Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 10-02-2014, 20:13     #1841
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално я

Не ми се спори, затова ще си позволя да повторя Сале.
http://cozybeehive.blogspot.com/2006...-to-pedal.html
Колоездачите не изглеждат ли така?
https://www.google.bg/search?q=%D0%B...ml%3B491%3B397
Говоря за велоергометър, защото сега не може да се кара колело. Не мога да изнасям лекции за височината на седалката, скорост, интензивност, почивки, т.е. методи на натоварване и т.н. Карането на колело и плуването се водят натоварване в облекчени условия, защото част от тежестта се поема от седалката и се препоръчва при възстановяване, за разлика от крос тернажора. А, и това е моят личен опит.
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-02-2014, 21:13     #1842
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdewly Разгледай мнение
Колоездачите не изглеждат ли така?
Професионалните колоездачи прекарват часове в стойката за клек. Потърсете в гугъл как тренира извън сезона Ларс Армстронг.
Стари 11-02-2014, 09:55     #1843
n-teen
Junior Member

Дата на присъединяване: Dec 2010
Начално

cycling parameter - increase in workload, следва the use of vastus medialis increases - тъй де, тъй

ама разбрах защо Ники хиперболизира и вика "никъв", за да разберете най-накрая, че истината е в щангите, с други думи: желязото е сила

ае купон да става и уеко со стимулантите
n-teen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-02-2014, 18:28     #1844
gandi
Junior Member

Дата на присъединяване: Apr 2008
Начално

Здравейте колеги,искам да попитам има ли вариант да си доставя от някой сайт от чужбина тези инжекции-Хиалон/ Hyalone,че нашите кожодери ги продават на двойна цена тука.Знам че най лесно става с познат който пътува често на вън, ама нямам такъв,и по прицип за тези инжекции рецепта трябва ли.Поздрави.
gandi Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-02-2014, 19:13     #1845
Paco
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2009
Red face

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Да въртиш всеки ден по 1 час на велоергометър=износени стави на коляното за норматив. Отделно не товари нищо.
Има добри велоергометри, има и скапани. Предполагам, че имаш предвид скапаните, с малък маховик и тн. Аз имам един спинер, който те натоварва съвсем истински. Това за ставите също не го разбрах-при правилна настройки и стойка, здравото коляно не би трябвало да има някакво особено износване. С написаното не отричам, че за яки колена и крака си трябва , просто искам да почерпя от колоездачния опит на Ники.
Paco Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-02-2014, 20:42     #1846
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Абе всички про колоездачи, където карат по много са с износени стави. Заради многократните повтарящи се движения в една равнина. Както всеки лагер след време се чупи, така и коляното се износва.
Не казвам, че не е хубаво да се кара, ама не е панацея и си има и своите недостатъци. Отделно на велоергометъра се кара 1 час дневно с едно темпо, докато при колоезденето може и 4 часа да караш, ама там имаш 30 мин катерене(пример) и после 20 мин спускане, където коленете почиват. А в маутинбайка пък при спускането товариш почти цялото тяло.
Стари 13-02-2014, 22:18     #1847
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Е тва е върха:

Стари 14-02-2014, 04:20     #1848
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Заради многократните повтарящи се движения в една равнина. Както всеки лагер след време се чупи, така и коляното се износва.
Именно! Чисто механично всяка подвижна връзка задължително се износва с времето.Ставите също. Заради триенето. Проста механика. Има разлика разбира се как се износва при различно натоварване. При шосейното колоездене и тренажорите натоварването е доста равномерно и поне при последните изцяло статично. Няма никакви динамични удари каквито са характерни за тичането дори и за ходенето а за ските пък да не говорим. Няма и вибрации от неравен терен каквито има доста по планинските пътеки, но все пак са силно омекотени от самото колело. Дори при твърдо окачване гумите поемат огромна част. Та заради тези дреболийки активното колоездене износва ставите в пъти по-малко от тичането и от много други спортове. Сега като се замисля може би само академичното гребане е сравнимо с колоезденето като натоварване на коленете.

Всичко това не означава, че тичането в частност и въобще спортуването са лоши неща и, че е по-добре да се лежи с месеци на дивана пред телевизора Всеки спорт, абсолютно всеки съсипва някаква част от организма, НО и това е много важно НО неспортуването съсипва много повече. С редовно спортуване или физически труд си гарантираш проблеми със стави, сухожилия, гръбнак и т.н. след 60-тата година, но без никакво натоварване си гарантираш ранни проблеми със сърцето, диабет и подобни преди 45-тата ако въобще докараш до толкова. Въпрос на избор.

