Кафето на БАССЕС

Върни се   Кафето на БАССЕС > Общи дискусии

Отговор

Функции на темата Display Modes
Стари 17-12-2014, 09:40     #21
Nebel
Senior Member

Дата на присъединяване: Jun 2004
Начално

Напротив, доста е удачно сравнението. Не стои БКС зад тях. Може да почерпим доста от тези колоездачни състезания.
Nebel Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-12-2014, 10:57     #22
moridinbg
CEO of Shred

Дата на присъединяване: Feb 2010
Изпрати съобщение чрез skype; на moridinbg
Начално

Съвсем удачно е, БКС не стои зад тях, а ги "подкрепя". Което пак е повече, отколкото федерацията по ски е направила за свободните ски/борд извън пистата за цялото си съществуване...
От друга страна в страната има една купчина вело клубове, а в ските/борда е общо взето само БАССЕС.
Стари 17-12-2014, 13:04     #23
Nebel
Senior Member

Начално

Да ти кажа, мисля, че БКС няма нищо общо като подкрепа за даунхил и ендуро състезания (за XC може би да). За ендурото даже съм убеден, а това е добър пример и доста сходно със фрирайд събития за ски и сноуборд.

Относно БФСки, дори и там от години има доста постъпления за развитие на фристайл сноуборда, а отскоро дори и за фристайл ските. Не може да очаквате скоро да имат отношение и към развитие на фрирайд в БГ. Доста съм сигурен, че няма ски федерация в света, която да има направление фрирайд. В световен мащаб състезателният фрирайд има организация в лицето на FWT, и ако искаш да участваш в календара им, комуникацията е с тях.
А БАССЕС не е спортен клуб или дори спортна организация, както стана ясно онази вечер.

Ако ще се случват фрирайд събития тук това ще става най-вече от група хора (в БАССЕС или не, няма значение), които имат ясна идея какво и как да го направят. Там вече идва съдействието от различни организации (партньори) и индивидуални хора, които да помогнат с логистика, намиране на спонсори, комуникация с курорти, човешки ресурс и каквото е нужно.

И да, тези евенти, дори да имат състезателен характер са отворени за всички, не мога да разбера защо толкова хора в БАССЕС се дърпат встрани от тях. Елате просто да покараме бе хора, оттам се тръгва. Ако няма карачи, няма нищо. Не е нужно всичко да е хипер сериозно и стриктно и да има голяма дистанция между организатори и участници, както е било в последните години на състезанията на БАССЕС. Точно обратното!
Който е бил на Дончо тая година знае как организатор, стартер, оператор, шейпър и т.н. може да е и състезател и кара заедно с всички останали

Запоследно променено от Nebel : 17-12-2014 в 13:07.
Стари 17-12-2014, 14:11     #24
joropc
Тъмен БалканСки субект

Дата на присъединяване: Dec 2009
Начално

Хора, не бъркайте ябълките с крушите. Имам предвид планинското колоездене с фрийрайд ските. В България на всяко дете над 4 години му се купува велосипед, а на 6-7 болшинството вече дропят по бордюрите. Логично е да има много вело клубове, както и много ивенти. При ските нещата стоят по доста различен начин. Причините са географски и финансови. Нито ще има добри карачи на ски от Добрич и Силистра, нито повечето родители ще си позволят "началните стъпки" на децата си на пистата, плащайки около 30 евра за карта на ден до Бъндеришка поляна, а и в Банско може да се кара велосипед, ама ски в Добрич....няма как.

