Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 30-03-2016, 22:39     #1
Brozestian
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2015
Начално За нивото на снега в сантиметри.

Ако има такава тема, моля да ме извините, но разсъждавам по въпроса от няколко седмици.
Мисля че би била полезна информацията, да си каже кой как мери и какво знае по въпроса. Защото срещам тук-там "Имаше няква двайска", "Цял ден валя, нова шейсетка има вече", "петдесетка пудра е добре" и тн.
Кой как мери? Профил ли правите всеки път? Някаква специална техника....
И още нещо.
Някой с инфо как курортите мерят сантиметрите? Например Банско нещо не вярвам много на инфото в сайта... веднъж преди години се подведох от 2та метра... бе аз там така или иначе не карам. Боро ми се струва адекватно... отвреме-навреме.

Тукашните 2м пък (Френски Алпи) не ми приличат много на 2-та метра, които видях на снимки от Япония и Уислър...

Аз обикновенно "меря" по това, когато карам в нов навалял сняг някъде извън пистата (безветрен, не много стръмен склон), колко горе-долу ми "потъва" крачето. Не много точно, по скоро на око, коляното или "края" на обувката ми служи като ориентир.
Стари 31-03-2016, 07:07     #2
lubezen
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на lubezen
Начално

По същия начин, по който се взема мярка за панталон на жена. Мушкаш една пръчка под полата(в снега), вадиш мокрото от сухото и добавяш 3см за подгъв.
lubezen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-03-2016, 09:19     #3
fromhell_
който го е страх от мечки

Дата на присъединяване: Jan 2011
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отBrozestian Разгледай мнение
Ако има такава тема, моля да ме извините, но разсъждавам по въпроса от няколко седмици.
Мисля че би била полезна информацията, да си каже кой как мери и какво знае по въпроса. Защото срещам тук-там "Имаше няква двайска", "Цял ден валя, нова шейсетка има вече", "петдесетка пудра е добре" и тн.
Кой как мери? Профил ли правите всеки път? Някаква специална техника....
И още нещо.
Някой с инфо как курортите мерят сантиметрите? Например Банско нещо не вярвам много на инфото в сайта... веднъж преди години се подведох от 2та метра... бе аз там така или иначе не карам. Боро ми се струва адекватно... отвреме-навреме.

Тукашните 2м пък (Френски Алпи) не ми приличат много на 2-та метра, които видях на снимки от Япония и Уислър...

Аз обикновенно "меря" по това, когато карам в нов навалял сняг някъде извън пистата (безветрен, не много стръмен склон), колко горе-долу ми "потъва" крачето. Не много точно, по скоро на око, коляното или "края" на обувката ми служи като ориентир.
това е тема за раздел "Мега идиотия".... хахаха
fromhell_ Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-03-2016, 10:45     #4
Brozestian
Senior Member

Начално

@lubezen мерси, не бих се сетил

@fromhell_
Идиотия може и да е, ама не и мега, щото нали ако разчитам на 30-ката на некой, пък тя вземе та се окаже вегитарианска заради еуфорията....

Това намерих за Канада принципно... мисля е интересно.

"Our 12 hour, 24 hour, 48 hour, 7 day snow fall, and alpine snow base are reported daily during the winter season at 5:30am. The snow base at mid mountain, temperatures, and wind speed data are all updated via our telemetry system every two minutes. This data is then converted at a central server, and automatically uploaded to the web every fifteen minutes.

Snow bases are reported from both the mid mountain area and the alpine area to provide an accurate snap shot of resort conditions. The mid mountain snow base is reported from our snow plot just above the top of the Sunburst Chair at 1855m/6086', and has been recording statistics since 1972. At this site we have a typical data plot with storm boards, twenty four hour boards, a height of snow stake, and thermometers. We also have an automatic plot at this site that has an ultrasonic snow depth device, temperature probe, and relative humidity probe. Our second snow plot is located in the alpine at the top of one of the Chair lifts at 2061m/6762’ in a sheltered area. The height of snow at the alpine base is a traditional data plot, and information is taken manually by Ski Patrol.

As mentioned previously, the height of mid mountain snow that we report on our website is recorded with our ultrasonic probe. This measurement is taken at the mid mountain snow plot. This device is a scanning system that is calibrated to the ground and reads the snow as it falls to the ground. Snow base information is then sent to our website for automatic updates. The idea of this automatic weather data page was to have data untouched by human hands, and definitely not massaged to increase the snow fall measurement.

