Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 13-02-2008, 15:47     #1
WWF
Junior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Здравейте,

Ето резултатите от проучване на ски пистите в България. Мнозина няма да са щастливи от резултатите, но всеки решава сам за себе си:

http://panda.org/bg/index.cfm?uNewsID=124400

Предупреждават Българска федерация ски и FIS за незаконосъобразни ски писти

08 Feb 2008
Коалицията от 18 неправителствени организации и граждански групи За да остане природа в България извърши проверка на законността на ски пистите в България. Природозащитниците информираха Българска федерация ски и международната ски федерация FIS да не използват за провеждане на национални и международни ски състезания ски писти, които:

- са построени в защитени територии чрез изсичане на гори;

- са построени и експлоатирани без необходимите или в нарушение на издадени положителни решения по Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и оценка за съвместимост с НАТУРА 2000;

- са обслужвани от съоръжения, при чието изграждане или експлоатация са констатирани нарушения чрез актове на компетентните органи;

- са обслужвани от съоръжения, изградени без необходимите или в нарушение на издадени положителни решения по ОВОС и оценка за съвместимост с НАТУРА 2000.

При проучването като такива писти бяха определени:

- Всички писти в ски-зона Банско в Национален парк Пирин, с изключение на Старата писта;

- Писта Лалето (долна част) в Природен парк Витоша;

- Новата горна част на съществуващата писта в ски зона Бодрост/Картала в Рила;

- Ски път Мусаленска пътека в Национален парк Рила.

Проучванията на природозащитниците са базирани на официални данни, получени от държавни институции след поискан достъп до информация.

Природозащитниците ще разширяват списъка с незаконосъобразните ски писти в България, когато получат достатъчно достоверна информация за това. Те се обръщат към любителите на зимните спортове да избягват да се спускат по въпросните писти, тъй като така пряко спомагат за финансирането и развитието на незаконосъобразни проекти.

Коалицията За да остане природа в България очаква коментара на Българска федерация ски и международната ски федерация FIS по изнесените проблеми и мерките, които те смятат да вземат по използването на въпросните ски писти за национални и международни състезания.
WWF Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-02-2008, 21:12     #2
bozidar
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Начално

Извинявам се ама не може някой да каже как писта на 20 години не отговаря на днешните изисквания, що за тъпа идея?????????
bozidar Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-02-2008, 21:15     #3
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Bozidar сигурно има предвид тази писта?
Цитат:
- Писта Лалето (долна част) в Природен парк Витоша;
И аз се зачудих какво точно и е незаконното, да нямате предвид новата просека, която се появи това лято? Ще се радваме да изясните, уважаема Пандо
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 13-02-2008, 22:56     #4
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Айдеееее поредните простотии
Стари 14-02-2008, 08:29     #5
CTouAH
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2007
Начално

Нека да затворят всички писти и на тяхно място, да построят едни законо и екосъобразни хотелчета
Не позволявай на огъня да изгасне, разпален от незаменима искра в безнадеждните замени на : не съвсем ;все още не; и не съвсем.Не позволявай на героя в душата ти да изчезне в самотното осуетяване на живота,който заслужаваш и никога не си могъл да достигнеш.
CTouAH Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-02-2008, 17:33     #6
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Витошко лале за да се построи е променяна граница на Резерват. В тази бройка са вкарали реално всички писти, защото за да се построят е сечено в защитени гори или такива, които би трябвало да са под защита. Това не е много коректно, защото част от пистите са имали разрешение за строеж. И според мен е тъпо от гледна точка на "политика", защото така обявяваш война на ски индустрията, а не на незаконните действия на отделни курорти. Което вече е доста недалновидно.

Лично за мен трябва да се показват примери как се правят писти по света, а не да се работи по този начин. В Алпите не може да пуснеш багер, ако предварителни нямаш много добре разработен и удобрен план как точно ще строиш и как ще възстановиш щетите. Резултата са много скъпи мерки като извозване и съхраняване на почвата и после връщането и след корекциите на терена (още същата година), направа на тревни смески от местните видове и затревяване по доста специални технологии и гаранции за отглеждане на тези треви (а не просто хвърляне на семена и "ами ние затревихме" а от тях нищо не пониква...) Нашите писти наистина са пълна трагедия като картина, природа и на всичкото отгоре и като качество... Още не са разбрали хората в БГ, че писта не значи просека в гората - хубавата писта има завои, наклони, противонаклони, проектирана е за определен тип състезания, скорости и т.н. Но уви, нещата са зле и няма да се оправят с подобни акции...
Стари 15-02-2008, 12:41     #7
big_air
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2004
Начално

Цитат:
Originally posted by mp2@Feb 14 2008, 05:33 PM
Нашите писти наистина са пълна трагедия като картина, природа и на всичкото отгоре и като качество... Още не са разбрали хората в БГ, че писта не значи просека в гората - хубавата писта има завои, наклони, противонаклони, проектирана е за определен тип състезания, скорости и т.н. Но уви, нещата са зле и няма да се оправят с подобни акции...
Е добре де нали уж нашите писти ги проектират все някакви Австриици. Освен Ястребец незнам друга писта на която може да се проведе някакъв вид голямо състезание. Недоразомението Томба предполагам пак е проектирано от "някои много опитен проектант на писти от Алпите". Като изклучим качествената подръжка на просеката в гората, там затревяване и к'вото си трябва, пистите пак са скучни от гледна точка на завои, няклони и т.н., а в същото време са констроирани от хора които би трябвало да са наясно. Къде тогава е проблема?
Стари 15-02-2008, 13:04     #8
Vlado.
Member