Запоследно променено от joropc : 17-12-2014 в 14:16.
joropc Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 17-12-2014, 14:57     #25
daangel
Senior Member

Дата на присъединяване: Oct 2009
Начално

Бях твърдо решен да не коментирам, каквото и да е. Затова и не дойдох на срещата... Ще забравя за миг миналото и ще се включа, защото някой зачекна БКС. Ще се постарая да бъда кратък:

Какъв може да бъде паралела между ФР ските и колелата?
Основната връзка е, че когато има състезания, и то за всички, се създава интерес в хората, дори и те да са от Марианската падина... Това е повече от ясно - един пример - между 2007 и 2010 не са организирани Национални шампионати и каквито и да е сериозни състезания (може би освен Сопот, който определено не е за "простосмъртни") - именно момчетата, които тогава са били в разгара на силите си днес ги няма по състезанията. Има сериозна "дупка" от цели три набора, а днес младежите започват да задминават по посещаемост мъжете... Нека тези, които се чудят дали един човек от Русе да речем не може да се зариби по МТБ и в частност спускане, да си зададат въпроса, защо на състезанията в Пампорово идват минимум 5 човека от там... Нима няма фрирайдъри от Русе?

Каква е ролята на БКС?
Практически - никаква... Всичко се прави на мускули от шепа хора, сред които съм и аз. За да не пиша повече - може да прочетете повече на този линк от месец март - http://conceptcreative.org/bg/projec...chen-sayuz-100

Какво може да постигнете в личен план като състезател по ФР ски и сноуборд - това, което Ставри се е опитал да обясни?
Регистрирате клуб или НПО, регистрирате го в МС - тук БАССЕС трябва да извоюва мястото на спорта в класификацията със спортове - не забравяйте, че има спортове, за които не сте и чували, участвате в събития, трупате точки, градите "био" и всяка година може да получите средства от държавата. Отборът е съставен от приятели - все "простосмъртни", защото не сме футболисти - така че карате, забавлявате се и снимате заедно. Всъщност всички това правим, нали? Това правят байк клубовете, ВЪПРЕКИ БКС!!!

В извод: Налага се упорита работа и удари в бетонни стени, но всеки в крайна сметка избира своя приоритет. Убеден съм, че фрийрайдърите не са никак малко. Убеден съм също, че спортът е много по-трудно да го практикуваш, отколкото байка, но за този, който се е зарибил или предстои да го направи (защото някой му дава добър пример) прегради не съществуват.

И последно - ако някой си мисли, че карането на колело, особено в спускането или пък форкроса е като да "дропнеш от бордюр" и можеш да го практикуваш навсякъде се лъже най-страшно. От 2010 година насам (гордея се с това) в България са добавени около 60 километра специализирани места за каране на МТБ и са организирани множество прояви сред които Световно, Европейско и Балканско (въпреки БКС), което е зарибило стотици хора - може да се поровите в статистиките на фирмите, които продават байкове - ръстът на продажбата на колела от висок клас е нараснал значително!

daangel Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-12-2014, 08:44     #26
ToHu
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2007
Начално

Здравейте,

искам да отбележа, че липса на клубове в БГ няма! Не са стотици, но не са и малко. Това, което исках да кажа е, че всичките тези малки скиорчета (които са се надъхали да карат) трябва да се покаже, че ги има. Именно това става с помоща на картотеките и когато в един момент станат 100-150 картотекирани състезатели по фристайл ски, няма да чувам фрази от сорта "за 5 скиора няма кой да прави състезание" !!!
Това исках да поясня.
Ето и календара за Фристайл състезанията тази година в БГ:

* 21-22.02.2015г. - Халфпайп, Пампорово;
* 20-22.03.2015г. - BigAir, Слоуп стайл, Боровец;
* 27-29.03.2015г. - Ски крос, Пампорово;

това са точни дати за сега, но както знаете винаги нещо може да мръдне леко.
Състезанието на Пампорово ( ПФО6) няма точна дата още, но е планувано за първия или втория weekend на Март.

Поздрави
ToHu Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 18-12-2014, 15:40     #27
mp2
Senior Member

Дата на присъединяване: Mar 2003
Начално

Цитат:
А БАССЕС не е спортен клуб или дори спортна организация, както стана ясно онази вечер.
много си прав Вальо, БАССЕС е нещо повече - тя е НПО, което се занимава с образователна дейност, организира мероприятия, които целят да създават приятелство между хората и НЕ е Фокусирана единстено около 2-3 състезателни мероприятия и 5-6 състезателя.

