Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 26-01-2016, 14:22     #1
lubezen
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на lubezen
Начално Болки в стъпалата след няколко карания

Здравейте,
Мой приятел ме помоли за съвет по гореспоменатия проблем.
Човека кара не повече от 10тина дни на сезон, но на всяко каране след 2-3 пускане започва силна болка в стъпалата.
Аз предполагам, че е от несъответствието висок свод на крака, "ниска" обувка, но при положение, че аз никога не съм имал подобни проблеми, не мога да бъда сигурен.
Обувките са това.

Моля за съвет от патили

Предварително благодаря.

Запоследно променено от lubezen : 26-01-2016 в 14:37.
lubezen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 14:31     #2
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отlubezen Разгледай мнение
Аз предполагам, че е от несъответствието висок свод на крака, "ниска" обувка, но при положение, че аз никога не съм имал подобни проблеми, не мога да бъда сигурен.
При мен се е случвало от тясна обувка. Кракът ми е прекалено широк и като го нахлузя в тясна отстрани обувка, стъпалото не може да легне на цялата си площ в обувката, а се получава странично извиване, като тунел, напряко на стъпалото. Това допълнително товари мускулите на свода и те се одървят до половин час. Пак казвам- това е при мен, просто стъпалото ми е 116 мм и понеже е толкова широко може да се сгъне странично. Предполагам че хората с нормални крака като обуят по- тясна обувка, просто им убива отстрани.
Мисля че не е несъответствие между висок свод и ниска обувка. Поне при мен /щото и свода ми е супер висок да го.... / когато е ниска обувката започва първо отгоре да ме боли, върху костта където натиска обувката и чак по- късно - примерно още час, започват болките във свода.
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 14:46     #3
i.slavchev
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2012
Начално

Мен също са ме боляли краката от тесни обувки. Имах Maestrale RS – на дължина ми беше екстра, на широчина – краката ме боляха ужасно на второто спускане най-късно, отделно носех чорапите без стелки, за да отвори малко място и да мога изобщо да карам с въпросните обувки.
Беше точно както казва Patzo – обувката натиска крака от страни и в резултат цялата тежест пада на външните страни на стъпалото, а средата пропада.
Смених Maestrale-то с BD Quadrant същия номер (който е доста по-широк, обаче) – никаква болка, карам си с кеф.
i.slavchev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 14:51     #4
biggahead
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2010
Начално

Aз карам борд и имах същия проблем с болката, оказа се ,че стелката с която ми дойдоха обувките имаше много мека част точно под пръстите, смених я със стелката от кецовете ми и проблема изчезна.
biggahead Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 14:59     #5
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Аз съм наблюдавал подобен проблем при по-голям номер обувка. Когато се затегне се опитва да "разтегли" крака. Хората без опит доста често си купуват големи обувки.

Според мен трябва да се анализира как пасва черупката.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 15:08     #6
bo//gan
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2013
Начално

И аз като Пацо и другите - широко стъпало, тясна обувка. При мен обаче има и плоскостъпие.
Смених оригиналната тънка стелка на обувките с ортопедична стелка, която повдига стъпалото в предната му част и заради дъгата (кембър-а : - ) то става малко по-тясно, защото не се разпльоква като . . . знаеш като кво. . .
и болката намаля.

После малко изформовах обувката и болката съвсем спря

така, че
- да опита с по-широка обувка (например разжабена ренталска)
- ако има и най-малките съмнения за дюстабан, да мине през Плантограф барабар с обувката, за да му направят по-точна стелка
bo//gan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 16:03     #7
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Решението е само едно. Обувка, на която се формова и черупката. Саломон, Фишер.
Стари 26-01-2016, 16:13     #8
lubezen
Senior Member

Начално

Мерси момчета, довечера се почва меренето. Ще пиша ако изникнат допълнителни неща или пък се реши проблема.
Стари 26-01-2016, 19:02     #9
lubezen
Senior Member

Начално

Така, прави се оказахте. На човека ходилото е 110.
Препоръчайте модели обувки за широко стъпало плийз. Отново, моя крак е доста непретенциозен и никога не съм налазвал на дълбоко в темата.
Стари 26-01-2016, 19:31     #10
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Salomon X-Pro моделите. Разширяват се до към 108, предполагам, че ще е ОК. Аз съм със 112 стъпало и ми заспаха след изпичане на черупката.
Стари 26-01-2016, 19:57     #11
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Така, прави се оказахте. На човека ходилото е 110.
Препоръчайте модели обувки за широко стъпало плийз. Отново, моя крак е доста непретенциозен и никога не съм налазвал на дълбоко в темата.
110 при каква дължина на стъпалото?

