Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 11-08-2015, 12:48     #1
kankubrat
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2013
Начално Откъде да започна?

Здравейте,
след доста обикаляне със снегоходки реших тази зима да пробвам и с панти. Карал съм ски само веднъж, имам уговорка с няколко опитни наставника да показват и да ме учат като падне снега. Като начало мисля повече да качвам. Намерих на доста места да се продават ски с панти и съответните обувки, но не съм сигурен каква дължина и ширина да търся(за човек с тегло 80 кг без раница и височина 180 см). Реших да тествам с втора употреба понеже не съм сигурен дали ще си паснем с този начин на планинарстване. Може ли някой да помогне със съвети, защото не се ориентирам добре в тази тема, а предпочитам да събера повечко мнения по въпроса?

Запоследно променено от kankubrat : 11-08-2015 в 12:51.
kankubrat Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-08-2015, 14:43     #2
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkankubrat Разгледай мнение
Здравейте,
след доста обикаляне със снегоходки реших тази зима да пробвам и с панти. Карал съм ски само веднъж, имам уговорка с няколко опитни наставника да показват и да ме учат като падне снега. Като начало мисля повече да качвам. Намерих на доста места да се продават ски с панти и съответните обувки, но не съм сигурен каква дължина и ширина да търся(за човек с тегло 80 кг без раница и височина 180 см). Реших да тествам с втора употреба понеже не съм сигурен дали ще си паснем с този начин на планинарстване. Може ли някой да помогне със съвети, защото не се ориентирам добре в тази тема, а предпочитам да събера повечко мнения по въпроса?
Най-добре първо се научи да спускаш по писта с пистови ски под наем или назаем. Ученето да караш ски извън пистите те прави солиден кандидат за редовен посетител на темата за колената а и ще бедстваш надолу, което обезсмисля цялата идея. Пантенето нагоре е елементарно. Не така седи въпроса със спускането. За ските много зависи какво предпочиташ и какво можеш а това няма как да го прецениш докато не натрупаш някакъв опит надолу по пистите.

Запоследно променено от Сале : 11-08-2015 в 14:47.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-08-2015, 22:31     #3
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Като за начало се научи да караш ски.
Стари 12-08-2015, 11:57     #4
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Като за начало се научи да караш ски.

Ако си карал ски веднъж и решиш с панти и колани да обикаляш Рила и Пирин, гарантирано те чакат тежки премеждия и драми. Ако наистина искаш да ползваш смислено ските с панти , научи се първо да караш добре ски на писта. Това е първата и единствена смислена стъпка, иначе ще дадеш 1-2000 лв за екипировка, която няма да ти върши работа.. по-добре си продължи със снегоходките.
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-08-2015, 15:10     #5
kankubrat
Junior Member

Начално

Това, че първо трябва да се науча е вярно, спор няма Просто чувах различни мнения, че можело да започна да се уча извън пистата. А ако все пак реша да си взема ски и т.н. дали ще е учадно с тях да се уча на писта?
Стари 12-08-2015, 15:55     #6
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkankubrat Разгледай мнение
Това, че първо трябва да се науча е вярно, спор няма Просто чувах различни мнения, че можело да започна да се уча извън пистата. А ако все пак реша да си взема ски и т.н. дали ще е учадно с тях да се уча на писта?
Не можеш да се научиш да караш ски извън писта, и ако някой ти обяснява друго - значи просто не може да кара ски . Тука сме хора с по 15-20-30+ години на ски и долу-горе знаем какво пишем. Карането извън писта ( каране, не оцеляване и свличане на рало) изисква много умения и техники, които не можеш да научиш докато правиш преходи по баирите с 10-15 кила раница. Първо се научи на равна и обработена писта, после ще можеш да се понаучиш и на 100-те вида разнороден сняг, който ти предлага дивата планина. Знам че звучи сложно и трудно, ама така е то.. трябва практика и усилия.
Запиши се на някой интензивен ски курс декември месец и виж как потръгват нещата, тогава мисли за ски с панти и подобно оборудване..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-08-2015, 16:07     #7
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Kanku... опитваш се да учиш азбуката от А да скочиш на Щ направо. Няма как да стане. Трябва да си минеш от А, на Б.....
Все едно никога да не си карал кола, ама да се метнеш веднага на макадам във WRC автомобил. И някой да ти обяснява, че карането по макадам със WRC автомобил е като да си возиш камиончето на мачбокс в пясъчника пред блока.

И да те разочаровам напълно. Ученето на писта ще ти отнеме от 3-4 сезона.
И то каране само на писта. Ако не ти се чака, снегоходките и .
Стари 12-08-2015, 19:56     #8
tablatabla
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2010
Начално

Цитат:
Все едно никога да не си карал кола, ама да се метнеш веднага на макадам във WRC автомобил. И някой да ти обяснява, че карането по макадам със WRC автомобил е като да си возиш камиончето на мачбокс в пясъчника пред блока.
+1

Joe Strummer 21 August 1952 22 December 2002
tablatabla Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 12-08-2015, 22:57     #9
kankubrat
Junior Member