Тази дейност (състезателно развитие) би трябвало да е акцента на Спортни клубове, но тъй като Фриирайда не е състезателан дисциплина в Олимпийски игри, към него няма интерес и реално, ако се създаде клуб и той се регистрира към БФ "Ски" съм сигурен, че той няма да получава подкрепа за развитие на фриирайд (Моля Тони да обясни на хората от къде се пръкна този внезапен "интерес" на БФ "Ски" към фриистайла).

Истината е, че и FWT НЕ Е спортна организация, там целта са пари и реклама. IFSA имаше спортни цели, но се видя колко е световния интерес в "спорта". Включително и в системата на оценяване, която ти не харесваш - FWT системата е малко като "мен това ме кефи", но това е друга тема за друг разговор... Това е истината - хората виждат в състезателния фриирайд възможност за пари и се развиват тези хора, които имат шнас да служат за докарване на пари. По тази причина развитието (не само в България) е на индивидуално ниво, а "ивентите" са на комерсиално ниво. Ако има "финансов интерес" има събития. Ако няма - ...... Останалото е чесане на езици... И не случайно точно заради това по света (а и у нас) много хора се опитват да развиват други форми на фриирайд прояви, които са по-приятелски, по-малко зависими от тежки спонсори и тежки бюдети, по-близко до думата "free" и с цел да носят и "fun", което според мен не е за забравяне... Щото, ако Freeride-а заприлича още малко на състезание на писта, 'fun"-a ще избяга и от Free-ride ще остане само втората думичка
Стари 19-12-2014, 00:21     #28
Nebel
Senior Member

Начално

Бях останал с добро усещане от срещата, ама явно прекалено оптимистично гледам на нещата...
Така, направих си труда. От указа на БАССЕС:

" РАЗДЕЛ II. ЦЕЛИ И СРЕДСТВА
Член 6. "Асоциацията" има за свои цели:
1. развитието, разпространението и популяризирането на зимните спортове ски свободен и екстремен стил, ски крос и демонстративни скокове сред младежта в Републикa България като средство за физическо и духовно развитие на младите хора;"

Сега разбирате ли от къде идва моето объркване, а и на други хора какво е БАССЕС всъщност и каква и е функцията? Няколко пъти ми бе обяснено на срещата, че асоциацията не е спортна организация. ОК. Ама айде изберете си нещо... Може би трябва да си смените указа.. а и името направо като се замисля.

Момчи, уважавам те за нещата, които правиш и мисля го знаеш много добре. Никой не отрича ползата от лекциите и курсовете, организирани от БАССЕС, в които ти си главното лице. Колко пъти трябва да го кажа, за да се спре да се натяква?

Но не съм и никога няма да бъда съгласен с това отношение към нещото, което наричаме фрирайд. Защото той е стигнал там където е, именно заради хората, които го практикуват, отдали живота си на него. Същите тия, които ходят по състезания, снимат филми, развиват спорта си и показват, че има някаква стойност във всичко това. Тези, които са създали възможности и за тези след тях. Същите тия, заради които си се зарибил и ти по фрирайд ските.
Я ми кажи честно, щеше ли да я има БАССЕС изобщо, ако ги нямаше тези хора? И не разбираш ли, че тези хора за бъдещите поколения може да са точно тези, "около които не е фокусирана БАССЕС"?

И така и не разбрах. Казвам, че трябва да има именно малки евенти/състезания, Радо ми отговаря, не - ние сме докарали звезди и FWQ, нямаме време да правим малки състезания за вас. После пък се оказа, че точно такива иска да организира БАССЕС идния сезон. ОК, супер! Действаме заедно. Сега разбирам, че "БАССЕС не е фокусирана върху 2,3 състезания и 5,6 състезателя"...

