Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-06-2016, 23:49     #2181
dspirov
Member

Дата на присъединяване: Nov 2012
Начално

Щом те е оперирал Петров, вероятно вече са ти ги препоръчали, но все пак:
http://optimusbg.com/index.html
Единия от екипа работи и в СофияМед. Не работят със здравната каса, ама съм много доволен от тях.
dspirov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-06-2016, 11:36     #2182
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

аз да кажа, че успях да си възстановя рамото. Кинезитерапевтите в спортната клиника в дианабад са супер !
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-06-2016, 18:00     #2183
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отStiliyan Разгледай мнение
Здравейте, имах скъсана предна кръстна връзка и преди 30 дни се оперирах при Д-р. Петров от СофияМед. Дотук всичко се развива много добре - вчера свалих шината, нямам отток, свивам го до 100-110 градуса.
Още няколко дни и махам патериците и се чудя къде да отида да си правя рехабилитацията, за да възстановя пълната подвижност на коляното. Има ли място, където това би станало по здравната каса... В Дианабад ми препоръчаха, за някъде в Горна баня също. Силно ми препоръчаха за в Царско село, където не е по здравната каса. Какво е вашето мнение?
Горна баня - Борислав Чонгов, но не знам дали имате право на избор
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-07-2016, 13:38     #2184
dim4o
Junior Member

Дата на присъединяване: Jul 2016
Начално

Привет

Ще разкажа накратко и своята история, след което ще задам няколко въпроса.

История

От години имам проблем с дясното коляно, но адекватна диагноза получих чак след мартенския ЯМР (в СофияМед). Служебният ортопед, Валери Петров и Динко Хубенов (ходих на 3 прегледа) бяха единодушни - скъсана ПКВ и частично менискус (lucky me). Понеже се е случило отдавна, съм свикнал да пазя коляното и последната година съм без аварии, като гледам да избягвам усукване.

Понякога, когато цялата тежест падне върху коляното, парченце от менискуса може да се измести, ограничавайки леко движението (принципно сгъвам/разгъвам напълно), но след едно клякане се намества обратно (така поне ми го обясни Хубенов).

Въпроси
  • Има ли смисъл от интервенция като цяло (някой хора даже ски карат, според темата)?
  • Има ли смисъл да се оправя само менискус, или като ще се отваря, да се прави всичко?
  • Има ли промяна в цената при Хубенов (април беше 2480 лева + шиене на менискус/и, но се готвеха промените по Здравната каса)?

На есен ще взема финално решение, за да се насладя на лятото малко по-пълноценно.

Поздрави
dim4o Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-07-2016, 09:44     #2185
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdim4o Разгледай мнение
Привет

... Понеже се е случило отдавна, съм свикнал да пазя коляното и последната година съм без аварии, като гледам да избягвам усукване.
[list][*]Има ли смисъл от интервенция като цяло (някой хора даже ски карат, според темата)?
Караме. И алпийски и телемарк. 100% е въпрос на личен избор дали ще се решиш на операция или не. Зависи колко ти е нестабилно коляното имаш ли болки, ще спортуваш ли активно и ако да още колко години и много други въпроси, които са индивидуални.
Моят избор още преди повече от 20г беше, че само ако ми блокира напълно коляното ще търся хирург. Това с лекото запецване и отпецване съм му свикнал отдавна, но се случва рядко и няма болка така, че не ми пречи особено, но това си е моето коляно и аз така съм си решил. Както и решението да продължавам да карам ски също си е мое и е против мнението на всички доктори с които съм говорил а те неслучайно са доктори.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-07-2016, 11:27     #2186
fromhell_
който го е страх от мечки

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Здравейте,

Аз, ще споделя моето мнение и опит, на кратко, има няколко опции: скъсване на ПКВ придружено с менискус и без, малко са случаите, в които минаваш без менискус, но ги има, та ако е само ПКВ и крака ти е стабилен и компенсираш с тренировки, може да отложиш, но ако има и менискус става по сложно, защото именно той дразни ставния хрущял, наранява го, блокира крака(не във всички случай) и го подува..., според мен има ли менискус е задължително за операция, а е тъпо да ти отворят коляното за менискус и да не оправиш ПКВ...

