Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 09-04-2012, 08:05     #1
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално БЪЛГАРИ ЛИ СТЕ?

Странно ли Ви звучи въпроса?

Ами може би да, но сега е "време разделно", сега е момента да се замислите и да покажете какви сте.

Гласи се "тънко" гласуване на много лобистки промени в закона за горите. Не става дума само за това, определен човек да строи ски писти и съоръжения без да плати и стотинка за това на държавата, става дума за нещо далеч по-голямо. С този закон "ще минат" тънки поправки, с които реално българските гори ще бъдат "дадени на концесия". Няколко фирми ще добият правото да управялват процесите в горите за доста дълъг срок, като контролират изцяло пазарът на труд и дървесина в целия сектор. Това не е точно "монопол", защото става дума за заграбване на държавен (сиреч и наш, общо-български) ресурс, който на всичкото отгоре трябва да служи по много и различни начини на обществото. В историята на българските гори това вече се е случвало - в далечните 1920-30-те години с концесиите в Странджа и Рило манастирските гори и е било БРУТАЛНО. Познавайки нравите на съвременните "господари на държавата" ще е още по-безпощадно. На фона на това, което се гласи, прословутите "заменки" ще са просто като капка захтин на червена покривка в сравнение с кана вино и цял оливарник разляти на бяла коприна...

И така, Вие си решете. Можете ли да отделите 30 минути преди да се нагълтате щедро с бира (и евентуално да пресушите кутия-две цигари) за българските гори? Бихте ли разменили малко от вашето време, срещу правото да карате ски в хубави гори?

Ако искате да покажете, че поне малко ви пука за гората, може би ще дойдете на шествието "Какво ще отсечете, господа депутати? Корупцията или гората?" Пък после бира...

УТРЕ, ВТОРНИК, пред емблематичния "Партиен дом", 19 часа...

Стари 09-04-2012, 22:55     #2
manev
Senior Member

Дата на присъединяване: Aug 2005
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

то не е само гората .. до колкото разбрах така придобиват право и атомна централа да си вдигнат ако искат .... могат да си сечат, да си местят, ВЕЦ-ове да си строят, да си гърмят по който искат и си стават истински велможи...
Някой ако не ме разбира да иде да се разходи над Пловдив и Асеновград и особенно в района на ловните стопанства до Добростан, х. Сини Връх, Мостово, Курмисош и подобни ... можете да видите и хижа с инфрачервени камери докато ви обяснавят че трябва ди си ходите от територията
Стари 10-04-2012, 09:51     #3
mp2
Senior Member

Начално

А даже се оказва, че ако някой "вземе" ловна територия, но вие сте собственик на гората (земята) в дадена част, току виж може да построи върху нея (той) нещо без дори да се съгласите вие... Сметайте за какво ще иде реч!
Стари 10-04-2012, 10:00     #4
Version 7.0
Senior Member

Дата на присъединяване: Jul 2006
Начално

Необходимо ли е да уговорим някаква среща или ще се търсим из навалицата?
Стари 10-04-2012, 10:38     #5
manev
Senior Member

Начално

Не знам какво става но наистина ни взимат държавата в момента и то по най-полицейския и безподобен начин. Знаете че хич ме няма по каузите и протестите но определено в последно време наблюдавам как безпардонно игнорират общественото мнение и прекъсват всички връзки за достъп до властите на хората.
Нито питат някой нито се съобразяват с него ...за капак изненадващо нейде към обяд в някой ден Х се появява закон който хич не е в услуга на планината.
Вина за мене носят и "еколозите" защото в последно време са се превърнали в абсолютни "терористи" за всякакви идеи за развитие и поради това явно власта се е научила да ги финтира за да не им пречи.

Реплика на човек отговорен за едно свлачище на Струма което застрашава да падне влака в реката всеки момент:

"ще пуснем проекта и ще пробваме да намерим пари и да вземем мерки да подпрем линията веднага ...ама са като наскачат тия еколозиии сигурно ще се мотаеме 1 година само с тях"

Реплика на "еко отговорника" в района към мене по въпроса с отстраняването на паднали дървета в реката които препречват коритото и двама от нас загинаха по този начин"

"не може ... това е естествен процес"

Абсолютни психопати са и двете страни а ние се чудим какъв ни е статута в наща си планина

Засичам над Асеновград на един туристически маршрут група 18 годишни надъханяци тръгнали по горския път който е маркиран от Мостово до Добростан. Обаче некъв взел че придобил две бунгала и турил бариера. Младежите се чудят кво да правят и не знаят. Ние като брадясали пръчове естествено им показахме и разбутах заграждението с ясната мисъл че трябва и да се понатрепа собственика и ако се опълчи много...но това сме ние ...а тия след нас трудно ще го направят защото живеят в света на табелите и забраните и все още не им е писнало.