Цитат:
Не казвам, че не е хубаво да се кара, ама не е панацея и си има и своите недостатъци. Отделно на велоергометъра се кара 1 час дневно с едно темпо, докато при колоезденето може и 4 часа да караш, ама там имаш 30 мин катерене(пример) и после 20 мин спускане, където коленете почиват. А в маутинбайка пък при спускането товариш почти цялото тяло.
Ники, повтаряш думите на мой близък лекар, който обаче го казваше за натоварването на сърцето. А освен лекар беше и културист през целия си живот. Та той казваше, че велоергометърите са вредни за сърцето точно заради постоянното натоварване, което много трудно можеш да си наложиш да контролираш за разлика от карането на колело където и да е навън защото там натоварването по принцип е променливо. Пускаш педалите за малко, наклонът непрекъснато се променя и т.н.

А иначе мястото на колоезденето в тази тема е заради това, че при нормални условия (т.е. без падания в планинско дере или удар от кола) осигурява солидно натоварване на коленете само в една равнина без никакви странични усилия или усукване.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-02-2014, 08:19     #1849
Paco
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2009
Начално

Клек и напади с тежест са базовите за сила на краката, айде и бедрено разгъване на машина, за фини настройки има много други упражнения. Повтарям Ники, защото това е истината, до която всеки стига след определена възраст. Колкото по-рано, толкова по-добре

Ако пък ви заякват мускулите около коляното от колоездене, моля направете видео как карате и го качете тук. И вземайте мнение за този спорт от някой, който го разбира поне малко

Запоследно променено от Paco : 14-02-2014 в 08:33.
Paco Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-02-2014, 11:12     #1850
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отPaco Разгледай мнение
Ако пък ви заякват мускулите около коляното от колоездене, моля направете видео как карате и го качете тук. И вземайте мнение за този спорт от някой, който го разбира поне малко
Тренировките по заякване на мускулите и раздвижването след травма са доста различни неща. Аз говоря само за второто щото темата тук е такава. След тежка травма и особено след операция специалистите по спорта имат работа на по-късен етап. В началото имат думата лекари, рехабилитатори, кинезитерапевти.
Стари 09-03-2014, 09:32     #1851
kamikadze_in_training
Junior Kamikadze

Дата на присъединяване: Mar 2009
Начално

Надявам се темата да е подходяща за този въпрос... ако пък е бил засяган, извинете, не можах да изчета всичките 92 страници назад

Нормално ли е след няколко дни по-интензивно каране коленете да болят адски (до степен да пречи на нормално ходене), без да е имало никаква травма??? Някакви илачи за по-бързо възстановяване?
kamikadze_in_training Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 09-03-2014, 10:29     #1852
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkamikadze_in_training Разгледай мнение
Нормално ли е след няколко дни по-интензивно каране коленете да болят адски (до степен да пречи на нормално ходене), без да е имало никаква травма??? Някакви илачи за по-бързо възстановяване?
Зависи на каква възраст си, колко и какво си спортувал и не на последно място колко килограми си.
Ако си на 20 г. не е нормално. Ако си на 60 е ненормално ако не те болят коленете дори и да не караш ски

Консултирай се със специалист с когото да обсъдите подробно как те боли, къде точно, кога и т.н. Може да е какво ли не вкл. и просто претоварване.
Стари 12-03-2014, 21:28     #1853
Tob80
Junior Member

Дата на присъединяване: Mar 2014
Начално Предни кръстни връзки

Здравейте. Оперираха ми предна кръстна връзка чрез Double bundle. Кракът ми е в много добро състояние, скоро след операцията, имам малко болки и докторите казаха, че операцията е минала като по учебник. Рехабилитацията също върви доста по-добре от обичайното( според думите на рехабилитаторите). За съжаление имам следния проблем. Двата най-малки пръста на оперирания крак почти не мога да ги движа (най-малкия въобще). за сравнение пръстите на другия не опериран крак мога да ги разпервам доста добре. На оперирания крак пръстите седят неподвижно и са се долепили един от друг. От това имам чувството, че се запарват и са тръгнали някакви минимални разранявания там където се допират. Никога не съм има проблеми с пръстите ( гъбички или нещо такова). Някой имал ли е подобни проблеми след такава операция. Поздрави,
Tob80 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-03-2014, 12:12     #1854
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Цитат:
Двата най-малки пръста на оперирания крак почти не мога да ги движа (най-малкия въобще). за сравнение пръстите на другия не опериран крак мога да ги разпервам доста добре. На оперирания крак пръстите седят неподвижно и са се долепили един от друг.
Пич, на мен това хич не ми звучи като малък проблем. Отиди да те види невролог (ама не хирурга от операцията на коляното)! Като пипаш (боцкаш) пръстите, усещаш ли наистина болката както на други пръсти?

