Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 14-10-2010, 16:26     #1
lubezen
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на lubezen
Начално ABS и от Ферино

Вчера като ходих до магазин АЛПИ за широки кръгчета за щеки, се опитаха да ме зарибят със следния продукт;

http://www.ferrino.it/en/homepage/pr...rsafe_30_fw10_

Още нямаше цена, но казаха че ще е около 1700лв.
Мен слабо ме заинтригува тази цена, но реших да пусна инфо - може пък някой да се заинтересува.

Между другото имат широки кръгчета с резба за по 1.5лв. бройката
lubezen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-10-2010, 17:40     #2
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

това като гледам е Snow Pulse раница брандирана от Ферино..пише snow pulse на сникмата поне, и прилича на сноу пулса абс-а.
Сноу Пулс лично на мен повече ми допадат като идея от оригиналните ABS раници, най-вече заради това че балона се надува около главата и я пази от удари..
Цената без коментар, ще чакаме да станат трицифрени и тогава може да имат реално приложение в България.. поне в 'наще' среди ..
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-10-2010, 17:47     #3
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Фериното е СноуПулс.

Идеята Митко е не да ти предпазва глава, а да ти държи цялото тяло над лавината и да имаш видимост и контрол. Другото е системата, дали е на въздух или с газ. Не случайно ABS са от толкова време....

ABS има от миналата година на трицифрени цени в лева, та не мисля, че това е проблема. И приложение си имат, някой хора вече карат с такива...

Запоследно променено от dimitard : 14-10-2010 в 17:51.
dimitard Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-10-2010, 18:13     #4
Hgeorgiev
Member

Дата на присъединяване: Oct 2008
Начално

а тези раници веднъж след като се надуят могат ли да се използват повторно или трябва да си взимаш нова?
Hgeorgiev Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 14-10-2010, 19:36     #5
lubezen
Senior Member

Начално

Могат да - даже не е нужно да си купуваш нова бутилка. За 20-тина лева се презарежда.
Стари 14-10-2010, 19:38     #6
kalintry
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2010
Начално

Трицифрени!!? А се пързаляме с дъски за четирицифрени и повече... Кеф цена нямал?!!! А кожата....

15.12.18/08.05.19=26/19+20 630/338(285E); 28.11.17/08.04.18=9/33+23 275
20.11.16/09.04.17=16/38+29500;19.12.15/17.04.16 =11/25+20 620;03.01.15/14.05.15=17/33+23000; 11.12.13/11.05.14=8/29; 08.12.12/08.05.13 = 2/23; 10.12.11/17.06.12 = 7/30; 12.12.10/18.05.11 =10/>30
kalintry Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-10-2010, 10:43     #7
Patzo
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2007
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Фериното е СноуПулс.

Идеята Митко е не да ти предпазва глава, а да ти държи цялото тяло над лавината и да имаш видимост и контрол. Другото е системата, дали е на въздух или с газ. Не случайно ABS са от толкова време....

ABS има от миналата година на трицифрени цени в лева, та не мисля, че това е проблема. И приложение си имат, някой хора вече карат с такива...

Идеята е точно да ти пази главата и шийните прешлени. За това и са предпочитани за кулоари
Patzo Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-10-2010, 14:20     #8
dimitard
Senior Member

Начално

Добре, ще ги информирам ABS, каква е идеята за раниците, които правят.
Стари 15-10-2010, 14:22     #9
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Фериното е СноуПулс.

и двете системи те държат над снега, просто сноу пулса освен това ти пази и главата и шийните прешлени, както уточни Пацо. Не се наемам да кажа кой вариант е по-надежден и плува по-добре, но лично на мен сноу-пулса ми харесва повече като концепция и изпълнение. На ИСПО-то някой обясняваше, че сноу-пулса натискал тялото с лицето надолу заради тези балони около врата и имало риск от задушаване?
АБС раниците на BCA също са доста интересни, но за съжаление май няма да ги има тази година в Бг (http://www.wildsnow.com/2487/float-3...he-airbag-bca/).
Стари 15-10-2010, 14:32     #10
dimitard
Senior Member

Начално

Ами моето проучване няколко месеца по въпроса показва, че искам да карам с ABS и това и правя....пък вие както искате.