Всичко това ме подсеща за нещо, което Миро подхавана онази вечер. Каква всъщност трябва да е функцията на БАССЕС? Когато само се намекна, че организирането на фрирайд събития може би не е нещото, с което трябва асоциацията да се занимава, всички подскочиха... Айде разберете се, кое е последно? Или го даваме, "абе ние сме далеч от тези неща, имаме много по-важни дейности, ама ако ще се прави нещо, не може без нас!"

А с това последното направо целиш десетката. Миналия сезон една група хора, на фона на нищо случващото се на фрирайд сцената, организирахме една фрирайд среща "по-приятелска, по-малко зависима от тежки спонсори и тежки бюдети, по-близко до думата "free" и с цел да носи и "fun", което не е за забравяне."
Къде бяхте всички вие?

Запоследно променено от Nebel : 19-12-2014 в 00:29.
Стари 19-12-2014, 06:40     #29
dimitard
Senior Member

Дата на присъединяване: Dec 2006
Изпрати съобщение чрез ICQ на
Начално

Мисля, че blueavalanche e казал много вярни неща. Преди няколко години писах подобни идеи из форума, миналата година ги казах на срещата. Не разбирам, защо наистина асоциацията няма повече членове, по-голям бюджет, повече събития, а и хората, които движат нещата да получават някакви пари насреща.

Схемата - "всичко е безплатен труд, радвайте се на това което получавате" е очевидно доста остаряла. А втората теория - "прекалено много хора има извън пистите, не ни трябва да разширяваме спорта" е сигурен начин да се зачеркне напълно организацията....Щото спорта няма да спре до тия си граници в които е в момента...
Стари 19-12-2014, 08:35     #30
bobber

Начално

Между "малките" и "големите" състезания има една основна разлика и тя е в осигуряването на адекватна помощ при инцидент. Съответно двете неща са обсъждани много и то от преди доста години и се повдигат като въпрос всяка следваща. До този момент асоциацията е взимала решения само за големите събития - именно, за да не се прави компромис в тази посока.

А тъй като и в двата случая става дума за състезание, а не за фрирайд срещи (каквито пък асоциацията е организирала доста), някой трябва да поеме отговорност.

Запоследно променено от bobber : 19-12-2014 в 08:38.
bobber Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-12-2014, 11:30     #31
-gesh-
плешиф лифтар

Дата на присъединяване: Dec 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез MSN на -gesh- Изпрати съобщение чрез Yahoo на -gesh- Изпрати съобщение чрез skype; на -gesh-
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отmp2 Разгледай мнение
И не случайно точно заради това по света (а и у нас) много хора се опитват да развиват други форми на фриирайд прояви, които са по-приятелски, по-малко зависими от тежки спонсори и тежки бюдети, по-близко до думата "free" и с цел да носят и "fun", което според мен не е за забравяне... Щото, ако Freeride-а заприлича още малко на състезание на писта, 'fun"-a ще избяга и от Free-ride ще остане само втората думичка

Ето един пример - SCUFONEDA - телемарк събитие което се прави вече 18 години. Аз го поседих през 2005г и това бе част от вдъхновението ни за Free Spirit Week 2006. SKIEDA - тази година ще е 21во издание - е може би най-голямото събитие в телемарка. От ФБ страниците им - клик клик - може да добие прадстава за какъв fun festival става за въпрос.

28.01.2009г. "Дирекция Национален парк Пирин предупреждава всички любители на зимните ски спортове, че карането на ски и сноуборд извън трасетата на ски пистите е опасно, крие много рискове и е забранено съгласно Плана за управление на Национален парк Пирин."

да ама в чл. 1.16.7.4. пише - "Видове спорт, които могат да се развиват в парка: Зимни преходи (ски с панти) и Ски преходи с ползване на алпийска екипировка"!

