Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Ски терени и условия

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 25-01-2007, 03:58     #1
ostap
Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Начално

Здравеите,реших да отворя тази тема защото сметнах че ще е интересна дано да е така.
Днес реших да се кача на Витоша с един приятел да видим как е състоянието там (знаех че духа силен вятър и вали сняг),но еи така да проверим от първа ръка как е наистина.Качихме се на Алеко към 16:00 часа духаше много силен вятър валеше сняг и нямаше видимост заради това тръгнахме надоло веднага.Карахме към София доволни от това което сме видяли...ще се карат ски ( бързахме да хванем лавинния курс ) и тогава сигурно 500 метра преди отбивката за Лалето явно след по силен порив на вятъра един бор се стовари върху предният капак на колата не разбрахме какво стана и спряхме веднага..10 метра пред нас падна друг бор пак на пътя и се оказахме заклещени между два бора на пътя с потрошена кола...не ме питаите как преместихме дървото пред нас за да минем а в същото време вятурът продължаваше да духа и дърветата аха да паднат върху нас........защо ви пиша това мислили ли сте си някога каква е вероятността падащо дърво да удари точно вашта кола,аз съм мислил почти никъква...така мислех до днес....а вероятността да ни удари лавина???
Караите внимателно сняг вече има
П.С....много ми хареса лавинният курс БРАВО
ostap Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-01-2007, 04:43     #2
f2f
ските са скъп спорт!

Дата на присъединяване: Nov 2004
Начално

добре, че пред вас е ударило, а не върху вас! късмет сте извадили.

в родопите падат дървета много често, но далеч от хората. проблеми там са камънаците и свлачищата. виждали сме паднали дървета по пътя като малки, но много по-нарядко от тук. в тукашната гора, която по принцип не се сече толкова безобразно колкото в бг, е нормално да намериш дърво препречило пътеката, особено след огромен пожар 2001-а, когато много дървета остават изсъхнали и постепенно изгниват. тук е пълно с изпопадали стари дънери:

в канада пък си има гори, които специално са оставени да се разпадат и се пазят с възможно минимална поддръжка от човека. кедрите в тях продължават да се развиват, въпреки че не могат да издържат собствената си тежест (моста на долната снимка е там, защото е много туристическа пътеката). там се обявява, че има риск от падащи дървета и хората обикалят на собствена глава. ако има вятър може да затворят:

когато духа по-силен вятър става много по-страшно в тукашните гори, много от дърветата изсъхнали след пожара са направо готови да се срутят. местните пожарникари лятно време се събират на дружинки да бележат и секат изсъхналите и стари дървета. оставят ги на място за да изгният натурално, но ги повалят за да не паднат на някой на главата. миналата година един колоездач умря след като предишната вечер вятъра бил бутнал дърво на пътеката зад завой, който той не очаквал

ето пример от "горите" тук, където се правя на глупак и се опитвам да бутна едно старо и полусчупено от вятъра дърво, ужким за да не падне върху някой. с всичкия си мозък не се усещам, че като се пречупи може да забие единия си край в крака ми. повече не бих го направил. петя, естествено, е с повече акъл от мен, както се чува:

http://9grid.net/andrey/movies/tree.mov
f2f Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-01-2007, 08:49     #3
Къртач
Филти Мадафака

Дата на присъединяване: Oct 2002
Начално

Малиии

в "Whitebox-а" за сезон 11/12
Къртач Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-01-2007, 08:58     #4
danvan
Senior Member

Дата на присъединяване: May 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез skype; на danvan
Начално

Цитат:
Originally posted by ostap@Jan 25 2007, 05:58 AM
Здравеите,реших да отворя тази тема защото сметнах че ще е интересна дано да е така.
Днес реших да се кача на Витоша с един приятел да видим как е състоянието там (знаех че духа силен вятър и вали сняг),но еи така да проверим от първа ръка как е наистина.Качихме се на Алеко към 16:00 часа духаше много силен вятър валеше сняг и нямаше видимост заради това тръгнахме надоло веднага.Карахме към София доволни от това което сме видяли...ще се карат ски ( бързахме да хванем лавинния курс ) и тогава сигурно 500 метра преди отбивката за Лалето явно след по силен порив на вятъра един бор се стовари върху предният капак на колата не разбрахме какво стана и спряхме веднага..10 метра пред нас падна друг бор пак на пътя и се оказахме заклещени между два бора на пътя с потрошена кола...не ме питаите как преместихме дървото пред нас за да минем а в същото време вятурът продължаваше да духа и дърветата аха да паднат върху нас........защо ви пиша това мислили ли сте си някога каква е вероятността падащо дърво да удари точно вашта кола,аз съм мислил почти никъква...така мислех до днес....а вероятността да ни удари лавина???
Караите внимателно сняг вече има
П.С....много ми хареса лавинният курс БРАВО
Много неприятно наистина. Извадили сте голям късмет. Колата е застрахована продлопагам.

Всъсност, без да искам да звуча назидателно, по новините няколко пъти предупредиха да не се ходи в гористи местности тези дни докато утихне ватъра. Витоша беше специално упоментата (говоря за радио и ТВ)
danvan Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 25-01-2007, 16:05     #5
Mitko
Señor Member

Дата на присъединяване: Oct 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

преди малко се върнах от Алеко с колата, качих се да видя как е нагоре ( има поне 30 см нов сняг и вали, яд ме е че не взех ските!!!, лалето е яко пудра!!), падналите дървета са ги отрязали и вече не запречват пътя.
Mitko Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 28-01-2007, 12:48     #6
bestbg
Member

Дата на присъединяване: Sep 2004
Начално

на 26-ти се качвах рано сутринта и ги видях дръвчетата отстрани на пътя. Съжалявах че не съм си зел екипа
bestbg Не е онлайн   Отговори с цитат
Отговор

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 06:52.