Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Екипировка - Дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 28-05-2013, 20:45     #1
plamaka
Member

Дата на присъединяване: Apr 2013
Начално Crispi Diablo Ms

Здравейте хора,

Нов съм в пантенето и тепърва събирам екипировка. Вече си купих Armada JJ с Baron и сега си мисля за обувки. Мога да купя супер евтино горепосочените чепици, но нямам представа:
1. Готини ли са?
2. Работят ли с барона?
Другите възможности са да се изръся двойно повече(но пак изгодно) за Dalbello VIRUS Free или да си карам алпийските обувки, които имат подметки от вибрам, но са много твърди и тежки( Lange Super Banshee).
Благодаря предварително за съветите!

М.др. прЕмоцията на горепосочените ботушки е до след 2 седмици, с ако искам да има моя номер трябва да реша бързо.
Crispi Diablo MS са 55 евро, а Dalbello-то са 125. Не са бог знае кви пари разлика, ама все пак
plamaka Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-05-2013, 20:56     #2
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Не знам как ще караш Armada JJ с такива обувки като Криспи-то. Освен това откъде знаеш, че ще паснат на крака ти?

Следните параметри на крака са от значение при избор на обувка:
1. Дължина;
2. Ширина (last);
3. Височина на свода (arc);
4. Височина на самото стъпало над свода (instep)
5. Обем на пета и прасец;

Т.е. трудно могат да се изберат обувки без пробване или опит и вероятността от грешки е голяма, освен ако нямаш изключително стандартен крак.
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-05-2013, 21:22     #3
plamaka
Member

Дата на присъединяване: Apr 2013
Начално

Мерси за отговора!
Не знам дали ще може да се кара армадата с такива обувки, затова питам.
Кракът ми е сравнително стандартен, имам приятели на Пампорово, които разпъват шела на обувката, правят стелка по крака и пр.. Имам и 2 лайнера Intuition за проба.
По- важно за мен е дали ще мога надолу да карам с тези обувки и дали ще работят с автоматите.
plamaka Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-05-2013, 21:33     #4
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Доста странно ми звучи да си вземеш JJ с барон и да ги караш с Crispi, което дори не си пробвал. То малко като Кайен с газова уредба...

Иначе става, що да не става....

П.С. Това с корекциите и разпъването е за дребни неща, когато обувката все пак ти става....
Стари 28-05-2013, 21:35     #5
lubezen
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2009
Изпрати съобщение чрез skype; на lubezen
Начално

Задължително провери дали предницата на обувката влиза в автомата, безболезнено.
Какво имам предвид:
Комебетата обикновено са с гумена подметка и обекновено тя е доста дебела, като изключвам някои модели на BD чиято подметка се сменя.
В днешно време автоматите не са като саломон 912ти, с един голям болт отгоре за регулиране на височината на предницата и доста често се случва комбето да не влиза в предницата на автомата или да влиза ама с голям зор, повдигайки го нагоре и причинявайки му демидж или ненормална работа. Задължително освен да пробваш обувката и тя да ти пасне, трябва да пробваш дали влиза в автомата.
Обикновено комбето е сметнато за тел, така че внимавай.

Поздрави.
lubezen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-05-2013, 21:39     #6
veno
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2007
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на veno
Начално

барон и дюк са предвидени за комбета, може да се регулира височината на предницата.
veno Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-05-2013, 22:20     #7
CRO
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2012
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отplamaka Разгледай мнение
Здравейте хора,

Нов съм в пантенето и тепърва събирам екипировка. Вече си купих Armada JJ с Baron и сега си мисля за обувки. Мога да купя супер евтино горепосочените чепици, но нямам представа...
Само за твоя информация да кажа, че Dalbello Free са правени специално за работа с подобни автомати. Имат вложки в подметката (черното) от по-твърд материал, който контактува с автомата. - http://www.skiforum.it/uploads/60958...irus-free.html

Относно размера - аз си поръчах virus tour, уцелих си номера като пробвах друг модел на марката (знам, че не се прави така) и обувката ми пасна директно от кутията. (все пак не препоръчвам този подход)

Само да ми пасваха на автоматите щях и да съм ги карал вече, но ще трябва да премонтирам предницата на dynafit-a и ще чакат новия сезон.
CRO Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-05-2013, 07:22     #8
batAssen
чичка

Дата на присъединяване: Mar 2012
Начално

Факт е, че избирането на обувки е голям проблем в България. Като изключим магазините на Къртача(Full Tilt), Димитър(Scarpa) и Иван(Lange), реално никъде няма достатъчно наличност от интересните модели, за да може човек да пробва и примерно да види как му идва черупката спрямо крака(shell fit). Аз лично миналата година си купих 4 чифта обувки в търсене на "моите" и се надявам, че съм ги намерил.

Иначе стъпките са следните:

1. Намиране на максимално подходяща черупка за конкретен крак (марката няма значение - важно е да пасне)
- най-добре е в черупката на босо при леко опряни в предната част пръсти отзад да има около 1см надлъжно, но не повече от 2.5см.
- при крак поставен в средата отстрани да има около 2мм, но не повече от 3мм.
- да няма по възможност проблемни зони.

2. Фитване на лайнер - оригинален и друг. Стелки и т.н. Много важна стъпка.

3. Ако има проблемна зона (напр. изпъкнал кокал) да се раздуе мястото - важно е обувката да го позволява. Примерно Pebax-а на BD е много гаден за работа, докато други материали (напр. PU) са много лесни. Някои марки правят дадени модели от два типа материал (напр. Scarpa Freedom и Freedom SL) и човек може да си избере този, който се модифицира по-лесно..

Най-важното е обувката да не е голяма. Тясна, къса обувка може да се раздуе, но голяма не може да се свие

И т.н. - безкрайна тема...
batAssen Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 29-05-2013, 10:12     #9
mi11er
наХазматизиран

Дата на присъединяване: Jun 2005
Начално

Карал съм един сезон Crispi Diablo Freeride - чудесна обувка като контрол в комбинация с diamir-и, и съм сигурен че съвсем си става за дебели ски (уви беше тесничка за моя крак). Тези Diablo Ms изглеждат по-компромисни за надолу, но пък ако са ти по мярка (има къде да пробваш в София).
За плочата на Baron-а от производителя казват: "height adjustable AFD"
mi11er Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 19:16.