04.10.2010г. "Шефът на парк "Пирин" подава оставка заради близки връзки с "Юлен""
-gesh- Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-12-2014, 11:37     #32
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено от-gesh- Разгледай мнение
може да добие прадстава за какъв fun festival става за въпрос.
Да де, ама фрий спирит уийк вече нема...
Стари 19-12-2014, 12:30     #33
-gesh-
плешиф лифтар

Дата на присъединяване: Dec 2004
Изпрати съобщение чрез ICQ на Изпрати съобщение чрез MSN на -gesh- Изпрати съобщение чрез Yahoo на -gesh- Изпрати съобщение чрез skype; на -gesh-
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Да де, ама фрий спирит уийк вече нема...
Ами то май ентисуастите "одъртеха", но има и "лека" разлика в списъка на спонсорите

Дет се казва - сега е момента да се включиш ТИ!

28.01.2009г. "Дирекция Национален парк Пирин предупреждава всички любители на зимните ски спортове, че карането на ски и сноуборд извън трасетата на ски пистите е опасно, крие много рискове и е забранено съгласно Плана за управление на Национален парк Пирин."

да ама в чл. 1.16.7.4. пише - "Видове спорт, които могат да се развиват в парка: Зимни преходи (ски с панти) и Ски преходи с ползване на алпийска екипировка"!

04.10.2010г. "Шефът на парк "Пирин" подава оставка заради близки връзки с "Юлен""
-gesh- Не е онлайн   Отговори с цитат
Стари 19-12-2014, 13:06     #34
dimitard
Senior Member

Начално

Цитат:
Първоначално изпратено от-gesh- Разгледай мнение
Дет се казва - сега е момента да се включиш ТИ!
Мисля, че не е уместно обръщението. Понеже аз съм се включил така или иначе.
Стари 19-12-2014, 15:12     #35
big_air
Senior Member

Дата на присъединяване: Jan 2004
Начално

Цитат:
Първоначално изпратено отdimitard Разгледай мнение
Мисля, че blueavalanche e казал много вярни неща. Преди няколко години писах подобни идеи из форума, миналата година ги казах на срещата. Не разбирам, защо наистина асоциацията няма повече членове, по-голям бюджет, повече събития, а и хората, които движат нещата да получават някакви пари насреща.

Схемата - "всичко е безплатен труд, радвайте се на това което получавате" е очевидно доста остаряла. А втората теория - "прекалено много хора има извън пистите, не ни трябва да разширяваме спорта" е сигурен начин да се зачеркне напълно организацията....Щото спорта няма да спре до тия си граници в които е в момента...
Мдам и моя коментар по-нагоре беше замислен в тая посока, но явно сравнението БТС с алпийски клуб от алпийските държави не е адекватно. А членство в един такъв клуб, освен че ви дава застраховки, от които тук може би доста хора се възползват, ви отваря достъп до голям брой платени услуги като курсове, турове, лекции, тренировки, отделни услуги за подрастващи и все неща, които хората по-нагоре търсят и очакват от БАССЕС. И така като чета коментари ми се струва че търсене на такива услуги в БГ има и то повече от колкото предлагането на добровлни начала може да задоволи.

Тези клубове повечето са с нестопанска цел. Да, освен членски внос се плаща за всяка услуга и хората в тях са на заплати, но целта не им е печалба. За справка, пипс, сонда и лопата под наем за хора под 27г струва 2 от четвъртък до вторник. А курсове и турове има всеки уикенд. Нещо, което на доброволни начала не се постига. Сега дали БАССЕС трябва да се превърне в подобен клуб или трябва да се създаде нов е съвсем друг въпрос. Търсене явно има. Но нещо такова без знаещи и можещи, които така или иначе са в БАССЕС няма как да съществува.

Функции на темата
Display Modes

Правила за писане на мнения
Не можете да публикувате нови теми
Не можете да публикувате отговори
Не можете да прикачате файлове
Не можете да редактирате публикациите си

BB code is включен
емотиконите са включени
[IMG] код е включен
HTML кода е изключен
Прескачане на форум

Всички времена са по Гринуич +2. Времето сега е 22:39.