Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 30-12-2012, 16:23     #1
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално Да поговорим за възстановяването след каране.

Темата бих искал да развием сериозно. Или с 2 думи, кой как и с какво се възстановява м/у каранията? Ясно е, че не сме про атлети(макар, че ако има нещо от тяхната кухня познато да споделим) и когато се съберат както сега 5+4 дена активно каране си идва нанагорно.
Лафове от сорта на пием повече бира ще приема несериозно.
Примерно аз си открих някакъв бабин мехлем със синап, мента и камфор с който се мажа след каране и действа добре в комбинация от 2 упсарина и 2 парацетамола.
Ама ако има нещо интересно и работещо да споделите.
Фитнеса и клякането преди сезона помага, но като караш 5 дена всеки ден и въпреки 2 дена почивка днес вече установих, че ми идва много. Че номера става с каране е ясно, но възстановяването е важно, колкото и предварителната подготовка.
Стари 30-12-2012, 17:27     #2
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Темата бих искал да развием сериозно. Или с 2 думи, кой как и с какво се възстановява м/у каранията? Ясно е, че не сме про атлети(макар, че ако има нещо от тяхната кухня познато да споделим) и когато се съберат както сега 5+4 дена активно каране си идва нанагорно.
Лафове от сорта на пием повече бира ще приема несериозно.
Примерно аз си открих някакъв бабин мехлем със синап, мента и камфор с който се мажа след каране и действа добре в комбинация от 2 упсарина и 2 парацетамола.
Ама ако има нещо интересно и работещо да споделите.
Фитнеса и клякането преди сезона помага, но като караш 5 дена всеки ден и въпреки 2 дена почивка днес вече установих, че ми идва много. Че номера става с каране е ясно, но възстановяването е важно, колкото и предварителната подготовка.
Izoray - на Biogame. Една чаша вечерта след каране и на другия ден съм чисто нов. Изотонична разтворима напитка. Разгражда супер бързо млечната киселина и възстановява водния баланс. Не съм пробвал кой знае колко различни неща, но не ми и трябва- това ми върши идеална работа. А и още- преди каране, рано сутрин- мексикански вуду семена- чия

Запоследно променено от Patzo : 30-12-2012 в 17:33.
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-12-2012, 17:36     #3
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Аз Изорей пия много лятото във фитнеса. Ама не съм пробвал преди лягане.
Стари 30-12-2012, 17:42     #4
Patzo
Senior Member

Начално

Ами аз го пия като се прибера след ски. Вечер късно избягвам- не знам защо, но около половин- един час след това ми се ходи по малка нужда, все едно съм изпил 3 литра бира.
С телемарка ми се е случвало вечер едвам да се дотътря до вкъщи със зверски схванати от преумора крака. Пия го и на другия ден си карам без грижи.
Стари 30-12-2012, 18:01     #5
bob_beliata
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Едни приятели ми бяха препоръчали изотоничните напитки на SQUEEZY, ама още не съм ги пробвал лично, само гелчетата.
Иначе в разни маратонски форуми и сайтове съм чел, че млякото е една от най-добрите напитки за възстановяване след физическо натоварване и по точно шоколадово мляко.
А колкото и несероизно да ти се вижда, 1-2 бири също имат добро влияние за възстаноявването след спорт и това може да се докаже научно. Не говоря, разбира се, за злоупотребата с бира.
Та така: бързи въглехидрати, изотонични напитки и разтягане, непосредствено след ски, добро хапване и сън, а ако има и възможност за масаж и сауна най-добре. Ако това не е достатъчно повече тренировки лятото и есента и повече каране зимата
Стари 30-12-2012, 18:04     #6
Patzo
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbob_beliata Разгледай мнение
Едни приятели ми бяха препоръчали изотоничните напитки на SQUEEZY, ама още не съм ги пробвал лично, само гелчетата.
Иначе в разни маратонски форуми и сайтове съм чел, че млякото е една от най-добрите напитки за възстановяване след физическо натоварване и по точно шоколадово мляко.
А колкото и несероизно да ти се вижда, 1-2 бири също имат добро влияние за възстаноявването след спорт и това може да се докаже научно. Не говоря, разбира се, за злоупотребата с бира.
Та така: бързи въглехидрати, изотонични напитки и разтягане, непосредствено след ски, добро хапване и сън, а ако има и възможност за масаж и сауна най-добре. Ако това не е достатъчно повече тренировки лятото и есента и повече каране зимата
Бирата е ок за мускулно възстановяване, но обезводнява. Затова някои правят котейл от бира и спрайт например. Така обезводняващия ефект се намалява
Стари 30-12-2012, 18:11     #7
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Последното си е популярна "апре-ски" напитка в Алпите - Бира и Лимонада. Малко като "изкуствените" Арианки, дето ги пием лятото

Иначе, аз като имам шанс (сиреч, като сме на ски трип) се размазвам - първо плюскам захарни неща (от вътре си го иска), чай, малко раздвижане (ако се сетя), топла баня с лек масаж на мускулите, после биричка, после ядене, после вино.... после сън... после ставане, миене на зъби, ски, после пак така...