Абсолютно съм на мнение че МОСВ трябва да се затвори като институция и целия процес да стартира на ново. Така че дайте да подкрепим гората ни въпреки че малко можем да повлиаем на ситуацията.

Запоследно променено от manev : 10-04-2012 в 10:40.
manev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-04-2012, 10:44     #6
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Манев-
Е за това става така. Защото свикнахте да лаете за всичко и по всеки. И накрая стана като приказката за овчарчето. Когато трябва истински да се скочи, вече никой не ви взима на сериозно.
Стари 10-04-2012, 11:14     #7
manev
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Манев-
Е за това става така. Защото свикнахте да лаете за всичко и по всеки. И накрая стана като приказката за овчарчето. Когато трябва истински да се скочи, вече никой не ви взима на сериозно.
има ли вариант да не ме приравняваш към "еколозите" ??? щото явно не знеаш че съм малко по критичен и от тебе към тях
Въобще не ме интересуват "птичките и пчеличките" им. Интересува ме да се знае къде са птичките, къде са туристите, къде са ловджиите и как точно ще си я разделим тая планина
искам си лифта, хижата, да не ми препречват реката за нещо което е видимо че е кражба и ще я убие, туристическата пътека да е ясно че не е ловно стопанство и бариери в гората да не слага никой !!!
..виж само колко малко искам
Стари 10-04-2012, 11:33     #8
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmanev Разгледай мнение
има ли вариант да не ме приравняваш към "еколозите" ??? щото явно не знеаш че съм малко по критичен и от тебе към тях
Само първата част от обръщението ми е насочено към теб

Останалата част е към другите.
Стари 10-04-2012, 14:09     #9
mp2
Senior Member

Начално

Цитат:
искам си лифта, хижата, да не ми препречват реката за нещо което е видимо че е кражба и ще я убие, туристическата пътека да е ясно че не е ловно стопанство и бариери в гората да не слага никой !!!
..виж само колко малко искам
Ами бат Манчо, ти искаш точно това, което по принцип си е залегнало в нашето законодателство. Това, че няколко не-особено добре ограмотени чиновници или екоси си позволяват да "вменяват" повече ограничения от разписаните в закон (пример е точно това с почистването на реката от паднали дървета, това не е забранено), не значи, че това е закона..,

Но както ти изтъкваш по-горе, сега се гласи нещо друго - сега се гласи ЗАКОНЪТ да застане зад подобни намерения, и тогава гората наистина ще започне да става "тук не може, тък се стреля", реките ще са строителни площадки със съмнителен ефект (за мен ВЕЦ на маловодна река е престъпление спрямо природата и хората), горите ще са "ловни територии с ограничен достъп", а Витоша ще стане "експеримент" за това става ли ски курорт там дето снег нема или само се тормози планината докато има пари за пране и после "кой от де е".....

Дано не завали, ще водя и малкия да викне каквото има да си вика...
Стари 10-04-2012, 14:18     #10
bobber

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

и да се почне отначало и да не се почне все тая. Требват отговорни хора, специалисти и с широк мироглед над света, да са доволни от това което имат и
да не се притесняват, че ако не слушат ще ги уволнят или не дай си боже да кажат
нещо някому накриво да ги разнасят по кофите в три квартала. И най-важното,
крайно време е всеки да почне да работи за това, което е учил.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 10-04-2012, 15:03     #11
*izkukal*
хвърколет

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез skype; на *izkukal*
Cool

Цитат:
ВТОРНИК, пред емблематичния "Партиен дом", 19 часа...
Там ще съм и аз !!!

*izkukal* Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 11-04-2012, 09:41     #12
mp2
Senior Member

Начално

Благодаря на БАССЕС членовете и симпатизанти, които проявиха гражданско мислене и присъстваха.
На протеста присъстваха предимно хора под 30 години, а най-малките бяха децата ни. Лично аз се чувствах длъжен да заведа 2-годишния си син там, така, както баща ми ме заведе преди 20 години на първия митинг през Александър Невски. Тогава той сигурно се е надявал, че поне аз ще видя от къде тръгва промяната за един по-добър живот на моето поколение... Уви, лично аз вече не съм сигурен, че нашето поколение ще види България каквато се надявахме преди 20 години, но дано поне децата ни имат този шанс... За да се случи това обаче, родителите им ще трябва да се отърсят поне малко от сивата апатия и усещането, че нищо не зависи от тях..

