Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 13-08-2015, 17:20     #1
raddy
селянин с коуеуо

Дата на присъединяване: Mar 2013
Начално Влиянието на електронни уреди върху нормалното функциониране на avalanche beacon-те

Здравейте, бих желал тук да отворя темата за взаимовръзката между всякакъв вид ел. уреди и т.н. Пипсове или avalanche beacon...
Поразрових се назад из форума, но така и не намерих тема свързана или пък обсъждано(предварително се извинявам ако има такава). Въпроса ми идва от там че преди седмица, при нормален тест на лавинен уред, при наличието на работеща камера ГоПро на метър , той започна да дава смущения( ако мога да така да го нарека), засече сигнал, след това почна да сменява разстоянието и подобни. Апарата е изправен и тестван преди това.
След кратка справка в гугле, излязоха няколко статии, като хората наистина споделят че уреда дава отклонения, като около него има магнитни полета, интересно ми стана че дори и магнитите в слушалките е възможно да объркат сигнала.
Другото което забелязах е че дори производителя се е застраховал, като в manual-а е добавил, да не се ползват уреди които могат да смутят сигнала.
Бих се радвал тук присъстващите, като по запознати да обсъдим темата, ако са правени полеви тестове, и ако имате наблюдение над проблема. Уточнявам че аз съм пълен бегинър, ще следя с интерес темата и ще ми е приятно да се включа в някои от следващите лавинни курсове на асоциацията.
Стари 13-08-2015, 18:03     #2
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

При търсене, правилната практика е да се спрат GSM-ите и устройства с WiFi (GoPro) точно заради смущения. Почти всички производители го препоръчват. Имаше едно голямо сравнение на няколко различни устройства, където тестваха точно и влиянието на мобилни телефони. Доколкото помня, радиостанциите също могат да смутят лавинния уред.

Ето тук може да прочетеш още малко - http://www.backcountryaccess.com/201...-interference/
Не се бърка съществено на предаването, но доста бърка търсенето.

Цитат:
We have just had two situations in a row with guests useing the new wi-fi enabled Go pro cameras. In both cases on two seperate weekends we had guests with Go-Pros turned on and everyone within 3 meters of the person had variable and off readings while searching with Tracker 2. It was virtually impossible to search with the camera turned on and in each case once the camera was turned off readings on the beacon returned to normal.
Стари 13-08-2015, 18:12     #3
dspirov
Member

Дата на присъединяване: Nov 2012
Начално

Да, и аз съм чувал че може да се получат смущения, а и съм го виждал. Имам 2-антенна arva и като я включа вкъщи, където ефира е доста пренаселен, хваща по нещо чат-пат. Пробвал съм и в аналогов режим - там се чува постоянен шум, който не може да се обърка с отчетливите пиукания на истинския сигнал.
На лавинните курсове даже са споменавали, че не е зле да се изключват телефоните като търсиш.
П.П. ГоПро-то случайно да е от новите, дето имат wifi и други такива екстри?
dspirov Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-08-2015, 18:18     #4
raddy
селянин с коуеуо

Начално

Да да, май наистина предаването няма да се бърка толкова колкото търсенето, но пък там задължително изключване на вс уреди...
Интересна статия, ще я прочета сега...
Относно камерката, да 3+ с включен wi-fi...
Всъщност и на един колега suunto-то успя да 'разстрои' пипса, това случай от вчера!
П.С. И според статията най-големи отклонения има при айпода и gps уреда, което се покрива и с наблюденията ми, единствено разстоянието ме усъмни - мисля дават 50см сигурна дистанция...

Запоследно променено от raddy : 13-08-2015 в 18:28.
raddy Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-08-2015, 20:26     #5
emon
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2010
Начално

А какъв е уреда, който си ползвал при теста? Принципно ВСИЧКИ електронни уреди може да пречат на работата на лавинните уреди и трябва да бъдат изключени по време на работа, но това не всеки път е възможно.
emon Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-08-2015, 21:22     #6
raddy
селянин с коуеуо

Начално

Именно, това е проблема, според мен. Пример, става нещо, в бързината оставяш ambit-а да пише трак и в същото време се луташ, щото пипса постоянно мени метри, посока и т.н.
Иначе при мен се получи с barryvox pulse...
Стари 14-08-2015, 07:18     #7
tablatabla
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2010
Начално

малко повече практически съвети
http://beaconreviews.com/transceivers/Interference.asp

интересен момент е, че предупреждават за определен тип челници, карабинери и ръкавици с подгряване.

параметри
http://www.etsi.org/technologies-clu...lanche-beacons

http://www.tetongravity.com/forums/s...-beacon-search

Joe Strummer 21 August 1952 22 December 2002

Запоследно променено от tablatabla : 14-08-2015 в 07:50.
tablatabla Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 05:26.