А ако човек е в района на Добринище най-доброто е ясно - банята!
Стари 30-12-2012, 18:47     #8
stenly666
СНЕГОЛАЗ

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

Сода за хляб,Метилсулфонилметан на прах , лимонада,бира,но все по- малко ги използвам ,защото съм жилезен
Стари 30-12-2012, 20:50     #9
Mart0o
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2011
Начално

Най-важна е подготовката...Никога не са ме боляли краката,никога не съм имал мускулна треска! Най-важен е сънят и правилното хранене. МИсо и сън му е майката
Mart0o Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-12-2012, 08:04     #10
gydi
Гъди

Дата на присъединяване: Feb 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на gydi
Начално

1.Захар преди, аспирин и баня след
2.Каране до 13 часа, с почивка за 1 бира Старопрамен и 1-2
кебапчета без хляб с лютеница,продажба на картата.
3.Пържолка с 1 ракийка
4.Ако е с мен сина -масажче, да си заработи парите за дискотеката.
5.Спане в тишината
6.Кола с 1 виски за събуждане на терасата гледайки залеза.
7.Свободна програма.
VGA:Във Варна има много неща, но всеки знае, че Бургас е морската ски-столица на България!
Всичко, което е далеч от морето е дълбока провинция - Ърнест Хемингуей
Щастието не е дадено всекиму. Съжалявам другите! Гъди.
gydi Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-01-2013, 19:00     #11
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Ники, добра тема

При мен нещата са следните - подходяща закуска и въобще наблягам на диетата с повечко въглехидрати, минерали (магнезиий например), сок от плодове всеки ден (фреш) до обяд 1-2. По време на натоварване карам на баровете на Шимпанзе и вода.

Ако не съм карал сериозно - не правя нищо сериозно за възстановяване освен редовните през седмицата - масаж, плуване, сауна, стречинг, ластици, според както дойде и настроението.

Ако работата е по-сериозна - разбирай каране по лифтове извън БГ, или "голям" ден тука, натоварване всеки ден за 4-5+ дни, или пантене над 12-15км преход/5+ часа за ден, включвам и някой друг гел или изо напитка (на Шимпанзе). За въстановяване после ползвам съответните "протеини", казвам го в кавички, и то такива насочени към enduarance спортове, а не бодибилдинг. Съответно са доста по-различни от фитнес ориентираните. Пoлзвал съм на M3X и Powerbar и бях доволен, сега тествам Herbalife Formula 1, и на истина са про, но струват майка си и баща си.

Твърдо против съм споменатите захар, шоколад, аспирин, парацетамол, бира, кола и други подобни пенкилери. Принипцно, ако наистина съм прекалил зверски, мога да пия 1 аспирин, но ми се случва много много рядко (не съм имал мускулна треска отдавна). Комбинацията 2+2, Ники, смятам, че не трябва да си я причиняваш. Това е ужас някакъв....
Стари 01-01-2013, 19:15     #12
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Начално

За импровизирано рехидратиране след натоварващ ден, установих емпирично че най-добре ми влияе айряна, разбира се най-добре е някоя изотонична напитка с достатъчни количества соли в нея. За отпускане на мускулите - най-добре на топла минерална баня след ските

Запоследно променено от Mitko : 01-01-2013 в 19:46.
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-01-2013, 19:55     #13
bobber

Lightbulb

След каране , директно с грейката, се паркирам пред минералната баня в Добринище. Оттам към кръчмата за леко вечерно хапване(разбирайте животинско плюскане на мръвки). Следва час и половина до два дрямка, понякога придружени с пиене на биричка, уиски или червено вино (всъщност питието май не от такова значение).
Вече е станало десет и след 2-3 позвънявания на телефона придружени с пиянски възгласи "Ареее бе къдеее си?" отивам в дисчотеката. Разбира се там се размазвам с калорични напитки, щото мен са ми кажували, че алкохола тонизира и е много калоричен. Към 1-2 при добро поведение и успешна тактика следва малък спаринг с някоя нова/стара приятелка, а ако ли не винаги можем да кажем на хората около нас "Айде наздраве, тепърва започваме..." и да се донапукаме за още час. Както и да е. След цялата процедура следват още няколко часа сън, а на сутринта се чустваш истински презареден
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-01-2013, 20:03     #14
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbobber Разгледай мнение
След цялата процедура следват още няколко часа сън, а на сутринта се чустваш истински презареден
А на сутринта едно малко по метода "Клин клин избива", за избягване на главоболието при неравности.

