Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 27-03-2018, 13:01     #1
bobrock
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2013
Начално Съвет за избор на първи "широки" ски Salomon QST105 или Rossginiol Soul 7 (HD)

Здравейте,

Искам да си взема първите ми широки ски. Нямам опит в карането в гори, склонове необработени, ако не броим чат пат излизането встрани от пистата и под лифтовете. Като ниво, мисля, че се справям прилично на всякакви пистови условия:лед,меко,твърдо,изорано,вафли и прочие

Сведох избора до тези 2 модела, които мисля да обзаведа с автомати за пантене (засега Salomon Guardian 13 , защото ми харесва височината му и добри отзиви за него. Точките не са ми вариант,заради бюджетната линия и ще се мъча да ходя с пистовите ми обувки- Соломон XPro110)

1. Соломон QST 105 / 2016
https://www.evo.com/outlet/skis/salomon-q-105

Не съм го карал. Надявам се, някой да има , каквод а сподели за тях.

2. Росиньол Soul 7 (HD) Карал съм хо, харесва ми как се държи на нов сняг или неизорано. на писта жълтия не HD модел, доста пошляпваше но, прелично се държеше, както ол-маунтайн ска. Доста се шуми покрай този модел, но дали е по-добър от Соломона за моите цели: ски туринг, каране извън писта и подобни условия.

Ще съм благодарен за съвет и мнения иии допълнения.
bobrock Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-03-2018, 13:49     #2
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Ти питаш за две фирми от гигантите в ски индустрията и за два от топ моделите им.
И им сложи гардиън
Стари 27-03-2018, 14:07     #3
korlitz
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2003
Начално

не си причинявай пантене с пистови обувки
вземи си обувки нови и ски втора ръка, примерно:
тези ако ти пасват на височина
korlitz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-03-2018, 15:31     #4
bobrock
Junior Member

Дата на присъединяване: Feb 2013
Начално

Разбира се, че са гиганти
Гардиана е опция за Соломона, нямам планове да ползвам комплекта 100% ски туринг, просто от време на време, а през другото време, ще ползвам помощни лифтови съоръжения, затова този автомат ми се стори най-близко до изискванията ми.
Просто четох тук във форума, че Маркерите "сковават" повече този тип ски, и повдигат по-високо позицията на крака.
За обувките - да важно е, и за тях ще дойде време. Едно по едно.

Основно питането ми е за ските прилики,разлики и предимства на някой от моделите над другия.

Благодаря
bobrock Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-03-2018, 17:05     #5
P-Str
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2015
Начално Salomon QST 106

Не съм карал Росиньола, но пък съм горд и много доволен собственик на Саломон-а.
При това след като тествах 7-8 вида ски за 3 дни в еднакви условия.

Основно ми харесва заради "мазното" возене в разровен целяк и писта, но най-вече в мекото.
Аз съм си ги избрал "за всичко", без чисто пистово каране, не че не стават за карвиране, но не и на много твърда писта.
Както пишат и Блистер, изненадващо добре за ширината си под крака се държат в пудра. Бих конкретизирал липсата на хук-ване - когато ските ти се извиват по-рязко от желаното и се губи контрол и кеф разбира се.
Другото, което не покриват са бързите спускания в меко и разпопарено, за което трябват твърди и дълги ски с метални (твърди0 пластини).
От друга страна аз и не се впускам в такива.
Основния въпрос е кой размер да се избере" 188 или 182.
Аз съм с по малкия и съм доволен - повече повратливост за сметка на стабилност в завои с голяяяма скорост.
Ако искаш още инфо, пиши ми на лично да се чуем ;-)

Преди позлвах и Гардиън. Също много доволен, особено за спорадични пантения в курорт, около лифтове/влекове, разбирай до максимум час.
Малко ме е срам, ама ще призная, че с алпийски обувки без ход съм правил и преходи по 4-5 часа, но си е мъка. Разбирай, че за 30-50 мин ходене няма да ти е проблем.
Истинското пантене, разбирай 3-4-5-6 часа ходене и 30 мин пускане обаче, изисква, точки, леки обувки за ходене и не най-тежките ски.
Успех!
P-Str Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 31-03-2018, 15:19     #6
veselinbr
Senior Member

Дата на присъединяване: Apr 2015
Начално Soul 7HD 188

Карам ги втори сезон с Тиролия Адреналин и ще ги карам още поне толкова

1. Писта - държат се като карвинг ска, без абсолютно никакво допълнително натоварване. Както на фафла, така и на разпрана нива
2. 20/30+ свежо - прекрасни, плуват повече от добре, абсолютно удоволствие да се карат
3. Скорост + тежък сняг - може би тук се учудих най-много, тъй като се славят с този си проблем, уви не! Тъй като съм фен на скоростното пускане ( Пешо, кажи им бе! Хехе ) и смея да кажа, че са повече от стабилни
4. Прощават грешки и спокойно може да те впуснат в извънпистовото каране
5. Пантене - повече от час+ не е за препоръчване, но с този си автомат. С Гардиана същото.
6. Фирн - чакам го този сезон
7. Лед - по-добре не!

Успех!

Запоследно променено от veselinbr : 31-03-2018 в 17:44.
veselinbr Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 14:34.