Дата на присъединяване: Oct 2005
Начално

Точно за Томба някакъв австрийски консултант не се е подписал, или за самия лифт до нея. Доколкото знам, нашите тупани на своя глава са направили тая сеч и после резултата е няколко години подред здрава оран лятно време.
Vlado. Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-02-2008, 17:44     #9
-gesh-
плешиф лифтар

Дата на присъединяване: Dec 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез MSN на -gesh- Изпрати съобщение чрез Yahoo на -gesh- Изпрати съобщение чрез skype; на -gesh-
Начално

абе за кво са ни писти.

Крайно време е да се забрани използването на "утъпкващи машини" в планината и който не може да кара у целото - да не се допуска в планината .... какво е това безобразие карвинг, рейс, федерация по ски, Цецко..... я у лево
28.01.2009г. "Дирекция Национален парк Пирин предупреждава всички любители на зимните ски спортове, че карането на ски и сноуборд извън трасетата на ски пистите е опасно, крие много рискове и е забранено съгласно Плана за управление на Национален парк Пирин."

да ама в чл. 1.16.7.4. пише - "Видове спорт, които могат да се развиват в парка: Зимни преходи (ски с панти) и Ски преходи с ползване на алпийска екипировка"!

04.10.2010г. "Шефът на парк "Пирин" подава оставка заради близки връзки с "Юлен""
-gesh- Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-02-2008, 14:58     #10
WWF
Junior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Витошко лале - долно е в списъка, защото според Закона за защитените територии ЗЗТ не може да се осветяват ски писти в национални и природни паркове.

Пистата може и да е изградена преди години, но осветлението е направено след влизането на ЗЗТ в сила.
WWF Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-02-2008, 15:09     #11
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Къде ми е кръстещата се иконка
Стари 20-02-2008, 15:18     #12
Животното
Senior Member

Дата на присъединяване: Nov 2007
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на Животното
Начално

Цитат:
Originally posted by WWF@Feb 20 2008, 03:58 PM
Витошко лале - долно е в списъка, защото според Закона за защитените територии ЗЗТ не може да се осветяват ски писти в национални и природни паркове.

Пистата може и да е изградена преди години, но осветлението е направено след влизането на ЗЗТ в сила.
Пандичке, ще ми обясниш ли логиката на този закон
Животното Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-02-2008, 15:35     #13
delyo
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на delyo
Начално

Аз поне в този закон намирам логика, в други не. Това обаче няма никакво значение, защото законът е закон и трябва да се спази!
delyo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 20-02-2008, 15:38     #14
Животното
Senior Member

Начално

е добре де каква е логиката, че не загрявам
Стари 20-02-2008, 17:48     #15
gilgamesh
Member

Дата на присъединяване: Aug 2006
Начално

Логиката е че това е светлинно замърсяване. Ако сте карали на нощно сигурно сте забелязвали че птичките непрекъснато чуруликат - предполагам защото саради светлината си мислят че е ден, съответно това не е добре за тях, а паркът е парк за да пази техните "интереси". Мисля, че това е най-елементарното обяснение.
А иначе основното тук е - щом е закон трябва да се спазва - ако еколозите успеят да докажат пред компетентната институция, че въпросните писти с въпросните си действия нарушават закона - значи пистите са незаконни и съответно експлоатацията им трябва да се спре. Няма какво да се мисли - това е има закон - спазва се.
Стари 21-02-2008, 11:24     #16
Животното
Senior Member

Начално

добре съгласна съм за птичките, но това нощно го има поне 3 години, защо чак сега се сетиха че нарушават закона. нещо напоследък взеха много да прекаляват тези защитници. стана модерно ли какво? и аз съм за, за запазване на природата, но тази тема трябва да се обсъжда преди проекта да е готов, не след години...
Стари 21-02-2008, 21:50     #17
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Бе то и на мен кръчмая ми "замърсява" с чалга вечерите.....дали кръчмаравновесие, ще се застъпи за спокойният ми сън
Стари 21-02-2008, 23:13     #18
Svilen
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Начално

Цитат:
Originally posted by big_air@Feb 15 2008, 01:41 PM
Е добре де нали уж нашите писти ги проектират все някакви Австриици. Освен Ястребец незнам друга писта на която може да се проведе някакъв вид голямо състезание. Недоразомението Томба предполагам пак е проектирано от "някои много опитен проектант на писти от Алпите".
Всички писти в БГ са проектирани от един-единствен човек. От соца, та досега.
www.zelenite.bg
Svilen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-02-2008, 11:42     #19
Nastia
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2005
Начално

Идеята да ги цакате прес FIS ми се вижда добра, ако им се откаже провеждане на кръгове от световна или европейска купа, Цеко ще пощурее, а аз ще се обрадвам доста. WWF, мислиш ли, че има шанс това да стане? И решението за провежане на съзтезание от европейската купа на Банско преди вашите действия ли е взето?
Все пак то ще се проведе и по Томба, която е от вашия списък.

Стискам палци да успеете, това ще бъде с техните камъни по техните глави, много ще се изкефя... и най-вече ще накара супеборовците да се позамислят и те...

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 21:21.