Запоследно променено от mp2 : 13-03-2014 в 12:15.
mp2 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-03-2014, 15:59     #1855
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение
Пич, на мен това хич не ми звучи като малък проблем. Отиди да те види невролог (ама не хирурга от операцията на коляното)! Като пипаш (боцкаш) пръстите, усещаш ли наистина болката както на други пръсти?
Определено прилича на засегнат нерв. Наистина най-добре е невролог да те прегледа и да ти каже колко е сериозно. Напълно е възможно да се окаже, че ще се оправи от само себе си след месец - два или пък с витамини, но може и да е по-лошо.
Стари 16-03-2014, 20:47     #1856
Tob80
Junior Member

Начално

След щипане боцкане, ги усещам по абсолютно еднакъв начин пръстите и на двата крака. Междувременно разговарях с няколко души абсолютно всеки можеше да движи пръстите на единия крак много по-добре от тези на другия. Утре ще разговарям с невролог за допълнително успокоение.
Благодаря.
Tob80 Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-04-2014, 10:47     #1857
Claypool
Junior Member

Начално

Здравейте,
Нов съм във форума и имам един проблем, за който, някой в същото положение, би могъл да ми поясни с повече информация.
Преди около година и половина, при игра на футбол, почуствах силна болка в лявото коляно. Оттогава съм спрял със всеки спорт, понеже, при натоварване на крака, чувствам болка, понякога доста силна.
Направих ЯМР и се консултирах с д-р Тони Георгиев и д-р Хубенов.
Според тях сe касае на некроза на кондила (на снимката се вижда с размер на монета от 10 ст).
Д-р Георгиев препоръча лапароскопска операция, като идеята е да "перфорира" проблемното място за да започне да се "храни". Същото препоръча и д-р Хубенов, но преди това направих при него една серия от инжекции с кръвна плазма - по мое мнение беше абсолютно безмислено с оглед на резултата. Проблемът е, че при подобна операция дават успеваемост около 50 %.
Тъй-като исках да проверя всички варианти, посетих и д-р Василев в "Юровита", като междувременно направих втори ЯМР - проблемното място беше със същите размери.
Д-р Василев ми предписа лекарство, което не си спомням, но принципно се дава на бременни срещу проблем в ставите. Същевременно поставихме инжекции с хилуаронова киселина (ако го казвам правилно), но след всичко това не усещам подобрение.
Д-р Василев, като краен вариант препоръчва операция, при която се отстранява некрозиралото място и на негово място се поставя кост от бедрото (не съм много сигурен, че обяснявам точно). Според него успеваемостто би била около 70 - 80 %.
Дали някой е имал подобен проблем за да ме ориентира, че никак не ми се иска да бъда обездвижен почти 2 месеца и накрая да няма положителен резултат?

Запоследно променено от Claypool : 02-04-2014 в 11:30.
Claypool Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-04-2014, 00:01     #1858
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално ?

Гледах едно видео, отнасяше за хрущяла на колянната става. Новият метод за възстановяване на хрущяла е като се взема парче от здравия хрущял, начуква се до прах и се полага на оголеното място. Твърде вероятно и при некроза да се прилага. На видеото се взе парче от хрущяла на ставата, но не мога да го намеря.
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 03-04-2014, 13:39     #1859
Сале
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdewly Разгледай мнение
Гледах едно видео, отнасяше за хрущяла на колянната става. Новият метод за възстановяване на хрущяла е като се взема парче от здравия хрущял, начуква се до прах и се полага на оголеното място.
Проблема на Claypool е с некроза на костта, не на хрущяла. Звучи доста неприятно
Стари 26-04-2014, 11:20     #1860
gandi
Junior Member

Дата на присъединяване: Apr 2008
Начално

Здравейте,имам едно питане.Преди 6 години при футболна трамвма,се наложи да ми махнат целия мeнискус,знаех какво ме очаква за в бъдеще,но неочаквах да е толкова скоро.Сега вече съм с гонартроза и болки,от активно спортуващ сега вече съм като 80 годишен старец. .Незнам какви по леки упражнения да правя в къщи,без да ме заболи коляното,дори велагометара ако завъртя ме заболява.Ако ида малко на санаториум в Павел Баня дали ще има някакъв ефект, може и другаде ако сте чували добри отзиви.Има ли някакъв напредък мидицината по отншение на изкуствените менискуси или някакъв друг метод който тука в България се прави.Поздрави.

Запоследно променено от gandi : 26-04-2014 в 12:17.
gandi Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 21:42.