Начално

Благодаря за съветите, разбрах, че трябва да започна иначе, както си мислех. Ще започна от А, през Б и ..... Само се надявам да са най-много 3 сезона. За района на Благоевград някой учител да препоръчате?
Стари 13-08-2015, 10:17     #10
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Можеш и за по-малко от три сезона да се научиш - реално ти трябват около 80-100 дни - в колко сезона ще ги вместиш е въпрос на организация. С добър скиучител и ако се окаже, че си природно надарен може да ги смъкнеш на 60-70 дни.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-08-2015, 13:51     #11
sugarfactory
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Абсолютно съгласен с батАсен, ако караш по два пъти на зима и за 20 години до никъде няма да си стигнал, ако имаш по 40-50 дни на сезон за една две години ще станеш машина
sugarfactory Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-08-2015, 15:17     #12
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Абе за 40-80 дена ще се научи, ама ако е 10-15 годишен. Ако е на 40+ едва ли
Стари 13-08-2015, 15:21     #13
sugarfactory
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Цитат:
Абе за 40-80 дена ще се научи, ама ако е 10-15 годишен. Ако е на 40+ едва ли
Е нали тука всички сме младежи... по дух
sugarfactory Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-08-2015, 16:17     #14
Ники
Екстремен лифтар

Начално

И по отвес
Стари 14-08-2015, 10:21     #15
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Бистрили сме го това не веднъж тук и аз пак ще си кажа мнението, което е малко по-различно от горните. Да добре е като тръгнеш с панти из планината, да можеш да караш добре ски, но също така има множество маршрути и разходки, които можеш да правиш и с начално ниво на каране, сравнително безопастно. В този смисъл моят съвет е да се запишеш на курс при добър инструктор още в началото на сезона, но не отписвай пантенето и леки разходки още този сезон. Това, че трябва да караш 3-4 сезона, незнам си колко стотин дни, на писта преди да тръгнеш да се разхождаш с пантите е супер пресилено според мен.
Стари 14-08-2015, 10:43     #16
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

T.e. един вид, човекът да си захвърли снегоходките и да даде купчина пари за екипировка още преди да е наясно какво му трябва, какви му пасва и т.н.? При положение, че има екипировка за разходка?

Не мисля, че това е много добър съвет.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-08-2015, 19:12     #17
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Преди да е пробвал няма как да разбере какво му трябва, освен това в началото ще му трябва едно, с натрупването на умения и опит ще му потрябва друго. Ако кара 3-4 сезона на писта, ако ще и Алберто Томба да стане, пак няма да знае какво му трябва за да панти из планината. Та мисълта ми е, че ученето да кара ски и трупането на опит в пантенето могат да стават успоредно, безопастно при определени условия. Освен това не съм казал да изсипва купчина пари за екипировка. В момента АТ екипировка втора ръка има много, а вече тук там може и да се наеме...
А съвет: учи се 2-3 сезона на писта, после 1-2 сезона покрай пистата и после ела да ни питаш за панти, може само да откаже човека от пантенето и да си остане на снегоходки, а снегоходките, както знаем от Жоро Черния, са "антиматерия"...

Та за да не празнословя: моят съвет към kankubrat е запиши се в началото на сезона на курс при инструктор (опита е показал, че ученето от приятели не е особено ефективно и безопасно), заедно с това започни да събираш екипировка, на първо време по-евтина втора употреба, защото много бързо ще разбереш какво ти трябва и ще ти се прииска да я смениш. Като понатрупаш скиорски умения започни да си правиш разходки, които позволяват спускане по обработен терен(например до Черни връх със спускане по зелена, от Картала до Исмаилица със спускане по пистата, на Езерата и т.н.) Желателно е в тях да не си сам а с някой по-опитен от теб. Ако си наистина зарибен да пантиш помисли и за участие в някой от специализираните курсове за начинаещи пантаджии (на БАССЕС, на Свободни планини, на Кънчо и Любена и Клуб на пътешественика, сигурно има и други в момента не се сещам). Тези курсове са организирани от професионални планински водачи и ски инструктори и могат да ти спестят години откриване на топлата вода сам. Не знам как си с лавинната безопастност, но имай предвид че обучението по лавинна безопастност и събирането на лавинна екипировка е добре да върви заедно с първите стъпки в пантенето, ако не и да ги предшества...
Стари 14-08-2015, 23:54     #18
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
Та за да не празнословя: моят съвет към kankubrat е запиши се в началото на сезона на курс при инструктор (опита е показал, че ученето от приятели не е особено ефективно и безопасно), заедно с това започни да събираш екипировка, на първо време по-евтина втора употреба, защото много бързо ще разбереш какво ти трябва и ще ти се прииска да я смениш. Като понатрупаш скиорски умения започни да си правиш разходки, които позволяват спускане по обработен терен(например до Черни връх със спускане по зелена, от Картала до Исмаилица със спускане по пистата, на Езерата и т.н.)
Това е друга приказка!

В идеалния случай пантене нагоре и спускане по зелена писта заедно с приятел, който е опитен ски инструктор.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-08-2015, 14:15     #19
kankubrat
Junior Member

Начално

Благодаря на всички за съветите, особено за последните. Остава да чакам снега...
Стари 19-08-2015, 14:28     #20
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Само не схванах как точно ще се научи на ПРАВИЛНА ски техника по зелената писта, свличайки до долу, като преди това е бъхтал 2 часа нагоре?
Но явно е време да се закрият БГ ски училища и да се открие такова на БАССЕС. Пантаджийско.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 06:40.