Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 25-11-2020, 15:02     #1
Bace_kz
Junior Member

Дата на присъединяване: Nov 2020
Начално Помощ при избор на ски и автомати за пантене.

Здравейте, карам ски от 5+ години като основно пистово, но имам и няколко карания в гора на безбог/рилските. Кефи ме да карам извън пистово, но сегашните ми ски не позволяват - https://www.evo.com/outlet/skis/dyna...ble-maker-2007 172 + автомат Look Pivot8 Racing.
Висок съм 181 и тежа 85кг искам да закупя ски за пантене из Рила, Пирин, Витоша, с които да мога да се наслаждавам на спускания по диви места /улеи,склонове/. Иска ми се да ги карам и на писта + извън пистовото по курортите, като пистата е с последен приоритет. Харесал съм си https://www.sport-conrad.com/en/prod...mm-platte.html - 181 .
Гледах при избора да взеша широки ски 100+ талия. Това достатъчно ли е?
Full rocker профила би трябвло да е + при каране в пудра, но има ли някакви сериозни недостатъци при ходене? Примерно при пантене по заледени склонове сравнение с rocker/camber/rocker или всичко си е до опита на карача? Може ли мнение за автомата ? Бях се насочил към Shift, но проблемите със стоперите и смяната на режимите ме отказа.

Запоследно променено от Bace_kz : 25-11-2020 в 15:33.
Bace_kz Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 26-11-2020, 10:40     #2
P-Str
Senior Member

Дата на присъединяване: Sep 2015
Начално

Здравей!
Преди всичко браво за въпроса, защото има много какво да се каже в отгвор и може да съживи разговорите и споделянето на мнения в този форум.
Ето и моето мнение:
Ски: не ги познавам в детайл, но от прочетеното в описанието им, оставам с впечатлението, че заради почти 2 кг-овото им тегло, са по-подходящи за фри-райд, не толкова за пантене, макар че не бих се плашил толкова.
- фул рокър - не го предпочитам. Тествал съм един път и ските ми се въртяха като легени на твърда писта на Ч. връх Не че не се оправих, но при положение, че дните с пудра в БГ са по-скоро рядкост и повече се кара и по заледено и по ребра и т.н., залагам на ски с традиционен камбър.
Отделно, без да съм ги карал тези ски, бих очаквал размерът 181 да са ти една идея малки и в комбинация с фул-рокър и пудра, да ти презавиват, което при по-високи скорости е кофти. Само флат-тейл-а би те спасила.
Не съм чувал фул-рокъра да пречи при пантене.
Ширината е чук. :-)
Автомати - аз карам с такива. Много избирах преди 2 сезона и сега съм много доволен. Мога много да обяснявам защо, но ако искаш пиши ми на лично или ми се обади (в ЛС ще ти дам номера ми).
Не бих се притеснявал за Шифт-а като избор. При него, основно ме дразни "транзишън"-а. Преминаването от пантене-ски-пантене в свързано с разкопчаване и т.н. Така е и в голама степен при Маркерите (Кинг-пин, рамковите и новия Дюк ПТ).
Не си ме питал, но да знаеш, че шансът да успееш с избора си още при първите си ски за извън писта е доста малък. С други думи, каквото и да вземеш сега, след един-два сезона ще го смениш, на базата на впечатленията си и знанията си. :-)
P-Str Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 27-11-2020, 09:42     #3
CRO
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Здравей
И аз покрепям идеята да върнем форума. make it great again!!

Аз бях в същата дилема преди години и взех ски с 90 талия. Все още ги карам даже и в дълбок сняг. Много лесно ми беше да им свикна, а условията повечето пъти не са топ

Шанса да си уцелиш правилните ски е много малък. За това препоръчвам 2-ра ръка като за първи ски.

Автоматите, всяка сравнително нов точков ще ти свърши работа.

Реално обувките са ти най-важни като първа покупка, а от тях ще се решат и автоматите.
CRO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 30-11-2020, 14:58     #4
Сале
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отBace_kz Разгледай мнение
Това дето си си го харесал са „демо“ ски и са само 173 или поне в Sport Conrad не виждам да имат друг размер на склад. Ако имаш предвид само ските е друг въпрос, но и аз си мисля, че 181 ще ти дойдат късички с тоя full-rocker.
Сале Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 02-12-2020, 12:04     #5
bobber

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Нови обувки, ски и автомати според бюджета. Лично не бих карал фул рокър. Много са малко дните, в които ще трябва такава ска. Ако ще ги караш като универсална ска и на писта съобрази височината спрямо ефективната площ на контакт между ската и пистата. Най-лесно се вижда като ги събереш една към друга и ги погледнеш отстрани. Ако са с рокър и на опашката, може да се окаже, че на писта си все едно с ска висока 140-160см.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 21-12-2020, 21:43     #6
Brozestian
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2015
Начално

Аз пък не бих карал нещо с по-голяма талия от 96-98, просто колелцата ще ми трябват. Колкото хора толкова и мнения, такива ска за дълбоко и за писта няма. Определено ако нацелил тест ивент в Австрия на различните ски производители осъзнаваш колко различно се карат различните марки.
И при все като за мен може би един от фаворитите е Nordica Enforcer 100 (при евентуален компромис с размера на талията).
Стари 21-12-2020, 22:42     #7
Ники
Екстремен лифтар

Дата на присъединяване: Aug 2004
Начално

Навремето фанатично защитавах широките ски с талия над 110. С напредване на годините ми, егн то, рязко почнах да слизам надолу. Сега и аз съм с най-широки ски 98 мм. В бг курорти по-широка ска е безумие. Така или иначе паудъра е наличен в рамките на 30 мин след отваряне на лифта... Да, може би нейде на майната си има паудър през целия ден, ама там ходят коравите пичове дет извършват едно джендерско дело наречено пантене.
Пичовете караме на лифт. А в лифт зоната паудър 30 мин. И след тия 30 мин ска с талия 110+ е мъчение. Особено като стане всичко на бабуни.
А навремето Покета с 90 талия беше велика ска. И все още е.
Та така.
Стари 22-12-2020, 23:53     #8
Brozestian
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2015
Начално

И аз така мисля. Последните няколко години някой фрийрайд компании взеха да даунсайзват откъм талия. Армада например.
Стари 23-12-2020, 16:49     #9
bobber

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

https://www.evo.com/discover/ski/gear-preview

Избор има. А в горната статия липсват доста играчи. Как да не се чуди човек? Друго си е или "Младост", или Нищо.

Запоследно променено от bobber : 23-12-2020 в 16:53.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 04:36.