По темата: Аз лично, ако понатрупам умора хапвам малко Л-Глутамин. На мен ми действа много добре.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-01-2013, 20:34     #15
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Комбинацията 2+2, Ники, смятам, че не трябва да си я причиняваш. Това е ужас някакъв....
Знам, че е ударно, но иначе не мога да заспя от крампи. Дори и конска доза магнезии не ми помага. Говорим за каране както се събра тия дни 5+4 дена.
Отделно нали имам проблем с кръста и това ме спасява да не бия инжекции.

Иначе минералната баня е чудесно средство, ама не винаги човек има достъп до СПА(баси думата) процедури.

На Асен системата с л-глутамин също работи и е пробвана.

Вчера примерно взех 3 табл BEEF AMINO+3 табл UNILIVER AMINO+4 BCAA+10 гр. Креатин и днес на празната писта бях като Волтрон. А и пистата беше частна и се счупих от каране.
Стари 01-01-2013, 22:06     #16
kokoeverest
Комплексар

Дата на присъединяване: Mar 2010
Начално

Цитат:
Знам, че е ударно, но иначе не мога да заспя от крампи. Дори и конска доза магнезии не ми помага.
За крампите - сода бикарбонат (около 0.50лв опаковката) преди натоварването или в момента на проява на крампата и... чао крампи. Много простичък трик, изпитан вече на Adventure Cup 2011 и 2012.
За другото - тренировки, и ако усеща човек претоварване по-добре да спре. Почивката също е готино нещо.
Всичко останало е в главата
kokoeverest Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 01-01-2013, 22:17     #17
dimo
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Начално

Аз нямам точна рецепта за мен.
Въпросът е да опитам да уцеля момента, когато трябва да спра да карам в един снежен ден. Заради умората и болката в краката. Заради обездвижването и старите травми.
Все ми убягва тоя момент. Карат ми се, пустите!
Това е сега.
Преди десетина години, нямах умора. Нямах нужда от възстановяване при всекидневно двуседмично каране, нямах нужда от медикаменти и съвети, все по-добре се чувствах.
ЕГН-то, все пак, не е оправдание.

Иначе, по-конструктивно по темата, когато имам възможност:
- напитки и храна: вода, сок от портокали и един лимон, сандвичи с шунка, кашкавал и задължително кисела краставичка
- почивка: във ваната.
Магнезий - предварително, но когато съм в добра форма - не.
Аспирин - не.
Въобще, не съм привърженик сложните рецепти, медикаменти и диети за възстановяване на химията в тялото.
Иначе..., в нета има достатъчно информация, за тези, които имат време да я синтезират.
dimo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-01-2013, 07:30     #18
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

Ники, наистина не знам защо си причиняваш 9 дни лале поред ... 9 дни Алпи да, 9 дни пудра да, 9 дни панти ако щеш разбирам ... ама 9 дни лале не

За мен съм открил, че стречинга след натоварване действа най-благотворно. Добра храна, никакъв алкохол и добър сън (ранно лягане) е добавката. Добрата закуска и бързите въглехидрати през деня също са задължителни.

И също искам да вметна, че това, което е формулата за един, за друг може да е пълен кошмар
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-01-2013, 11:35     #19
dimitard
Senior Member

Начално

Ники, аз също си мисля, че по-добре да направиш 3+2+3 дни с по един ден почивка помежду, вместо да ти се налага да пиеш "2+2 аспирин и парацетамол", и после "3 табл BEEF AMINO+3 табл UNILIVER AMINO+4 BCAA+10 гр. Креатин".....а това с крампите, бих го разследвал по-подробно с някой който разбира, понеже историята с магнезия ми звучи много страно меко казано.....

Лично за мен истинта е в добре балансирана "диета", която да ти е кеф преди всичко, добра подготовка, добра програма като цяло, както да са ти кеф и спортовете с които се занимаваш, и да използваш съвсем лимитирано някакви добавки, когато правиш по-големи натоварания...всичко над това ме кара да си повдигам веждите....

Запоследно променено от dimitard : 02-01-2013 в 11:42.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-01-2013, 11:57     #20
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Абе август като ви питам бихте ли карали 5+4 дена на Лале, едва ли бихте се мръщили
Че е екстремно от към натоварване е ясно, но и не бих си го позволил ако лятото не бях се подготвял именно за тези 9 дена.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 05:45.