Като изпълнение....хм....май трябва да погледнеш от близо един балон на сноупулс и един на абс и пак да го обсъдим....
Стари 15-10-2010, 14:40     #11
Mitko
Señor Member

Начално

Цитат:
Като изпълнение....хм....май трябва да погледнеш от близо един балон на сноупулс и един на абс и пак да го обсъдим....
обясни какво имаш впредвид, мисля че си от малкото хора в тоя форум имащ пряк опит с АБС системи..
Стари 15-10-2010, 15:04     #12
HH_
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на HH_
Начално

Все пак като се надуе ABS балона имаш свобода на движение, съответно и шанс да избягаш от езика на лавината.При Snow pulse надали имаш същите възможности с този балон около главата.
HH_ Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-10-2010, 15:14     #13
dimitard
Senior Member

Начално

Ами Митко основните неща съм ги казвал:
* Формата и обема на балона (част от това вече го обсъдихме)
* Дали са един или два балона (щото единия може да се спука)
* Газ или въздух - кой, кога, къде, как го пълни и колко е надеждно.
* Как се задейства - жило или пиро патрон. (щото жилото....)
* Качество на изработката.
* Възможност за използване на системата с различни раници или раницата да има различни обеми. На мен през сезона ми трябват раници 5, 15 и 30 литра.
* Дистанционно задействане.
* Тегло на системата.
* Опит на производителя - щото в тия неща влиза изключително много опит, скъпи хели тестове, години статиски и прочие.
* Цена

Ей тия неща са много важни, пък после идва кое ме кефи и кое не ме кефи. Щото и мен ме кефи Pieps Freeride, ама никога не бих карал с него.
Стари 15-10-2010, 15:46     #14
Къртач
Филти Мадафака

Дата на присъединяване: Oct 2002
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отMitko Разгледай мнение
АБС раниците на BCA също са доста интересни, но за съжаление май няма да ги има тази година в Бг (http://www.wildsnow.com/2487/float-3...he-airbag-bca/).
Догодина трябва вече да са на европейския пазар. Засега се продават само в Щатите и Канада.
Цената ще е много добра, а брейнсторминга и изпълнението в стил ВСА.

в "Whitebox-а" за сезон 11/12
Къртач Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-10-2010, 16:46     #15
Станислав
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2008
Изпрати съобщение чрез skype; на Станислав
Начално

Ето едно доста интересно мнение по темата "ABS vs SnowPulse" на човек, който твърди, че е безпристрастен, ползвал е и двете системи, има опит с лавини (инструктор по лавинна безопастност). Освен двете основни неща, които SnouPulse изтъкват като свои предимства - т.нар. "Head On Top technology" и защитата на тила и главата от удари, тук се споменава и за едно друго: Сноупулса е така конструиран, че известно време след като е надут, започва бавно да изпуска, като по този начин осигурява пространство и въздух за дишане в случай, че жертвата евентуално е затрупана. Това за изпускането на въздух не го пише на официалния им сайт, което ми се струва малко странно, но съм го чел и на други места.

First off, i am the distributor of Snowpulse, having said that i will try to be unbiased. I wore and sold ABS packs for the previous last 3 years, so i have a very good understanding of both products. I also instruct avalanche courses for a living to sledders and skiers (if you call skiing treehugging then yes, sign me up) and am a professional member of the Canadian Avalanche Association. The main advantages i see in the Snowpulse (which is why i switched allegiances) are as follows: a refillable, cheap to fill cylinder (filled with compressed air), it is at least a pound lighter for the comparible model, and the shape of the airbag provides trauma protection (which is extremely important to me) and it is much more conducive to having me end up with my head up instead of face down with the bags folded behind me (which is what tends to happen with the ABS). I also prefer the backpack design itself. To see a side by side comparison (which i did as fairly as possible) you can visit Get Your Snowpulse Backpack From Avalanche Safety Solutions. At the bottom of the page is an explanation of each point.

In distributing Snowpulse I have approached several dealers who did sell ABS and all but one (who has personal ties to ABS) has switched to selling Snowpulse this year. I realize me being on the market has probably pissed off some ABS fans but overall i think the more manufacturers there are the better (to a point anyways) as it help legitimize airbags and gets more people using them. I am sure ABS sales will continue to do well.