Temperature and wind speed data come from sensors located on all the major lifts throughout the resort."
Стари 31-03-2016, 20:58     #5
kokoeverest
Комплексар

Дата на присъединяване: Mar 2010
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отBrozestian Разгледай мнение
Не много точно, по скоро на око, коляното или "края" на обувката ми служи като ориентир.
Точно така мерим и ние. Колкото хора - толкова и различни измервания ще получиш. Остава ти да разчиташ, че всички имат добър окомер. С времето започваш да научаваш окомера на различните хора и да се ориентираш по тяхното отклонение от твоя.
За всичко останало има гугъл и снов форкаст.
kokoeverest Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-04-2016, 07:47     #6
banzai
"чакаме се долу"

Дата на присъединяване: Mar 2010
Начално

Мери се на сянка.
banzai Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-04-2016, 08:18     #7
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Об уровне снега – Сонсонжмо
Стари 01-04-2016, 23:59     #8
Brozestian
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отkokoeverest Разгледай мнение
...
За всичко останало има гугъл и снов форкаст.
Еми да ама не.
Според сноуфоркаста в момента при мен на 1800 има 1м. По-скоро са максимум 60см.
Мисля си че ако се гледа сноуфоркаста, зависи в коя точка на света (кой курорт) се търси. Имам предвид че в Алпите, говоря за по-големите курорти и ски зони, е по-развито пистовото от извън пистовото каране. Това предполага определен тип туристи на които не би им направило впечетление разлика от обявени 2м, срещу реални 120см например.
Двата метра ще са маркетингов трик, да дойде Джеймс и Меридит с 4те си деца и да изхарчат едни хиляди пари.

Докато ако става въпрос за Канада, не че няма писти, но определено е предпочитана дестинация за извънпистово каране. Това и предполага "туристите" там. Определено хората занимаващи се с freeride, са в пъти "по-наясно" с планина, условия, специфики и затова там обявени 2м са наистина 2м.
Стари 10-04-2016, 14:39     #9
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Бе темата е от болна по-болна, ама....

По белия свят, за който обичаме да си говорим, има автоматични метео станции, които захранват модели за разпределение на снего. Така влизаш и гледаш - колко общо, колко нов за последните 3 дни, колко нов за последния ден и т.н.:

http://www.slf.ch/schneeinfo/schneek...hstop/index_DE

Това е важно, освен за скиорите и за захранване на моделите за наличие на водни ресурси, лавинни бюлетини и една камара други работи;

Самите курорти по света са на принципа на хората, които живеят наоколо - ако лъжата е правило в живота им, тогава данните са "каквото каже шефо". Забелязал си го вече с информацията от Банско...

Ако пък ли хората са на принципа, че честността се отплаща се слага една вертикална летва, разграфява се, огражда се с мрежа, за да не се огазва наоколо и всеки ден се гледа "до къде" е снега и това се докладва, заедно с новия (ако има) сняг.

Иначе скиорите по света навсякъде мерят еднакво, и понеже са свикнали да лъжат и жените си, се получава "шейсетка" при педя сняг...
Стари 11-04-2016, 23:24     #10
Brozestian
Senior Member

Начално

Не разбрах в какъв смисъл го казваш това, че темата била болна....

Иначе благодаря за отговора.
Нещо подобно е навсякъде из френските Алпи, това мисля е в Щатите, в Бг не знам как е.

Мен ми се струва относително измерване. Искам да кажа че ми се иска сноу рипорта да бъде малко по - "sophisticated". Колко е базата и колко е новия сняг. И същото така на каква надморска височина. Предполагам (и както четох из чуждите форуми), е тва горното колче, го забиват някъде в средно-високата планина. Е да, ама ако говорим за планина с височина 3000м и ски зона започваща от 1600 до 3000, то определено има разлика в нивото. Да кажем ако можеше да се знае на 1500 има толкова, на 2200 има толкова, на 3000 има толкова. Това съвсем примерно. Обще взето нещо като с температурите - колко е на колко.

Аз лично бих подкрепил изграждането на ей тая "измервателна система", не точно с тази бира обаче.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 17:29.