Уви, наистина се надявах да видя повече българи, на които им пука за съдбата на българските гори, но... такъв си е народът ни - свикнал е да стои наведен, да търпи това, което му се случва (и то лошо) и да псува през зъби. Още хората са с робско мислене, явно още не сме "преминали през пустинята"...

За който се интересува от отразяването на събитието:

http://www.dnevnik.bg/photos/2012/04...?pic=1#picture

http://www.novatv.bg/news/view/2012/.../forthenature/
(има TV репортаж)

http://www.livesport.bg/na-protest-p...nta-50117.html

http://www.youtube.com/watch?v=GuhPT...feature=relmfu
Стари 17-04-2012, 08:37     #13
bobber

Начално

Аз се убеждавам, че с мирни протести и символични послания в нашата родна страна нищо няма да се промени. С народ, като овце и безскрупулни олигарси смело вървим към някаква извратена форма на "демократична" диктатура в колониален стил. В смисъл, че все някой от вън ни дърпа конците в крайна сметка.
Стари 17-04-2012, 17:35     #14
manev
Senior Member

Начално

кЪ` да стане тая работа като всички които сме заинтересовани се водим за нормални и културни хора ...да бяхме таксиметрови шофьори ..лесна работа
проблема не е при нас а при хората от селата ...те не знаят и се съгласяват на какво ли не ... и винаги ги лъжат че ще има развитие и работа за всички ...
...ако някой седне да направи кампания да им обясни че освен да им вземат всичко и да го унищожат друго няма да стане... може и да се сетят.

..Вчера едни "набори" на пенсионна възраст конментираха че на "цветанов" ловната мафия им завзела района и ги пратила да стрелят в нивите ..по закон !!! което говори че разбират как са ги пре... чак след свършен факт Става на въпрос за Крумовградско село граничещо с яз. Студен Кладенец където има и резерват за елени ...сещайте се
Стари 18-04-2012, 08:55     #15
mp2
Senior Member

Начално

Нещо, което достигна до мен. То е приблизителна оценка какво може да се очаква като "засегнати гори", ако се приемат лобистките промени в закона за горите:

Цитат:

Данни за горите, които ще бъдат засегнати от новите поправки в ЗК (данни от лекции в ЛТУ, документи на ИАГ и данни за площта на разни проекти за ски и голф):

1. Площ на проектни ски курорти и голф игрища (най-едри спортни съоръжения) - ок. 20 000 дка (20 проекта по средно 1 000 дка в Рила, Пирин, Родопите, Стара планина и по черноморието)
2. Площ на частните гори под 2 ха - ок. 3 000 000 дка (7,5% от горите в БГ - това са 75 % от частните горски имоти, като се има предвид, че 300 хил. частни собственика без наследниците притежават горски имоти със среден размер от 0,9 ха на обща площ около 4 100 000 дка)

за сравнение - площта на заменките е 33 000 дка, а общата площ на горите в БГ 41 000 000 дка.

т.е. безконтролните сечи в гори под 2 ха е може би по-опасно за горите дори от спортните съоръжения

Край на цитата!

Дори и малка степен от тези неща да се осъществят, горите в много райони на България ще бъдат подложени на нещо като "подстрижка 0 номер". От страна със зелен облик нашата родина ще се превърне в страна символ на сечите в Европа. Ама това е - прост и страхлив народ на дали заслужава нещо повече....
Стари 18-04-2012, 09:37     #16
bobber

Начално

Момчиле аз ли да ти обяснявам че всяка мега голяма гора може да се раздели на n на брой малки гори под 2 хектара и да се сече наред. Както и преди сме си говорили "България е много богата страна". Само дето опскването опря и до природните ресурси. Когато вече не останаха предприятия като кремиковци или червени куфарчета за пране, вече е време да си дадем и гъза.
Стари 18-04-2012, 09:43     #17
bobber

Начално

А да и забравих. Една хубава българска поговорка: "Апетитът идва с яденето"
Сигурен съм, че нашите законотворци сега си мислят ние сме разумни хора. Няма да ни се бъркат и ще си береме дър'вйе спокойно и умерено... само дето това ще са първите 2-3 месеца.
Стари 18-04-2012, 13:14     #18
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

нещо доста смислено по темата:
https://www.facebook.com/photo.php?f...8869563&type=1
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-04-2012, 17:43     #19
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

Предстои внасяне на закона на второ четене в пленарната зала на парламента в идните дни .. последен шанс да реагираме и да изразим несъгласието си с това безумие.. след това пак ще чакаме 'Брюксел' да ни оправи..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-04-2012, 08:17     #20
bobber

Начално

Всичко е в маструбацията. Трябва сами да се оправим. Май е по-добре капеле да мръдне тая тема в раздела екология при останалите незадоволени проблеми.
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 05:43.