In terms of freezing up, the Snowpulse must be filled with dry compressed air, such as is put in the Scott packs and Scuba tanks. There is absolutely no risk of it freezing if it is filled with dry air as there is no moisture in the air. It also must be filled with air, not nitrogen, CO2, or anything else. The reason for this is that the Snowpulse is designed to deflate slowly, providing 150L of AIR, should an avalanche victim be buried for whatever reason (no airbag is full proof).

Just got back from the first show up in PG and people were stoked on it. I will be attending all of the shows this fall.

Мнението е копирано от тук
Станислав Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 15-10-2010, 18:15     #16
lubezen
Senior Member

Начално

Ако не ме лъже паметта ABS също изпуска след известно време ....
но може и да не съм прав - Митака ше каже.
Стари 15-10-2010, 18:37     #17
dimitard
Senior Member

Начално

Не изпуска - за да може да си в "безопастност" докато ти не решиш да го изпуснеш. Т.е. пада лавина и търсиш човек или пада част от склона и ти си в средата и трябва да слезеш. ABS-а все още ти трябва.

Сноупулса изпуска щото е зашит на голям шев, a ABS-e зашит и подлепен. Просто балоните на едните и другите са съвсем различна изработка.

Сега дали това е нарочно или не, не незнам, а пък това с дишането от балона....

Ето ви малко статистика от Swiss Avalanche института, да видите реално какво се случва и кое има и кое няма значение....(обърнете внимание на head injuries)

http://www.abs-airbag.com/_doc.php?lang=uk&dwid=30
Стари 16-10-2010, 18:26     #18
viik
Senior Member

Дата на присъединяване: Feb 2005
Начално

този спор ми прилича на споровете едно време дето ги водехте - диамир или наксо - пък всички знаем какво стана накрая

Самият факт че спасителите в Австрия карат само с ABC, а snowpuls-a е слабо разспространен е достатачен красноречив. Аз миналата година преди да си купя АБС изчетох доста теми по форумите и на всякаде хората с опит предпочитаха АБС-а.

- другото супер качествено нещо в абс-а е ДИСТАНЦИОННОТО АКТИвИРАНЕ, което според мен може да се окаже безценно в доста ситуации, нито една друга фирма в света не предлага такова нещо

Единствено не мога да разбера извратеното и тъпо мислене на повечето хора тук!!!, който дават сума пари за какви ли не изчанчени ски екипировки!!, Аз миналата година по нашите планини видях да носят АБС-и само тия с МОТОРНИТЕ шейни може да са тапаци и да не разбират от метерология, снежни профили и никога не са копали лавинен тест ама по отношение на екипировка са по добре от скиорите!

ако някой от нашите приятели и познат имаха АБС днес нямаше да си спомняме за тях с насълзени очи!

Запоследно променено от viik : 16-10-2010 в 18:33.
viik Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-10-2010, 18:35     #19
orlincho
Ентусиаст

Дата на присъединяване: Feb 2008
Начално

Цитат:
Ето ви малко статистика от Swiss Avalanche института, да видите реално какво се случва и кое има и кое няма значение....(обърнете внимание на head injuries)

http://www.abs-airbag.com/_doc.php?lang=uk&dwid=30
Мите, тая статистика - 9 технически проблема от които 2 довели до смърт от почти 300 случая ми звучи много зле, това са 3% - ужасно много. За пример с нещата с кото се занимавам (автомобилна електроника) без изисквания за сигурност работим на 5 на милион техничеки повреди, а устройствата с тъй нареченото safety (въздушни възглавници/абс-и и т.н.) са с допуск под 1 на милион. Когато не го покрием - яко неустойки.

Незнам как са статистиките на другите фирми, но силно ме съмнява да са по-розови освен ако не са продали твърде малко бройки...
We skiers are a strange breed. When most of society is running for cover, we find ourselves rejoicing at the sight of a cold low pressure system circling on the Satellite loop. We yearn for the feeling of cold powder snow blowing in our faces. Inside a swirling maelstrom of snowflakes, we feel most free.

Запоследно променено от orlincho : 16-10-2010 в 18:37.
orlincho Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 16-10-2010, 20:14     #20
dimitard
Senior Member

Начално

Обяснението при 2-мата загинали е "airbag torn off". Което ми говори за доста сериозна лавина като цяло първо....и не съм сигурен какво точно е интерпретацията на класификацията.

Хубава или лоша обаче такава е статистиката.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 18:50.