Обикновено цитираният ласт е за номер 26, но има марки, при които е за 27.

Примерно ако една обувка е 102 при номер 26, то при номер 28 ще е около 110.
Стари 26-01-2016, 20:22     #12
lubezen
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение

Ами ще го питам, но за неговия модел в сайта на производителя за "ласт" пише от 100 до 103. Възможно е и да е друго. Ще ъпдейтна като ми каже.

Ъпдейт - Чепика е 28.

Запоследно променено от lubezen : 26-01-2016 в 20:24.
Стари 26-01-2016, 20:23     #13
lubezen
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Salomon X-Pro моделите. Разширяват се до към 108, предполагам, че ще е ОК. Аз съм със 112 стъпало и ми заспаха след изпичане на черупката.
Мерси Ники, предадох за Саломона.
Стари 26-01-2016, 20:27     #14
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Ами ще го питам, но за неговия модел в сайта на производителя за "ласт" пише от 100 до 103. Възможно е и да е друго. Ще ъпдейтна като ми каже.

Ъпдейт - Чепика е 28.
Според мен проверете как пасва черупката. Тук е описано перфектно от сериозен буутфитър:

http://www.tetongravity.com/forums/s...-my-boots-quot

така ще разберете дали е голяма или малка, тясна или широка. Този модел определено не е нисък - по-скоро е подходящ за хора с нормален или висок инстеп.

Запоследно променено от batAssen : 26-01-2016 в 20:37.
Стари 26-01-2016, 20:32     #15
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

Аз съм имал болки в стъпалата отдолу при сбъркан номер [по-голям, както каза Aсенката] или странично при по-рейсърски "фит" от това което може да понесе крака.
Ако не си е сбъркал номера наистина ще трябва да търси по-широк модел или наистина с Custom Shell-a или аналогична технология.
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 23:05     #16
SteAlam
Junior Member

Дата на присъединяване: Jan 2013
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отbatAssen Разгледай мнение

разтягат се с по милиметър на номер и това е добрия вариант
28 с флекс около 90 най-добрия вариант до 105 и с фит мит вакуум печене още макс 4(по технологии от преди 2 год ако има нови )
Преди 2 години реших да си купя обувки и обиколих почти всички магазини в София и като им кажех че съм 28/115 с ехидна усмивка ме приканваха да ме измерят а после се чешеха по главата и гледаха празно в щандовете. Дори и с тия вакум фит ли бяха или с печене не ми обещаваха че ще се получи удобно.
За ден съм сменял по 4 чифта ренталски уж широки уж малко по големи и съм слизал по пистата по чорапи. Бях си наумил да си купя евтини 6-та ръка и да ги режа-лепя да ги модифицирам ама братовчеда ми даде старите си 30 номер и сега джиткам с тях. Издържам цял ден, но накрая като се събуя и разбирам че от студа и кръвоспирането в кутрето не съм усещал болката докато карам.
С тесните обувки крака точно се извива на дъга и дори си мисля че променя ъгъла на ските (вътрешните кантове са малко по високо и се разкрачваш) което изморява краката допълнително. Ама тва си е мое виждане което не съм изследвал докрай
Друго което натоварва краката е самата стойка на каране - на пети на пръсти на вътрешна или външна част на "езиците"
Всеки е с различни крака, различна походка и различен начин на каране та може би проба-грешка лично е най-добрия метод за решаване на проблема.А ако е дюстабанлия първо стелки от доктора и след това с пробите.
Казаха ми да сменя ските с борд че там били по удобни обувките ама не ми казват как да направя "рало" само с 1 дъска
SteAlam Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-01-2016, 23:13     #17
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSteAlam Разгледай мнение
28 с флекс около 90 най-добрия вариант до 105 и с фит мит вакуум печене още макс 4(по технологии от преди 2 год ако има нови )
Преди 2 години реших да си купя обувки и обиколих почти всички магазини в София и като им кажех че съм 28/115 с ехидна усмивка ме приканваха да ме измерят а после се чешеха по главата и гледаха празно в щандовете. Дори и с тия вакум фит ли бяха или с печене не ми обещаваха че ще се получи удобно.
За ден съм сменял по 4 чифта ренталски уж широки уж малко по големи и съм слизал по пистата по чорапи. Бях си наумил да си купя евтини 6-та ръка и да ги режа-лепя да ги модифицирам ама братовчеда ми даде старите си 30 номер и сега джиткам с тях. Издържам цял ден, но накрая като се събуя и разбирам че от студа и кръвоспирането в кутрето не съм усещал болката докато карам.
С тесните обувки крака точно се извива на дъга и дори си мисля че променя ъгъла на ските (вътрешните кантове са малко по високо и се разкрачваш) което изморява краката допълнително. Ама тва си е мое виждане което не съм изследвал докрай
Друго което натоварва краката е самата стойка на каране - на пети на пръсти на вътрешна или външна част на "езиците"
Всеки е с различни крака, различна походка и различен начин на каране та може би проба-грешка лично е най-добрия метод за решаване на проблема.А ако е дюстабанлия първо стелки от доктора и след това с пробите.
Казаха ми да сменя ските с борд че там били по удобни обувките ама не ми казват как да направя "рало" само с 1 дъска
Сменяй с телемарк и ще се родиш.... Аз за един сезон смених 4 чифта обувки, на още два изрязвах чорапите, два раздувах..... и накрая открих че обувките за телемарк са най- удобната обувка на света
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-01-2016, 06:54     #18
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отSteAlam Разгледай мнение
т.е. ти смяташ, че от 24-ти до 30-ти номер обувката е или с еднаква ширина, или с разлика от максимум 6мм?