Запоследно променено от fromhell_ : 18-07-2016 в 11:32.
fromhell_ Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-07-2016, 11:36     #2187
fromhell_

Начално

възстановяването при всеки е индивидуално, но в повечето случаи драмата е 10дена, от които 2 са "страшни ", ако ти шият менискуса, е по-тегаво, защото много трябва да го пазиш, което води до атрофия на мускула и следователно по-трудно възстановяване, но пък да ти го зашият казват, че е по-добре...

пак казвам, нещата са относителни...и най-важното в цялата работа, като при всяка една операция е да няма УСЛОЖНЕНИЯ, което никой не може да гарантира...

Запоследно променено от fromhell_ : 18-07-2016 в 11:39.
Стари 19-07-2016, 20:00     #2188
dewly
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdim4o Разгледай мнение
Привет

Ще разкажа накратко и своята история, след което ще задам няколко въпроса.

История

От години имам проблем с дясното коляно, но адекватна диагноза получих чак след мартенския ЯМР (в СофияМед). Служебният ортопед, Валери Петров и Динко Хубенов (ходих на 3 прегледа) бяха единодушни - скъсана ПКВ и частично менискус (lucky me). Понеже се е случило отдавна, съм свикнал да пазя коляното и последната година съм без аварии, като гледам да избягвам усукване.

Понякога, когато цялата тежест падне върху коляното, парченце от менискуса може да се измести, ограничавайки леко движението (принципно сгъвам/разгъвам напълно), но след едно клякане се намества обратно (така поне ми го обясни Хубенов).

Въпроси
  • Има ли смисъл от интервенция като цяло (някой хора даже ски карат, според темата)?
  • Има ли смисъл да се оправя само менискус, или като ще се отваря, да се прави всичко?
  • Има ли промяна в цената при Хубенов (април беше 2480 лева + шиене на менискус/и, но се готвеха промените по Здравната каса)?

На есен ще взема финално решение, за да се насладя на лятото малко по-пълноценно.

Поздрави
Имплантирането на изкуствен менискус и в България, макар че не съм му фен на дофтора
https://www.24chasa.bg/Article/5432531
dewly Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 24-07-2016, 23:58     #2189
Getoviq
Junior Member

Начално

Здравейте в петък ми оперираха менискуса (артроскопия) .Диагнозата от резонанса беше руптура(разкъсване) ,тип дръжка на кофа на задния рог на медиалния мениск ,част от който изглежда заметнат задно-латерално в интеркондоралната рамка .При артроскопията доктора махна 2/3 от менискуса ,като явно не е могло да се зашие .Днеска ме изписаха и сестрите ми казаха да почивам и да не движа крака (доктора не съм го виждал след операцията) ,а съм чел че раздвижването и физиотерапията започват след като те изпишат за да се предотвратят сраствания и т.н .Та ако не движа крака до петък (1 седмица след операцията проблем ли ще е)тогава ще ходя да ми махат конците и най-вероятно ще се видя с доктора да ми обясни за физиотерапията и възстановвяването .Също искам да попитам след като ми е изрязан 2/3 от менискуса това не е ли доста притеснително за в бъдеще (за развитие на остеоартрит и подобни заболявания на ставата) ,а и дали ще може да понася натоварвания самата става .Най-вероятно ще ми бият и инжекции ,но според мен те са времено решение за смазването на ставата ,та дали да търся варианти за зашиване на изкуствен менискус и тем подобни модерни интервенции .Спортист съм ,на 21 години и живот с намалена активност е изключен в моя случай .Благодаря на отзовалите се !
Getoviq Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-07-2016, 14:53     #2190
fromhell_

Начално

щом менискуса не е шит, според мен нямаш проблеми с движението, но бъди внимателен, все пак имаш отток и този отток трябва да спадне, не го претоварвай, но и не се залежавай, защото мускулите атрофират много бързо, а после бавно се възстановяват и не се занимавай с глупости да си търсиш варианти за зашиване на изкуствен менискус..., според мен дори няма да го усещаш, че не е там...
Стари 25-07-2016, 15:00     #2191
fromhell_

Начално

за сравнение, аз съм със същия менискус изрязан и ПКВ и още на следващия ден след операцията, доктора ме караше да изкачвам и слизам стълби и си правих упражнения в къщи до 6-тия ден, в които ми махнаха шината и започнах рехабилитация, като въртях колело и крос-тренажор...
Стари 25-07-2016, 20:20     #2192
Getoviq
Junior Member

Начално

Първия ден след операцията имах дренаж ,втория и третия ден лежах и днеска го усещам много добре крака ,мога да стъпя на него без болка и почти се изпъва на 180 градуса има лек оток ,но мисля от утре или вдругиден ,да правя леки упражнения за раздвижване по 2-3 пъти дневно ,нещо то сорта на тези https://www.youtube.com/watch?v=x91thFMW668 ,без да го натоварвам или да стъпвам на него поне до петък ,когато ще се видя с доктора да ми обясни какво да правя.А и шина не съм слагал ,куцукам си с патериците и лежа като гледам крака да е изправен хоризонтално за да не отича .

