.Ставен излив.Лезия на задния рог на медиалния менискус- 2ра степен.Частично скъсване на латералния колатерален лигамент." Както се разбира от заключението имам кръв в коляното в следствие на травмата,скъсване на предна връзка,скъсване на задния рог на менискуса и скъсване на странична връзка - която се лекува с носене на шина около 30 дни.Да ама не днес се оказа от повтрония преглед ,че нямам скъсване на предната кръстна взъка ,а само не менискуса.Отивам след 13ти при Хубенов да каже какво ще го правим това ,коляно ,че футбола ме чака.Вече не съм тренирал месец и полудявам.Малко се отклоних ама трябваше да си кажа болежките
"Артроскопията е напълно стерилна процедура, при която чрез директен зрителен контрол се създава възможност за диагностика и оперативно лечение на ставите на рамо, коляно, китка и глезен. Основна цел на артроскопията е именно диагностика и лечение на вътреставни травми разкъсване на хрущял, връзки, сухожилия.
При артроскопичния преглед хирургът прави малък разрез в кожата на пациента и вкарва инструмент с размера на молив, съдържащ лещи и светлинна система, които увеличават и осветяват вътрешната структура на ставата. Светлината се предава посредсвом фибро-оптика, разположена на върха/края/ на артроскопа, която предава образа на ставата на телевизионен екран. Така хирургът може да определи вида на травмата и съответно да отстрани или възстанови увредените структури.
--Поради напълно атравматичния характер на артроскопията хирургът е в състояние да наблюдава и прецени и най-малките патологични изменения на вътреставната тъкан. Малкият размер на инструмента също така позволява да бъдат огледани места, иначе недостъпни за/при отворена хирургична намеса."

"Ако скъсването е малко, а болката и другите симптоми отшумят, лекарят може да предложи неоперативно лечение - в случая система упражнения за заздравяване на мускулатурата около коляното. Най-добре е в началото тези упражнения да се изпълняват под ръководството на Вашия лекар или физиотерапевт, което ще гарантира, че изпълнявате упражненията правилно и сте предпазени от повторение на травмата. Това лечение може да включи и временна шина (средство за обездвижване на крака). Този подход е най-ефективен при малки разкъсвания (5 мм. или по-малко), близо до края на мениска, където заздравяването е много добро, или при лица, които не са подходящи за хирургично лечение.
Ако увреждането на мениска е по-обширно, лекарят може да проведе артроскопска хирургична намеса - чрез видео-асиситирания метод артроскопия - или "отворена" хирургична намеса за да прецени каква е степента на увредата и да ликвидира разкъсването. Лекарят може да зашие менискът обратно на мястото му (при разкъсвания с големина 1-2 см.), ако пациентът е относително млад, разкъсването е в зона, където кръвоснабдяването е добро и връзките (лигаментите) са здрави. По този начин, млади спортуващи хора са способни да подновят активна спортна дейност с оперативна намеса, която съхранява и поправя мениска.
При пациенти в по-напреднала възраст или когато разкъсването е в зона, където кръвоснабдяването не е добро, лекарят може да отреже малка част от мениска за да изравни повърхността му. "Шлифоването" на ръбовете на разкъсването позволява ставните повърхности да се плъзгат плавно. В някои случаи лекарят премахва целия мениск. При такива обстоятелства има по-голяма вероятност в това коляно да се развият дегенеративни промени (белези на износване) като артроза на коляното.
Напълното премахване на мениска се "запазва" като последно средство при разкъсвания, които не могат да се повлияят по друг начин.
Ако лекарят прецени, че се нуждаете от хирургична намеса за корекция на скъсан мениск, то тя обикновено може да се извърши чрез артроскопия (камера-асистирана хирургия на ставите) и то в рамките на еднодневен болничен престой.
Понастоящем провеждани медицински изследвания в тази област проучват процедура, наречена "алографт" (присаждане от чуждо тяло), при която ортопедът замества мениска с материал от мениск на труп. Присаденият мениск, обаче, е лесно уязвим и може да се свие или лесно да се скъса. Изследователи правят опити да заместят увреден мениск с изкуствен такъв, но за сега успехът в тази област е дори по-несъществен отколкото при присаждането."

"Ако скъсването е малко, а болката и другите симптоми отшумят, лекарят може да предложи неоперативно лечение - в случая система упражнения за заздравяване на мускулатурата около коляното. Най-добре е в началото тези упражнения да се изпълняват под ръководството на Вашия лекар или физиотерапевт, което ще гарантира, че изпълнявате упражненията правилно и сте предпазени от повторение на травмата. Това лечение може да включи и временна шина (средство за обездвижване на крака). Този подход е най-ефективен при малки разкъсвания (5 мм. или по-малко), близо до края на мениска, където заздравяването е много добро, или при лица, които не са подходящи за хирургично лечение."

"Ако не бъде отстранен (или зашит-ако е възможно), мениска продължава да се "сплесква" между костите на коляното, и след време се стига до тежки усложнения като остър ставен дегенеративен артрит."

"Какви са възможните усложнения?
Рискът за усложнения след артроскопия е минимален. Все пак всяка хирургична намеса носи някакъв риск и затова следва да бъде преценана сериозно.
Потенциални усложнения при този метод могат да бъдат:
- кървене
- инфекция
- нараняване на нервите и кръвоносните съдове
- нараняване на хрущяла
- разкъсване на ставната тъкан
- загуба или нарушена функция на крайника
- усложнения от анестезията"
Не не съм чувал за него.От многото четене покрай моята травма ,намерих само положителни мнениея за др.Динко Хубенов - Дианабад и др.Тони Георгиев.

др.Динко Хубенов
Специализирана болница за активно лечение по травматология, ортопедия и спортна медицина
кв.Дианабад, ул.Никола Габровски №1 02 / 862 11 33
висока сграда, входа е откъм една малка уличка отзад, на 7 етаж

Др.Тони Георгиев:
Военно медицинска академия:
ул. "Св. Георги Софийски" № 3
Тел.:
92 26 000
Факс:
952 65 36

И частната клиника на др.Георгиев "Св.Панталеймон":
СХБАЛ Св. Панталеймон
ЖК Младост 3
бул. Александър Малинов № 63
Република България
София- 1712
Телефон: + 359 2 974 10 00
факс: + 359 2 974 44 50
Ел. поща на болницата: info@sphospital.com
Не съм медицинско лице,нещата които съм написал съм ги прочел от медицински форуми.Тези които съм цитирал с кавички са от медицински лица по спортна ортопедия и травматология.
Освен на горепосочените данни за
д-р Хубенов

Преглежда всеки вторник следобед от 12 до 18 часа без предварително записване, в кабинета си
кв.Драгалевци
ул.Папрат 7
отговаря на тел.0887 936323 и оперира в хирургична болница Св.Богородица на ул. Тракия 46
той! Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 06:19.