Защото моите наблюдение и това, което съм чел определено показва друго.

Преди време докато си търсех обувки си бях купил по няколко номера от един и същи модел (и това няколко пъти) и имам преки впечатления Възможно е, естествено, да има марки, за които си прав, но съм уверен, че повечето са сравнително пропорционални.

Това сравнително лесно може да се провери с шублерче и обиколка на магазините . Затова ще повторя, че най-важното е shell fit-а.

П.П. Тъй като споменаваш кутрето ще вметна, че когато ластът е малък обикновено кракът е смазан и извит в дъга. Болката е това, което описва Пацо, а аз бих оприличил усещането на крампи. Когато обаче проблемът се проявява само в малкото пръстче по-често става въпрос за неправилно подбран toe box - някои обувки са по-остри, други по-"правоъгълни" отпред. Ако има "правоъгълен" крак - т.е. малкото пръстче е разположено по-напред и по-остра обувка, обикновено кутрето е премазано и или замръзва, или бива смазано. В такива случаи раздуването се прави напред, а не настрани.

Запоследно променено от batAssen : 27-01-2016 в 06:58.
Стари 27-01-2016, 08:20     #19
Ники
Екстремен лифтар

Начално

Асенка, точно с по 1 мм на номер са. Обикновенно дават ласт-а на 26-26.5, примерно 100. Значи на 27-27.5 е 101 и нагоре продължава.

Аз винаги съм имал драми с обувките до миналият сезон. 90-2000 г карах със 31 номер. В момента карам със 27. И то с 31, защото от Росиньол ми препоръчаха навремето това. Че при 112 крак само 31 може да ми стане. И верно комфорта беше забележителен и обратнопропорционален на уменията ми в ските.

Баджо, ако не намерите тука обувки поръчвайте смело от вън Atomic LIVE FIT 130. Той позволява разтягане до 120мм. Там черупката на кокалите е от гума. И няма никакви проблеми.
Стари 27-01-2016, 09:10     #20
batAssen
чичка

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отНики Разгледай мнение
Асенка, точно с по 1 мм на номер са. Обикновенно дават ласт-а на 26-26.5, примерно 100. Значи на 27-27.5 е 101 и нагоре продължава.
Еми освен да кажа, че се търси доброволец със свободно време и шублер, който да обиколи магазините и да направи една табличка

Иначе съм склонен да допусна, че може да има нелинейна промяна на ласта, която да води до разминаването в наблюденията ни.
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 15:26.