Запоследно променено от Getoviq : 25-07-2016 в 20:46.
Стари 26-07-2016, 10:54     #2193
fromhell_

Начално

дръж го нависоко и задължително слагай много лед през кърпа...
Стари 26-07-2016, 10:55     #2194
fromhell_

Начално

и не се шашкай толкова..., мъдрец да ти извадят е по-тежко от менискус...
Стари 26-07-2016, 19:03     #2195
Getoviq
Junior Member

Начално

Благодаря за отговорите ! Не се шашкам ,знам че е рутинна интервенция ,но ме притеснява единствено доколко ще мога да водя активен начин на живот и евентуални по-нататъшни проблеми с коляното с оглед липсата на менискуса .
Стари 28-07-2016, 23:47     #2196
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отGetoviq Разгледай мнение
Благодаря за отговорите ! Не се шашкам ,знам че е рутинна интервенция ,но ме притеснява единствено доколко ще мога да водя активен начин на живот и евентуални по-нататъшни проблеми с коляното с оглед липсата на менискуса .
Проблеми ще имаш със сигурност въпросът е какви, колко и кога. Остеортрит примерно ти е 100% гарантиран ако доживееш до 90 годишна възраст (искрено ти го пожелавам) независимо дали спортуваш или не и дали ти е оперирано коляното.
Слушай докторите и рехабилитаторите и се ориентирай към спортове, при които вероятността да си травмираш пак коленете е по-малка.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-07-2016, 12:37     #2197
fromhell_

Начално

сещам се за поне пет човека, които са с оперирани ПКВ, менискуси и т.н., а някои и по повече от един път и не спират да играят футбол и да карат ски, така че всичко е в главата...
Стари 29-07-2016, 13:11     #2198
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

И на колко са години?
Стари 29-07-2016, 15:45     #2199
Getoviq
Junior Member

Начално

На 21 съм ,днеска бях при доктора .Започвам рехабилитация и след около месец ,месец и половина ,като възвърна функционалността на крака ще ходя пак при него да решим какво да правим .Но той ми каза ,че е най-добре да се сложи имплант(изкуствен менискус) ,защото тъй като ми е премахната голяма част от моя менискус и впредвид ,че съм млад и активен ,ставата ще се износи с времето и следователно ще доведе до други сериозни проблеми .Имам пълно доверие на доктора и мисля да му се доверя напълно ,но съм отворен и за други мнения .Поздрави !
Стари 30-07-2016, 14:03     #2200
gandi
Junior Member

Дата на присъединяване: Apr 2008
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отGetoviq Разгледай мнение
На 21 съм ,днеска бях при доктора .Започвам рехабилитация и след около месец ,месец и половина ,като възвърна функционалността на крака ще ходя пак при него да решим какво да правим .Но той ми каза ,че е най-добре да се сложи имплант(изкуствен менискус) ,защото тъй като ми е премахната голяма част от моя менискус и впредвид ,че съм млад и активен ,ставата ще се износи с времето и следователно ще доведе до други сериозни проблеми .Имам пълно доверие на доктора и мисля да му се доверя напълно ,но съм отворен и за други мнения .Поздрави !
Здрасти колега не искам да те плаша,моят случай преди 10 години беше подобен,само че при мен се наложи да го махнат целият.И само след 6 години получих гонартроза на коляното и болките почнаха, и от тогава съм по мъките,инжекции,кални бани,санаториоми,много пръснати пари но файда голяма нямаше.Спрях спорта,сега съм като някой дядо на 90..При тебе все пак има останало малко парче,и може да се забави износването на ставата ти.Моят съвет е за сега не бързай,нека да навлезе малко тази технология с изкуственият минискус в България, и тогава може да си я направиш.Поздрави.
gandi Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Tags
докторе защо, рехабилитация, коляно, операция, скъсани връзки

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 07:48.